Cukrzyca a podróżowanie: Jak przygotować się na podróże i dalekie wyjazdy?
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Drugie wydanie Food Science dedykowane było tematyce dietoterapii w cukrzycy.
Opisano w nim m.in. zasady komponowania jadłospisu dla osób chorujących, porównano indeks glikemiczny i indeks insulinowy.
Na stronie 33 można tam również znaleźć artykuł “Rola indeksu i ładunku glikemicznego w leczeniu cukrzycy“, napisany przez członka naszej redakcji.
Pojawił się również artykuł, przedstawiający cukrzycę oczami pacjentów: skrajnie różnych osób, które łączy jedna rzecz: cukrzyca.
Osoba 1:
„Na cukrzycę typu 1 zachorowałem w wieku 10 lat. Był to rok 1996 roku, dokładnie 10 czerwca. Podczas całego naszego życia zapamiętujemy wiele dat i rocznic, datę urodzin, imienin, nie tylko naszych, ale i bliskich, datę zaręczyn, ślubu, daty narodzin dzieci. W przypadku diabetyków data postawienia diagnozy przez lekarza także należy do tych, które pamiętamy. Na ogół, w przypadku cukrzycy typu 1, gdzie objawy są bardzo charakterystyczne, a postawienie diagnozy nie trwa długo, to właśnie dzień rozpoznania choroby i przyjęcia po raz pierwszy insuliny jest jednym z ważnych wydarzeń w życiu. W końcu diabetyk właśnie wtedy odżywa na nowo i rozpoczyna nowe życie…”
Osoba 2:
„Cukrzyca została rozpoznana u mnie w wieku 11 lat. Podczas przyjęcia urodzinowego u mojej cioci zacząłem odczuwać nieprawdopodobnie wielkie pragnienie. Nie byłem po biegu maratońskim ani żadnej wyczerpującej aktywności fizycznej, na dworze nie panował też saharyjski upał. Wypiłem wówczas kilka litrów wody oraz soków. Sytuacja ta wydała się podejrzana mojej mamie, która jest dyplomowana pielęgniarką – następnego dnia skierowała mnie na podstawowe badania krwi. Poziom mojej glukozy wyniósł wówczas 550mg/dl. Bardzo szybko trafiłem do szpitala, gdzie poziom ten wzrósł już do 750 mg/dl. Pamiętam, że po usłyszeniu diagnozy zapanował u mnie smutek i płacz, spodziewałem się najgorszego. Do dziś w pamięci utkwiły mi słowa pani profesor, lekarki, kiedy wręczając mi wypis ze szpitala powiedziała „Michał, wręczam Ci kluczyki do twojego samochodu, to jest twoja sprawa jak będziesz go prowadził…”
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to jeden z najbardziej rekomendowanych planów żywieniowych w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego….
Uczucie niepokoju, drżenie rąk oraz odczuwalny niepokój bardzo często jest skorelowany z jednostką chorobową, jaką jest cukrzyca. Problemy ze snem…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków uruchamia docelowo około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną….
Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie, u zbiegu ul. Agrykola i Al. Chińskiej 1-31 maja 2021 r. wstęp wolny Pierwsza wydrukowana…