Cukrzyca a SIBO
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Podczas pandemii koronawirusa skupiliśmy się zdecydowanie za bardzo jedynie na negatywnych konsekwencjach zachorowania na COVID-19. Zapomnieliśmy o negatywnych skutkach odkładania terminów badań kontrolnych – a więc straciliśmy możliwość zapobiegania chorobom na ich wczesnym etapie.
Z początkiem czerwca ruszyła kampania społeczna „Zmieniamy Przyzwyczajenia”, która ma na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do powrotu do regularnych badań profilaktycznych.
Mieszkańcy 23 Polskich miast mogą bezpłatnie wykonać m.in. EKG serca, BMI, pomiar ciśnienia i saturacji krwi w mobilnym punkcie diagnostycznym. Przez ponad 4 miesiące dyżurować w nim będą lekarze, z którymi można będzie porozmawiać o profilaktyce: kardiologicznej, urologicznej, reumatologicznej oraz chorobie Alzheimera.
Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w innym obszarze profilaktyki zdrowotnej:
Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą. W czerwcu mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi m.in.: Białystok (Pałac Branickich, 9-10 czerwca), Trójmiasto, (plac przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku, 16 czerwca), (Rzeszów, Plac Farny, 18 czerwca).
Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach umieszczamy poniżej:
„Kampanie zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej są niezwykle potrzebne. Pacjenci często nie są świadomi roli regularnych badań przesiewowych, a to właśnie dzięki nim możemy wykryć choroby nie dające zazwyczaj żadnych objawów m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię – schorzenia, które nieleczone, mogą doprowadzić do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia”.
Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Najwięcej, bo aż 15% bagatelizowanych objawów podczas pandemii COVID-19 należało do symptomów chorób sercowo-naczyniowych. Blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowało, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.
„Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych” – komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz.
Szacuje się, że 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię, a 13 milionów może chorować na różne rodzaje nadciśnienia tętniczego. Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich dolegliwości, a także unikają wizyt u lekarzy specjalistów oraz wykonywania badań, które są kluczowe w wykrywaniu chorób przebiegających z początku bezobjawowo. Jak pokazało badanie opinii publicznej zaledwie 10% respondentów mierzy ciśnienie codziennie, a co dziesiąty respondent nie robi tego wcale.
W ramach kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” każdy odwiedzający mobilny punkt diagnostyczny otrzyma materiały poradnikowe z ćwiczeniami i dietą oraz dzienniczkiem pomiaru ciśnienia. Materiały edukacyjne udostępniane pacjentom odwiedzającym mobilny punkt diagnostyczny mają na celu wsparcie procesu edukacji polskiego społeczeństwa na temat zdrowia
i jego profilaktyki.
Eksperci Rady Naukowej kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” opracowali dekalog zasad zdrowego życia:
#dziesiątka dla zdrowia!
DEKALOG ZDROWEGO I DŁUGIEGO ŻYCIA:
Szczegóły na stronie: zmieniamyprzyzwyczajenia.pl
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…
Sukces badaczy Instytutu Matki i Dziecka oraz Dziecięcego Szpitala Klinicznego Naukowcy warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka i Dziecięcego Szpitala Klinicznego…