Stopa cukrzycowa: siedem tysięcy amputacji rocznie. Jak odwrócić te statystykę?
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował objęcie refundacją igieł do penów insulinowych – być może takiej ważnej zmiany doczekają się wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce.
Refundacja będzie szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Obecnie – jak wielokrotnie podkreśla Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (1) – 90% z nich stosuje tę samą igłę przynajmniej kilkukrotnie.
Głównym powodem takiej decyzji są przede wszystkim względy finansowe.
– Pacjenci często z różnych względów nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca. – podkreśla Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Obecnie Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł.
Dodają, że regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii. W tej sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból w miejscu wkłucia, czy też obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia.
I choć zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami rekomendowane jest wykorzystywanie krótszych igieł, to kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych.
– Niezwykle cieszy nas, że prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem – podkreśla Anna Śliwińska.
Kolejnym etapem procesu refundacyjnego są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia (2). Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie szybko i pozytywnie rozstrzygnięta.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (3)
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem….
Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną. Choć oczywiście da się z nią żyć, można sobie to życie ułatwić. Ośrodki akademickie, wielkie…
W połowie sierpnia 2019 powstała akcja Oddam w dobre ręce 26+. W ciągu kilku godzin było w niej już wielu…
Słodkości, ciasta i wypieki dla diabetyków to coś, czemu nie potrafimy się oprzeć. Nie oszukujmy się: każdy zasługuje w życiu…