Aktualności

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – bezpłatne badania w Gdyni

Redakcja | 27 czerwca 2022
bezpłatne badania cukrzycowe w gdyni

W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element projektu „Nie cukrzymy”.

Darmowe badanie poziomu cukru we krwi można wykonać w poniedziałek27 czerwca, w godz. 7.00 – 12.00 w Gdyńskim Centrum Zdrowia przy ul. Władysława IV 43 (piętro II). Proszę pamiętać, aby do badania przyjść na czczo.

Jeśli wynik badania wskaże stan przedcukrzycowy to w ramach realizowanego programu można skorzystać z bezpłatnej pomocy. Otrzyma się także profesjonalne wsparcie specjalistów.

Cukrzyca od kilku lat znajduje się w czołówce rankingu chorób przewlekłych, a liczba zachorowań wzrasta z każdym rokiem. Nie bez powodu otrzymała miano pierwszej niezakaźnej epidemii na świecie.

– Najlepszym sposobem uchronienia się przed chorobami jest profilaktyka. W Gdyni realizujemy bardzo szeroki, co ważne, darmowy, program profilaktyki cukrzycy typu 2. Początkowy przebieg choroby jest bezobjawowy, a wciąż zapobieganie jest lepszym rozwiązaniem niż długotrwałe leczenie bolesnych powikłań cukrzycy. Dlatego zachęcam do korzystania z oferty Gdyńskiego Centrum Zdrowia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Cukrzyca, zwłaszcza typu 2 ma niezauważalny początek, a często jedynym jej objawem jest wysoki poziom glukozy czyli cukru we krwi. Nie wykryta i nieleczona prowadzi do zawału, udaru, zakrzepicy żylnej, niewydolności nerek, utraty wzroku, a nawet przedwczesnej śmierci.

– Wczesne wykrycie cukrzycy oraz opieka zespołu specjalistów – diabetologa, dietetyka, fizjoterapeuty, edukatora, przy pełnym zaangażowaniu pacjenta pozwala na długie życie bez powikłań – wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Rozwój cukrzycy przebiega stopniowo. Początkowo do czynienia mamy z otyłością oraz genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem wydzielania insuliny. Ten hormon oczywiście jest produkowana przez trzustkę, ale jego wydzielanie nie przebiega, tak jak u osoby zdrowej – wydzielana jest z opóźnieniem i dłużej niż powinna. Na tym etapie stężenie glukozy we krwi (glikemia) utrzymuje się jeszcze w normie.

Drugi czynnik powodujący cukrzycę – otyłość – jest przyczyną insulinooporności. Trzustka, aby utrzymać stężenie glukozy we krwi w normie, musi produkować coraz więcej insuliny. Po kilku latach takiego stanu komórki trzustki ulegają wyczerpaniu i produkują coraz mniej insuliny. Dopiero wtedy stężenia glukozy we krwi ulegają zwiększeniu, co prowadzi do rozpoznania cukrzycy typu 2.

Badania odbywają się również w powiatach wejherowskim i puckim – szczegóły na załączonym plakacie https://www.gdynia.pl/sport-i-zdrowie,7717/swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca-bezplatne-badania-w-gdyni,566677:

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://www.gdynia.pl/sport-i-zdrowie,7717/swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca-bezplatne-badania-w-gdyni,566677

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Pierwszy przenośny nieinwazyjny glukometr firmy Medtronic? TO OSZUSTWO!

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content