Cukrzyca a SIBO
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
W ciągu ostatnich lat podejście do leczenia cukrzycy typu 2 znacznie się zmieniło, co wynika przede wszystkim z wprowadzenia w tym okresie nowych grup leków przeciwcukrzycowych. W niniejszym artykule, odnosząc się do aktualnych zaleceń klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), omówiono najważniejsze zasady leczenia cukrzycy typu 2.
Większość osób chorujących na cukrzycę typu 2 pozostaje pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a do poradni specjalistycznych kieruje się ich zazwyczaj dopiero w razie konieczności rozpoczęcia insulinoterapii lub w przypadku rozwoju powikłań naczyniowych – to błąd.
Od 2015 roku opublikowano wyniki kilkunastu badań, w których oceniano bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe leków inkretynowych i inhibitorów SGLT-2 u osób z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym (m.in. z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, po zawale serca, udarze mózgu lub z licznymi czynnikami ryzyka kardiologicznego).
Stwierdzono w nich, że podawane doustnie inhibitory SGLT-2 (w Polsce dostępne są: dapagliflozyna, empagliflozyna i kanagliflozyna) oraz podawane podskórnie leki z grupy agonistów receptora GLP-1 (w Polsce dostępne: liraglutyd, dulaglutyd, semaglutyd) zmniejszają znacząco ryzyko sercowo-naczyniowe oraz hamują postęp niewydolności nerek w przebiegu cukrzycy.
Inhibitory SGLT-2 są sugerowane osobom z niewydolnością serca i cukrzycową chorobą nerek, u tych osób szybko po rozpoczęciu terapii wykazano zmniejszanie się ryzyka sercowo-naczyniowego, podczas gdy agoniści receptora GLP-1 w większym stopniu oddziałują na choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijające się na podłożu miażdżycy, a ich działanie kardio- i nefroprotekcyjne jest widoczne po upływie 1–2 lat stosowania.
Obie grupy leków mają pewną cechę wspólną: nie wywołują hipoglikemii oraz mają korzystny wpływ na masę ciała.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w 2020 roku zaleca, aby u osób z cukrzycą, u których pomimo wdrożenia modyfikacji stylu życia i stosowania metforminy dochodzi do zwiększenia glikemii i nie osiąga się docelowego odsetka HbA1c, dołączyć kolejny lek przeciwcukrzycowy, którego wybór należy uzależniać od występowania chorób współistniejących, otyłości, ryzyka hipoglikemii.
Na dalszych etapach leczenia zaleca się stosowanie terapii trójlekowej z użyciem metforminy (zawsze) i 2 innych leków nieinsulinowych o różnych mechanizmach działania.
Kolejnym krokiem, gdy w miarę postępu choroby nie udaje się już utrzymać dobrego wyrównania glikemii, jest zazwyczaj rozpoczęcie insulinoterapii, którą wdraża się początkowo w modelu jednego wstrzyknięcia na dobę z zastosowaniem insuliny bazowej (o długim okresie działania).
Zalecenia kliniczne PTD obowiązujące w 2020 roku, uzupełniono nowymi rekomendacjami. Poniżej przedstawiono najistotniejsze zmiany.
Zalecenia co do sposobu leczenia cukrzycy typu 2 zmieniają się dynamicznie w ciągu ostatnich kilku lat.
Coraz powszechniej stosuje się leki inkretynowe i inhibitory SGLT-2. W najbliższych latach staną się one podstawowymi preparatami przeciwcukrzycowymi, co umożliwi znaczne zwiększenie dostępności do ich korzystnych działań (1).
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Robert Lewandowski po strzelonym golu w meczu z Unionem Berlin pokazał oryginalną cieszynkę. Okazało się, że literka C dedykowana była…
W wykazie leków refundowanych dla diabetyków od 1 lipca 2019 r. cofnięta została refundacja leku DIAPREL MR 60 mg. Dawka zalecana przez WHO.