Aktualności, Medycyna

Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie na świecie!

Joanna Wiśniewska | 26 lipca 2019
singapur cukrzyca leczenie

Leczenie cukrzycy w Polsce jest drogie. Niektórzy diabetycy otrzymują refundację 30% na wybrane lekarstwa. Ci po 26. roku życia za większość płacą jednak pełną kwotę, mimo płacenia wysokich opłat do służby zdrowia. Jak się okazało, to Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie na świecie!

Koszty leczenia cukrzycy w Polsce

Jakiś czas temu sprawdzaliśmy, ile kosztuje diabetyka leczenie cukrzycy w Polsce i porównywaliśmy te kwoty z cenami w innych Państwach na świecie. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych czy Brazylii leczenie wcale nie jest tańsze.

Okazało się jednak, że to nie w państwach skandynawskich znajdziemy najlepszą opiekę zdrowotną, choć wiele osób tak właśnie myśli.

Krajem z najlepszą i jednocześnie najtańszą opieką zdrowotną okazał się Singapur!

Singapur oferuje najtańsze i najlepsze leczenie

Bank Światowy podaje, że PKB w Singapurze wynosi 4,6%.

Dla porównania: w Polsce jest to 6,7%, czyli aż o ⅓ więcej, w Stanach aż 17,9%, a w Skandynawii to 10%, połowę więcej! (1

Sinapurski system leczenia został uznany za najbardziej efektowny na świecie, biorąc pod uwagę stosunek efektów do kosztów.

Śmiertelność niemowląt wynosi 2 na każde 1000 urodzeń, a oczekiwana długość życia to aż 82 lata. Tak dobry wynik jak Singapur ma tylko kilka krajów na świecie!

Jak to osiągnęli? 69% kosztów leczenia finansują podatnicy! W Polsce jest to jedynie 28,8%, a na przykład w Wielkiej Brytanii jeszcze mniej – 17,3%.

Co z cukrzycą w Singapurze?

Pomimo bardzo dobrego poziomu leczenia, w Singapurze na cukrzycę choruje prawie jedna trzecia populacji między 30 a 69 rokiem życia! Cukrzyca typu 2 pojawia się też coraz częściej u dzieci. Jest to najczęstsza przewlekła choroba w Singapurze: zmaga się z nią aż 8% całej populacji.

Co warto zaznaczyć, za insulinę i wyposażenie do leczenia cukrzycy typu 1 mieszkańcy Singapuru płacą samodzielnie – fiolka insuliny kosztuje od $7 do nawet $120, a pompa insulinowa to koszt $6000. Za tabletki przy cukrzycy typu 2 płaci się do $6 za tabletkę.

Korzystając jednak z systemu ubezpieczeniowego Medisave, diabetycy mogą zgłosić się do partnerskiej kliniki i płacić tylko 15% kwoty za swoje leczenie (2). Wtedy tak na prawdę koszty leczenia cukrzycy wypadają bardzo podobnie do tych polskich. 

Mimo, że mówimy tu o najlepszym i najtańszym systemie opieki zdrowotnej na świecie, diabetycy mają bardzo zbliżowe warunki leczenia co Polacy. Ogromną przewagą Polaków-diabetyków jednak jest to, że jest ich zdecydowanie mniej w populacji. Głównie ze względu na wszechobecnie dodawany w Singapurze do wszystkiego cukier (3). Trudno jest więc tam ustrzec się przed tą chorobą. 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jaki jest koszt leczenia w Polsce? Czy jest aż tak drogo?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content