“We Will Rock You” Queen pobudza wytwarzanie insuliny!
Okazuje się, że muzyka może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez komórki trzustki. Muzyka o konkretnych parametrach pobudziła wytwarzanie insuliny…
Zarówno niedobór jak i nadmiar tkanki tłuszczowej jest szkodliwy. Odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej oraz do zachowania płodności.
Jednak jej nadmiar, a w szczególności tej, która jest zlokalizowana w obrębie brzucha (wisceralnej) grozi rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, szczególnie cukrzycy i miażdżycy.
Miażdżyca zaczyna się już w dzieciństwie. U młodych ludzi, którzy zginęli w wypadkach komunikacyjnych ku zaskoczeniu wykryto zmiany miażdżycowe. Proces ten był szczególnie zaawansowany u otyłych mężczyzn w wieku 15-34 lat.
W badaniu, w którym prowadzono 23-letnią obserwację w grupie 7000 mężczyzn w wieku 42-50 lat zaobserwowano około 120 nagłych zgonów i 200 ciężkich zawałów mięśnia sercowego. Po dokładnej analizie okazało się, że 90% tego typu incydentów dotyczyło osób z otyłością typu brzusznego.
Tkanka tłuszczowa jest źródłem krążących wolnych kwasów tłuszczowych o udowodnionych właściwościach promiażdżycowych, czyli takich, które sprzyjają tworzeniu się tzw. blaszki miażdżycowej. Otyłość prowadzi do wzrostu insulinooporności, zwiększania się zawartości triglicerydów w surowicy oraz spadek poziomu “dobrego” cholesterolu (HDL).
Ponadto otyłość prowadzi do zatrzymania sodu w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia nerek, wzrostu częstotliwości skurczów serca i ciśnienia tętniczego krwi co w konsekwencji może wiązać się z przerostem mięśnia sercowego i ryzykiem wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego.
Okazuje się, że muzyka może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez komórki trzustki. Muzyka o konkretnych parametrach pobudziła wytwarzanie insuliny…
Już około 900 dzieci zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Predyspozycje do zachorowania wykryto u 34…
Czy w przyszłości komórki diabetyków będą „samodzielnie” wytwarzać insulinę, zamiast polegać na zastrzykach? Omawiamy wyniki najnowszych badań. Komórki macierzyste kluczem…
Czym jest retinopatia cukrzycowa? Retinopatia cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, które występuje u większości chorych na tą jednostkę…
Przypuszczano, że suplementacja witaminy D może odgrywać istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Dotychczas…
Niedawno wśród badaczy pojawiło się pytanie: czy koronawirus może wywołać cukrzycę? Wyjaśniamy. Cukrzyca a koronawirus Już jakiś czas temu pojawiła…