Aktualności, Porady

Nie zmieniłem igły do pena. Co teraz?

Redakcja | 25 października 2019
nie zmienilem igly do pena

Wielokrotne używanie tej samej igły do pena insulinowego to niestety częsty problem w Polsce. Wszystkiemu winny jest brak refundacji tych produktów przez NFZ oraz zbyt mała świadomość na temat ryzyka, jakie niesie za sobą takie działanie. Diabetycy nie wiedzą, że w imię oszczędności ryzykują poważnymi chorobami. Jako element walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, specjalnie dla naszych czytelników mamy kod rabatowy na zakup wysokiej klasy igieł BD.

Igła do pena to produkt jednorazowy

igly do penaIgły do pena – jak wszystkie igły – są produktem jednorazowym, które są zapakowane w sterylne opakowanie. O tym, że nie można używać ich ponownie świadczy piktogram przekreślonej dwójki, który znajduje się na każdym opakowaniu. Nie da się ich ponownie sterylizować. Ze względu na konstrukcję i użyte materiały, nie jest to możliwe.

Używane igły do pena to ryzyko poważnych chorób

Każda iniekcja wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry. Naturalne jest więc pojawienie się krwi. Igły do penów są cienkie, wobec tego uszkodzenia, jakie powodują są bardzo małe. Biologii nie da się jednak oszukać. Po każdym wkłuciu na powierzchni igły zostaje pewna ilość krwi. Według badań jest to około 10µl. To niewiele, ale wystarczy, aby stać się idealną pożywką dla bakterii i wirusów. Wiele patogenów może się również znaleźć na niej w wyniku kontaktu z innymi przedmiotami.

Zatem użycie tej samej igły kolejny raz to doskonały sposób na wprowadzenie ich ponownie pod skórę. Tak właśnie powstają ogniska stanów zapalnych i infekcji, które potrafią być bardzo niebezpieczne.

Jak stara igła do pena wpływa na komfort diabetyka?

Powyższe pytanie może wydawać się mało zasadne, ale w rzeczywistości dla diabetyków ma bardzo duże znaczenie. Cukrzycy zmuszeni są do dokonywania iniekcji kilka razy dziennie, zatem ból odczuwany podczas każdego wkłucia w znaczącym stopniu przekłada się na komfort życia z chorobą.

Dobrej jakości igły do penów są projektowane z myślą, aby wkłucie powodowało jak najmniejszy ból. Odpowiedzialne są za to takie elementy jak trójpłaszczyznowe ostrze, które zapewnia odpowiednią wytrzymałość, powłoka z lubrykantem zmniejszająca siłę nacisku czy polerowane elektrochemicznie ścianki o stałej grubości, wynoszącej od 0,25mm do 0,30mm. Jednak aby mieć pewność co do tych parametrów igła do pena musi być nowa.

Igły z czasem się zużywają – to oczywiste. Ostrze tępi się, a powłoka z lubrykantem zaczyna wycierać. Tym sposobem wszystkie nowatorskie rozwiązania zastosowane przez producenta, tracą swój sens. Iniekcja ponownie staje się bolesna, przez co pogorszeniu ulega komfort życia z cukrzycą.

Hiperglikemia i lipodystrofia przez używaną igłę do pena

Do listy powikłań, które może powodować stara igła insulinowa należą hiperglikemia i lipodystrofia.

Hiperglikemia to nic innego jak zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Winna w tym przypadku jest sama insulina, która wystawiona na kontakt z powietrzem, zaczyna się krystalizować, tym samym ograniczając drożność igły do pena. Przez to kolejna iniekcja może nie być skuteczna, gdyż użytkownik nie ma całkowitej kontroli nad ilością podawanego hormonu. 

Lipodystrofia to z kolei zanik tkanki tłuszczowej w miejscu dokonywania wstrzyknięć. U diabetyków, którzy za każdym razem zmieniają igły, szansa na wystąpienie tego schorzenia wynosi 20-31%. U osób, które tego nie robią wartość ta rośnie do 63-75%. Lipodystrofia wydaje się być niezbyt dużym problemem. Niestety to tylko pozory. Jej leczenie jest problematyczne, skomplikowane, a nierzadko – drogie.

Używana igła do pena to tylko pozorna oszczędność

Czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Zdecydowana większość z nas prawdopodobnie odpowie, że nie. I bardzo słusznie!

Skutki zdrowotne oraz koszty leczenia mogą z powodzeniem załamać niejeden domowy budżet.

A zatemwielokrotne używanie tej samej igły do pena staje się pozorną oszczędnością, która tylko w krótkim okresie daje wymierne efekty.

Kup taniej igły do pena – mamy kod rabatowy

Tym bardziej, że już teraz wysokiej jakości igły insulinowe – takie jak BD Micro Fine Plus 5mm oraz BD Micro Fine Plus 8mm dostępne są taniej z kodem rabatowym.

Jak skorzystać z kodu?

  1. W dniach 25.10-25.11 złóż zamówienie na co najmniej 2 opakowania igieł do pena ze strony Igladopena.pl
  2. W koszyku wpisz kod rabatowy CUKRZYCA, aby skorzystać z 5% rabatu
  3. Skorzystaj z darmowej wysyłki na następny dzień

I już 🙂 Dwa dni później igły są u Ciebie!

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Nerki – wielofunkcyjne przedsiębiorstwo oczyszczająco-produkcyjne

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content