Aktualności, Nowości

Program Profilaktyka 40 Plus: znamy szczegóły!

Joanna Wiśniewska | 3 marca 2020
profilaktyka 40 plus

Z nowego programu Profilaktyka 40 Plus raz na pięć lat będą mogli skorzystać obywatele w wieku 40-65 lat. Jakie badania wchodzą w skład programu? Gdzie będzie można wykonać takie badania?

Badania profilaktyczne w ramach programu Profilaktyka 40 Plus

W skład badań profilaktycznych wchodzą dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony.

Badania morfologiczne, badania poziomu cholesterolu, ciśnienia, glukozy oraz ocenę czynników ryzyka w celu skierowania na dalsze badania – te badania będzie można wykonać w ramach pakietu podstawowego programu Profilaktyka 40 Plus.

Pakiet rozszerzony z kolei zawiera m.in USG w kierunku tętniaka aorty, konsultację lekarską (onkolog, kardiolog, diabetolog), badania przesiewowe (mammografia, cytologia, kolonoskopia), diagnostykę cukrzycy czy chorób układu krążenia (1).

Gdzie wykonamy badania z programu Profilaktyka 40 Plus?

  • Badania z pakietu podstawowego wykonać będzie można u lekarzy rodzinnych oraz u lekarzy medycyny pracy.
  • Badania z pakietu rozszerzonego wykonamy u specjalisty w zakontraktowanej przez NFZ placówce. 

Jak to wygląda w praktyce?

Najpierw wykonujemy badania podstawowe, a następnie, jeśli istnieje konieczność, otrzymujemy skierowanie do specjalisty na badania z pakietu rozszerzonego.

Dla kogo program Profilaktyka 40 Plus?

Program kierowany jest aż do 11 mln Polaków w wieku 40-65 lat. Z badań programu skorzystać będą mogły wszystkie osoby pracujące, niepracujące oraz z własną działalnością gospodarczą raz na 5 lat. Wystarczy mieć ubezpieczenie zdrowotne. 

Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne –  mówi wiceminister Janusz Cieszyński (2).

Kiedy start programu Profilaktyka 40 Plus?

Wprowadzenie programu obiecywano jeszcze przed wyborami – jako zadanie do zrealizowania w ciągu pierwszych stu dni rządu. Dziś wiadomo, że prace potrwają blisko rok. Szacowany termin wejścia projektu w życie to 1 stycznia 2021 r.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a SIBO

Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…

Czytaj dalej »

“Cukrzycobus” w czterech miejscowościach

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content