Aktualności, Badania

Polacy zjadają ponad 40 kg cukru rocznie! Podatek cukrowy coraz bliżej

Joanna Wiśniewska | 13 stycznia 2020
podatek cukrowy

W ostatnich latach spożycie cukru na osobę w Polsce drastycznie wzrosło. Aż o kilka procent wzrosła liczba osób z nadwagą i otyłych, co z kolei przełożyło się na wzrost zachorowań na cukrzycę. Podatek cukrowy w Polsce coraz bliżej.

Aktualizacja: 13.01.2020 r

Spada spożycie czystego cukru, wzrost konsumpcji cukru przetworzonego

W latach 2008-2017 statystyczny Polak zjadł ponad 11 kg czystego cukru w ciągu roku. To aż o 6 kg mniej w porównaniu z poprzednim okresem. Można by pomyśleć, że Polacy opanowali umiejętność samokontroli i zaczęli bardziej świadomie spożywać produkty spożywcze.

Okazuje się jednak, że znacznie większe było spożycie przez nich cukru przetworzonego, znajdującego się w:

  • słodkich przekąskach
  • gotowych daniach
  • przetworzonej żywności
  • słodzonych i gazowanych napojach

Aż 33 kg cukru spożytego w ciągu roku znajduje się w produktach przetworzonych.

przecietne-roczne-spozycie-cukru-badania-GUS

W sumie obecnie Polacy zjadają o 6 kg cukru więcej niż w 2012 roku – wynika z danych przytaczanych przez MZ i NFZ (1). 

Liczba otyłych w Polsce wciąż rośnie!

Według danych przytaczanych przez MZ i NFZ, liczba otyłych i z nadwagą stopniowo rośnie. Do 2025 roku będzie aż 30% otyłych mężczyzn i 26% otyłych kobiet.

W 2016 roku było ich odpowiednio 25% i 23%. 

Problem nadwagi zaczyna coraz częściej pojawiać się również w szkołach wśród dzieci i młodzieży.

Na leczenie chorób związanych z otyłością, w tym cukrzycy, wydamy w 2025 roku nawet o 1 miliard zł więcej niż w 2017 roku.

– Cukrzyca jest bardzo dużym problemem, nie tylko w Polsce, lecz także w innych wysoko rozwiniętych krajach, które charakteryzują się wysoką konsumpcją. Problemem w Polsce jest to, że mamy epidemię cukrzycy nie tylko u dorosłych, lecz także u dzieci – podkreśla były wiceminister zdrowia.

Jak zapobiegać epidedemii cukrzycy? Wejdzie podatek cukrowy

Podatek cukrowy do tej pory wprowadzono w ponad 20 krajach na świecie. W Polsce ma on służyć walce z otyłością i przynosić budżetowi NFZ 3 mld zł rocznie. Od wielu miesięcy spekuluje się o wprowadzeniu go w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że od podatku cukrowego nie będzie odwrotu.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby podatek wszedł w życie 1 kwietnia. 

Ceny napojów słodzonych zwiększą się o średnio 1 zł za butelkę!

Za napój słodzony jedną substancją zapłacimy o 70 groszy więcej, a dwiema substancjami – 80 gr. Napój zawierający kofeinę, taurynę lub guaranę zdrożeje o 1 zł (2).

Przedstawiciel branży spożywczej skomentował, że nałożenie dodatkowych obciążeń nie wpłynie na mniejsze spożycie cukru wśród Polaków. Jako dowód przedstawia doświadczenia innych krajów.

– W Wielkiej Brytanii ostatnio opublikowano raport, w którym jasno widać, że po wprowadzeniu podatku spożycie cukru wcale nie spadło – twierdzi Gantner. 

Według sondażu IPSOS z października 2019 r., 72,9% Polaków jest przeciwko podatkowi cukrowemu. Nasza redakcja podobnie uważa, że podwyższenie cen produktów cukrowych to zła droga w walce z otyłością.

Literatura

  1. Departament Analiz i Strategii NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA. Cukier, otyłość – konsekwencje Przegląd literatury, szacunki dla Polski.
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywacje ludzkie oraz kondycją psychiki człowieka. W pracy wykorzystuje zdobytą o człowieku wiedzę.

Przeczytaj także

Wielkanocna Piątka w Biegu Po Zdrowie dla Mikołaja