Opieka koordynowana dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym!
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematem na rok 2018 oraz 2019 jest rodzina i cukrzyca, bo cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Jak żyją rodziny z cukrzycą w Polsce?
Sytuacja cukrzycy w rodzinie została wnikliwie przedstawiona w pierwszym w Polsce raporcie o związku cukrzycy z życiem rodziny opracowanym przez zespół profesjonalistów w dziedzinie diabetologii: Beatę Stepanow, Elżbietę Brzozowską, Ewę Matusiak i Tomasza Sobierajskiego.
Poniżej umieszczamy komentarz Pani Mgr Beaty Stepanow – Autorki raportu i Prezesa Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej:
“Raport Polska rodzina z cukrzycą po raz pierwszy w Polsce tak kompleksowo opisuje związki choroby z życiem rodziny. Badanie jest bardzo ważnym głosem w dyskusji dotyczącej rozumienia cukrzycy jako choroby społecznej. Dane zebrane z wywiadów przeprowadzonych w grupie 1390 respondentów wskazują, że nadal pacjenci z cukrzycą, a także większość członków ich rodzin, nie posiadają często podstawowej wiedzy, nie czują dostatecznego wsparcia ze strony rodziny i społeczeństwa w życiu z cukrzycą. O wielu problemach pacjenci z cukrzycą nie rozmawiają, nawet w gronie najbliższych im osób. Choroba ta nadal jest dla chorych i ich bliskich rodzin ciężarem, źródłem konfliktów i znacznego obciążenia finansowego. Przedstawiamy dzisiaj dwa tematy z raportu:
1. W publikacji na stronach 95-96 znajduje się test ryzyka stanu przedcukrzycowego – test, który pozwoli ocenić czy występują u Ciebie czynniki rozwoju cukrzycy oraz algorytm diagnostyczny.
2. Dostęp do edukacji diabetologicznej: W badaniu osoby z cukrzycą typu 1 wskazują, iż nie mają żadnego kontaktu z edukatorem do spraw diabetologii. Natomiast osoby z cukrzycą typu 2 deklarują, że bliska osoba najczęściej towarzyszy im podczas wizyt u pielęgniarki/edukatora ds. diabetologii. Zastanawiąjąca jest różnica w odpowiedziach pomiędzy obiema grupami. Otóż osoby z cukrzycą typu 1, po zakończeniu opieki na poziomie pediatrycznym rozpoczynają nowy etap opieki dla dorosłych. Niestety na tym poziomie nie funkcjonuje w systemie opieki zdrowotnej stanowisko edukatora do spraw diabetologii. Warto podkreślić, iż nawet nie jest wymagana obecność edukatora do spraw diabetologii w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej – w Poradni Diabetologicznej. Skąd w takim razie wskazanie wizyt u edukatora do spraw diabetologii przez osoby z cukrzycą typu 2? Można domniemać, iż edukatorzy do spraw diabetologii, którzy są zatrudnieni w Poradni Diabetologicznej, realizują programy edukacyjno-profilaktyczne we współpracy z samorządami lokalnymi lub firmami farmaceutycznymi, dając tym samym dostęp do edukacji osobom z cukrzycą typu 2 i ich bliskim, czego nie zapewnia system opieki zdrowotnej w Polsce”.
Zachęcamy do ciekawej lektury, pełną wersję raportu możesz pobrać tutaj: Raport Polska rodzina z cukrzyca
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
100 tysięcy złotych zostało przekazane do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przez Superbet. Dzięki darowiźnie stowarzyszenie zrealizuje dwa cele w 2024 roku,…
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
Diabetycy – dorośli i dzieci – w niedzielę 5 maja mieli okazję wziąć udział w II Mistrzostwach Polski MTB Kolarzy…
Wybitni eksperci przedstawią najważniejsze zmiany i doniesienia z ostatniego trudnego, pandemicznego roku oraz nakreślą rys historyczny i rozwój diabetologii od…
Nowe wkładki do butów z nadrukiem 3D mogą poprawić zdrowie stóp osób z cukrzycą. Naukowcy ze Staffordshire University tłumaczą dlaczego….