Aktualności

Rodziny z cukrzycą: pierwszy raport o rodzinach w Polsce

Redakcja | 2 kwietnia 2019
rodziny z cukrzycą

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematem na rok 2018 oraz 2019  jest rodzina i cukrzyca, bo cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Jak żyją rodziny z cukrzycą w Polsce?

Sytuacja cukrzycy w rodzinie została wnikliwie przedstawiona w pierwszym w Polsce raporcie o związku cukrzycy z życiem rodziny opracowanym przez zespół profesjonalistów w dziedzinie diabetologii: Beatę Stepanow, Elżbietę Brzozowską, Ewę Matusiak i Tomasza Sobierajskiego.

Poniżej umieszczamy komentarz Pani Mgr Beaty Stepanow – Autorki raportu i Prezesa Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej:

“Raport Polska rodzina z cukrzycą po raz pierwszy w Polsce tak kompleksowo opisuje związki choroby z życiem rodziny. Badanie jest bardzo ważnym głosem w dyskusji dotyczącej rozumienia cukrzycy jako choroby społecznej. Dane zebrane z wywiadów przeprowadzonych w grupie 1390 respondentów wskazują, że nadal pacjenci z cukrzycą, a także większość członków ich rodzin, nie posiadają często podstawowej wiedzy, nie czują dostatecznego wsparcia ze strony rodziny i społeczeństwa w życiu z cukrzycą. O wielu problemach pacjenci z cukrzycą nie rozmawiają, nawet w gronie najbliższych im osób. Choroba ta nadal jest dla chorych i ich bliskich rodzin ciężarem, źródłem konfliktów i znacznego obciążenia finansowego. Przedstawiamy dzisiaj dwa tematy z raportu:

1. W publikacji na stronach 95-96 znajduje się test ryzyka stanu przedcukrzycowego – test, który pozwoli ocenić czy występują u Ciebie czynniki rozwoju cukrzycy oraz algorytm diagnostyczny.

2. Dostęp do edukacji diabetologicznej: W badaniu osoby z cukrzycą typu 1 wskazują, iż nie mają żadnego kontaktu z edukatorem do spraw diabetologii. Natomiast osoby z cukrzycą typu 2 deklarują, że bliska osoba najczęściej towarzyszy im podczas wizyt u pielęgniarki/edukatora ds. diabetologii. Zastanawiąjąca jest różnica w odpowiedziach pomiędzy obiema grupami. Otóż osoby z cukrzycą typu 1, po zakończeniu opieki na poziomie pediatrycznym rozpoczynają nowy etap opieki dla dorosłych. Niestety na tym poziomie nie funkcjonuje w systemie opieki zdrowotnej stanowisko edukatora do spraw diabetologii. Warto podkreślić, iż nawet nie jest wymagana obecność edukatora do spraw diabetologii w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej – w Poradni Diabetologicznej. Skąd w takim razie wskazanie wizyt u edukatora do spraw diabetologii przez osoby z cukrzycą typu 2? Można domniemać, iż edukatorzy do spraw diabetologii, którzy są zatrudnieni w Poradni Diabetologicznej, realizują programy edukacyjno-profilaktyczne we współpracy z samorządami lokalnymi lub firmami farmaceutycznymi, dając tym samym dostęp do edukacji osobom z cukrzycą typu 2 i ich bliskim, czego nie zapewnia system opieki zdrowotnej w Polsce”.

Zachęcamy do ciekawej lektury, pełną wersję raportu możesz pobrać tutaj: Raport Polska rodzina z cukrzyca

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Lech Wałęsa podjął walkę z cukrzycą typu 2 po 20 latach. Dieta cud?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content