Aktualności, Badania

Bezpłatne badania profilaktyczne w 23 miastach w Polsce!

Redakcja | 15 czerwca 2021
bezpłatne badania profilaktyczne w polsce

Podczas pandemii koronawirusa skupiliśmy się zdecydowanie za bardzo jedynie na negatywnych konsekwencjach zachorowania na COVID-19. Zapomnieliśmy o negatywnych skutkach odkładania terminów badań kontrolnych – a więc straciliśmy możliwość zapobiegania chorobom na ich wczesnym etapie.

Z początkiem czerwca ruszyła kampania społeczna „Zmieniamy Przyzwyczajenia”, która ma na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do powrotu do regularnych badań profilaktycznych.

Mieszkańcy 23 Polskich miast mogą bezpłatnie wykonać m.in. EKG serca, BMI, pomiar ciśnienia i saturacji krwi w mobilnym punkcie diagnostycznym. Przez ponad 4 miesiące dyżurować w nim będą lekarze, z którymi można będzie porozmawiać o profilaktyce: kardiologicznej, urologicznej, reumatologicznej oraz chorobie Alzheimera.

Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w innym obszarze profilaktyki zdrowotnej:

 • w czerwcu realizowane będą bezpłatne badania z zakresu kardiologii,
 • w lipcu – urologii,
 • w sierpniu – reumatologii,
 • a we wrześniu związane z chorobą Alzheimera.

Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą. W czerwcu mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi m.in.: Białystok (Pałac Branickich, 9-10 czerwca), Trójmiasto, (plac przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku, 16 czerwca), (Rzeszów, Plac Farny, 18 czerwca).

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach umieszczamy poniżej:

„Kampanie zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej są niezwykle potrzebne. Pacjenci często nie są świadomi roli regularnych badań przesiewowych, a to właśnie dzięki nim możemy wykryć choroby nie dające zazwyczaj żadnych objawów m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię – schorzenia, które nieleczone, mogą doprowadzić do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu” zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia”.

Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Najwięcej, bo aż 15% bagatelizowanych objawów podczas pandemii COVID-19 należało do symptomów chorób sercowo-naczyniowych. Blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowało, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

„Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych”komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz.

Szacuje się, że 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię, a 13 milionów może chorować na różne rodzaje nadciśnienia tętniczego. Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich dolegliwości, a także unikają wizyt u lekarzy specjalistów oraz wykonywania badań, które są kluczowe w wykrywaniu chorób przebiegających z początku bezobjawowo. Jak pokazało badanie opinii publicznej zaledwie 10% respondentów mierzy ciśnienie codziennie, a co dziesiąty respondent nie robi tego wcale. 

W ramach kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” każdy odwiedzający mobilny punkt diagnostyczny otrzyma materiały poradnikowe z ćwiczeniami i dietą oraz dzienniczkiem pomiaru ciśnienia. Materiały edukacyjne udostępniane pacjentom odwiedzającym mobilny punkt diagnostyczny mają na celu wsparcie procesu edukacji polskiego społeczeństwa na temat zdrowia
i jego profilaktyki.

Eksperci Rady Naukowej kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” opracowali dekalog zasad zdrowego życia:

#dziesiątka dla zdrowia!

DEKALOG ZDROWEGO I DŁUGIEGO ŻYCIA:

 1. Zdrowa dieta – bogata w warzywa i owoce. Rekomendowana dieta śródziemnomorska i nordycka (w Polsce nazywana dietą bałtycką).
 2. Regularna aktywność fizyczna – co najmniej 150 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o co najmniej umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut wysiłku tygodniowo fizycznego o dużej intensywności.
 3. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, leczenie nadwagi i otyłości.
 4. Unikanie dymu papierosowego i nadmiernego spożycia alkoholu.
 5. Wypracowanie indywidualnych metod radzenia sobie ze stresem. Dbanie o dobrostan psychiczny m.in. wczesne rozpoznawanie i właściwe leczenie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Pielęgnowanie relacji z członkami rodziny oraz przyjaciółmi, aktywność społeczna i przeciwdziałanie samotności.
 6. Higiena snu i właściwe leczenie bezsenności. Zalecana liczba godzin snu – 6-8 h.
 7. Zwiększenie i utrzymywanie aktywności umysłowej, regularna edukacja (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku), hobby, czytanie książek.
 8. Zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu, krwiomoczem (profilaktyka nietrzymania moczu w ciąży, po porodzie i wieku dojrzałym).
 9. Przeznaczenie czasu na edukację na temat profilaktyki zdrowia – wyłącznie na podstawie rzetelnych źródeł informacji (co najmniej godzinę w tygodniu).
 10. Regularne badania, samokontrola i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Sygnalizowanie lekarzowi nowych objawów. Nie ma objawów wstydliwych.

Szczegóły na stronie: zmieniamyprzyzwyczajenia.pl 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Koszt leczenia cukrzycy w Polsce: czy jest aż tak drogo? Sprawdzamy!

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content