Stopa cukrzycowa: siedem tysięcy amputacji rocznie. Jak odwrócić te statystykę?
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Zachęcamy mieszkańców Sopotu do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych i szkoleń dotyczących cukrzycy typu 2.
„Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie Gminy Miasta Sopotu” skierowany jest do sopocian w wieku 18-64 lata, u których dotychczas nie stwierdzono cukrzycy typu 2, ani nie badali się w tym kierunku w przeciągu ostatniego roku.
Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę FINDRISK, która jest dostępna w punktach wymienionych poniżej i podpisaną dostarczyć do:
Ankiety można zostawiać tam w specjalnych skrzynkach, w bezpiecznych warunkach.
Ankieta jest również do pobrania na dole strony.
Z bezpłatnego badania przesiewowego skorzystać będą mogły osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Niezależnie od uzyskanego wyniku w ankiecie, osoby w wieku 45 i więcej lat zostaną zaproszone na badanie.
Jeżeli na podstawie badania u pacjenta stwierdzony zostanie stan przedcukrzycowy, będzie on włączony do programu edukacyjnego i skorzysta z konsultacji medycznych, działań profilaktycznych i edukacyjnych mających na celu niedopuszczenie do rozwoju cukrzycy typu 2.
– Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć zarówno osoby młode, jak i starszych. I tak jak w przypadku każdej innej choroby – lepiej jej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zachęcamy sopocian do udziału w programie profilaktycznych badań – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości, które mogą być pierwszymi objawami cukrzycy, np. nawracających infekcji, zmęczenia, senności, utrata masy ciała czy kłopotów z koncentracją. Ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, więc namawiam do wypełnienia ankiety i skorzystania z bezpłatnych badań.
Gmina Miasta Sopotu w partnerstwie z SPZZOZ Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie oraz SPZOZ „Uzdrowisko Sopot” realizuje projekt, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2, podniesienie świadomości zdrowotnej i redukcja czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
https://esopot.pl/pl/11_wiadomosci/13830_mieszkasz-w-sopocie-zrob-badania-i-uchron-sie-przed-cukrzyca.html
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem….
Dwie trzecie dzieci z cukrzycą typu 1 ma próchnicę zębów – wynika z badań BMC Oral Health. Dwadzieścia lat badań…
Eksperci przekonują, że cukrzyca wykryta u pacjentów, chorujących na COVID-19 może być tymczasowa. Wirusowa infekcja może bowiem powodować przejściową, ostrą insulinooporność. Na całym…
Michał Figurski przez pół życia chorował na cukrzycę, o czym nie mówił nikomu. Dziś mówi o chorobie otwarcie i postanawia…