Aktualności

Dzień Dziecka i pierwszy chłopiec leczony insuliną

Redakcja | 31 maja 2019
dzien-dziecka-cukrzyca-pierwszy-chłopiec-leczony-insulina

Z okazji Dnia Dziecka przypominamy, że pierwszym pacjentem na świecie, któremu podano zastrzyk z insuliny był 14-letni chłopiec – Leonard Thomson. Otrzymał insulinę, którą wynaleźli Frederick Banting i Charles Best. Leonard trafił do szpitala w śpiączce z powodu kwasicy ketonowej i jego ojciec wyraził zgodę na podanie leku, który nigdy wcześniej nie był testowany na ludziach. Pacjent otrzymał pierwszy zastrzyk z insuliny dokładnie 11 stycznia 1922 r. i dzięki niej mógł żyć z cukrzycą przez kolejne 13 lat.  Zmarł w wieku 27 lat na zapalenie płuc.

Przy aktualnych metodach leczenia cukrzycy, nowych technologiach wspomagających leczenie oraz lekach przeciwcukrzycowych nowej generacji pacjenci chorujący na cukrzycę mogą żyć długo bez powikłań, prowadząc normalne życie tak jak ich rówieśnicy.

pierwszy chlopiec leczony insulina

W dniu dzisiejszym życzymy wszystkim Diabetykom (zarówno tym młodszym jak i tym starszym) spełniania marzeń i realizowania celów razem z cukrzycą oraz mnóstwo dobrej energii, uśmiechu na co dzień i oczywiście dobrych glikemii.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Dzienniczek Samokontroli Diabetyka

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content