Rozpoczynamy pracę nad aplikacją mobilną dla pacjentów z cukrzycą
W USA na każde 100$ produktu krajowego brutto 17,9$ pochłania opieka zdrowotna i wszelkie aspekty, które są z nią związane….
Z nowego programu Profilaktyka 40 Plus raz na pięć lat będą mogli skorzystać obywatele w wieku 40-65 lat. Jakie badania wchodzą w skład programu? Gdzie będzie można wykonać takie badania?
W skład badań profilaktycznych wchodzą dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony.
Badania morfologiczne, badania poziomu cholesterolu, ciśnienia, glukozy oraz ocenę czynników ryzyka w celu skierowania na dalsze badania – te badania będzie można wykonać w ramach pakietu podstawowego programu Profilaktyka 40 Plus.
Pakiet rozszerzony z kolei zawiera m.in USG w kierunku tętniaka aorty, konsultację lekarską (onkolog, kardiolog, diabetolog), badania przesiewowe (mammografia, cytologia, kolonoskopia), diagnostykę cukrzycy czy chorób układu krążenia (1).
Najpierw wykonujemy badania podstawowe, a następnie, jeśli istnieje konieczność, otrzymujemy skierowanie do specjalisty na badania z pakietu rozszerzonego.
Program kierowany jest aż do 11 mln Polaków w wieku 40-65 lat. Z badań programu skorzystać będą mogły wszystkie osoby pracujące, niepracujące oraz z własną działalnością gospodarczą raz na 5 lat. Wystarczy mieć ubezpieczenie zdrowotne.
Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne – mówi wiceminister Janusz Cieszyński (2).
Wprowadzenie programu obiecywano jeszcze przed wyborami – jako zadanie do zrealizowania w ciągu pierwszych stu dni rządu. Dziś wiadomo, że prace potrwają blisko rok. Szacowany termin wejścia projektu w życie to 1 stycznia 2021 r.
W USA na każde 100$ produktu krajowego brutto 17,9$ pochłania opieka zdrowotna i wszelkie aspekty, które są z nią związane….
Już 18 maja premiera książki “Stan przedcukrzycowy: dieta i plan działania. Jak ustrzec się przed cukrzycą i żyć zdrowiej” Alice…
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Data została ustanowiona na cześć urodzin prekursorki współczesnego pielęgniarstwa i założycielki pierwszej…
Wiadomo, że wirusy mogą być aktywatorami cukrzycy. Proces autoagresji przez nie się rozpocznie, przyśpieszy proces niszczenia komórek beta– mówi prof….
Światowy Dzień Cukrzycy 2020 (14 listopada) obchodzony jest pod hasłem “Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!” – ustaliła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF). Światowy…
Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Łódź. W tych…