Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Z nowego programu Profilaktyka 40 Plus raz na pięć lat będą mogli skorzystać obywatele w wieku 40-65 lat. Jakie badania wchodzą w skład programu? Gdzie będzie można wykonać takie badania?
W skład badań profilaktycznych wchodzą dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony.
Badania morfologiczne, badania poziomu cholesterolu, ciśnienia, glukozy oraz ocenę czynników ryzyka w celu skierowania na dalsze badania – te badania będzie można wykonać w ramach pakietu podstawowego programu Profilaktyka 40 Plus.
Pakiet rozszerzony z kolei zawiera m.in USG w kierunku tętniaka aorty, konsultację lekarską (onkolog, kardiolog, diabetolog), badania przesiewowe (mammografia, cytologia, kolonoskopia), diagnostykę cukrzycy czy chorób układu krążenia (1).
Najpierw wykonujemy badania podstawowe, a następnie, jeśli istnieje konieczność, otrzymujemy skierowanie do specjalisty na badania z pakietu rozszerzonego.
Program kierowany jest aż do 11 mln Polaków w wieku 40-65 lat. Z badań programu skorzystać będą mogły wszystkie osoby pracujące, niepracujące oraz z własną działalnością gospodarczą raz na 5 lat. Wystarczy mieć ubezpieczenie zdrowotne.
Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne – mówi wiceminister Janusz Cieszyński (2).
Wprowadzenie programu obiecywano jeszcze przed wyborami – jako zadanie do zrealizowania w ciągu pierwszych stu dni rządu. Dziś wiadomo, że prace potrwają blisko rok. Szacowany termin wejścia projektu w życie to 1 stycznia 2021 r.
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Z okazji Dnia Dziecka przypominamy, że pierwszym pacjentem na świecie, któremu podano zastrzyk z insuliny był 14-letni chłopiec – Leonard Thomson.
Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną. Choć oczywiście da się z nią żyć, można sobie to życie ułatwić. Ośrodki akademickie, wielkie…
Switchel to naturalny napój bazujący na soku z cytryny i imbirze z dodatkiem octu jabłkowego. Oprócz tego, że jest smaczny,…