Aktualności

Refundowany dostęp do igieł coraz bardziej realny

Redakcja | 29 lipca 2021
Refundowany dostęp do igiel coraz bardziej realny

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował objęcie refundacją igieł do penów insulinowych – być może takiej ważnej zmiany doczekają się wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce.

Czy wiecie, że…

  • aż 90% pacjentów stosujących insulinoterapię używa tej samej igły do wstrzykiwacza więcej niż raz, a 71% robi to przynajmniej dziesięciokrotnie,
  • z igieł do wstrzykiwaczy korzysta na co dzień ok. 676 tys. polskich diabetyków.

Refundacja będzie szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Obecnie – jak wielokrotnie podkreśla Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (1) – 90% z nich stosuje tę samą igłę przynajmniej kilkukrotnie.

Głównym powodem takiej decyzji są przede wszystkim względy finansowe.

Cukrzyca – refundowany dostęp do igieł coraz bardziej realny

– Pacjenci często z różnych względów nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii, jest to jednak liczba niewystarczająca. – podkreśla Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Obecnie Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł.

Dodają, że regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii. W tej sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból w miejscu wkłucia, czy też obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia.

I choć zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami rekomendowane jest wykorzystywanie krótszych igieł, to kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych.

– Niezwykle cieszy nas, że prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jak i 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem – podkreśla Anna Śliwińska.

Kolejnym etapem procesu refundacyjnego są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia (2). Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie szybko i pozytywnie rozstrzygnięta.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (3)

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://diabetyk.org.pl/
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie
  3. https://diabetyk.org.pl/refundowany-dostep-do-igiel-coraz-bardziej-realny/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak poradzić sobie z obniżonym nastrojem w czasie koronawirusa?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content