Aktualności

Mieszkasz w Sopocie? Zrób badania i uchroń się przed cukrzycą

Redakcja | 19 lipca 2022
cukrzyca a stopy bezpłatne badanie stóp i kwasu moczowego

Zachęcamy mieszkańców Sopotu do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych i szkoleń dotyczących cukrzycy typu 2.

„Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie Gminy Miasta Sopotu” skierowany jest do sopocian w wieku 18-64 lata, u których dotychczas nie stwierdzono cukrzycy typu 2, ani nie badali się w tym kierunku w przeciągu ostatniego roku.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę FINDRISK, która jest dostępna w punktach wymienionych poniżej i podpisaną dostarczyć do:

  • SPZZOZ Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, ul. Chrobrego 10 58 555 81 13;
  • Sanatorium „Leśnik”, ul. 23 Marca 105, tel. 58 550 00 81;
  • SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”, ul. Chrobrego 6/8, tel. 58 550 00 81.

Ankiety można zostawiać tam w specjalnych skrzynkach, w bezpiecznych warunkach.

Ankieta jest również do pobrania na dole strony.

Z bezpłatnego badania przesiewowego skorzystać będą mogły osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Niezależnie od uzyskanego wyniku w ankiecie, osoby w wieku 45 i więcej lat zostaną zaproszone na badanie.

Jeżeli na podstawie badania u pacjenta stwierdzony zostanie stan przedcukrzycowy, będzie on włączony do programu edukacyjnego i skorzysta z konsultacji medycznych, działań profilaktycznych i edukacyjnych mających na celu niedopuszczenie do rozwoju cukrzycy typu 2.

– Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć zarówno osoby młode, jak i starszych. I tak jak w przypadku każdej innej choroby – lepiej jej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zachęcamy sopocian do udziału w programie profilaktycznych badań – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości, które mogą być pierwszymi objawami cukrzycy, np. nawracających infekcji, zmęczenia, senności, utrata masy ciała czy kłopotów z koncentracją. Ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, więc namawiam do wypełnienia ankiety i skorzystania z bezpłatnych badań.

Gmina Miasta Sopotu w partnerstwie z SPZZOZ Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie oraz SPZOZ „Uzdrowisko Sopot” realizuje projekt, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2, podniesienie świadomości zdrowotnej i  redukcja czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://esopot.pl/pl/11_wiadomosci/13830_mieszkasz-w-sopocie-zrob-badania-i-uchron-sie-przed-cukrzyca.html

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Niedobór magnezu – poznaj objawy i przyczyny

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content