Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 – kiedy?

baza insulina długodziałająca

Insulinę w cukrzycy typu 2 zaleca w początkowym okresie choroby, gdy rozpoznanie  nastąpiło późno a wartości glikemii były wysokie (> 300 mg/dl). Na ogół leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 nie trwa długo i już po kilku dniach pobytu w szpitalu można włączyć doustne leki przeciwcukrzycowe. W późniejszym etapie cukrzycy typu 2 może dochodzić do niedoboru insuliny oraz wtórnej nieskuteczności doustnych leków hipoglikemicznych. W takim wypadku, przy braku optymalnego wyrównania cukrzycy (HbA1c >7 %) podejmuje się decyzję o włączeniu insulinoterapii. Wiele osób z cukrzycą boi się włączenia insulinoterapii. Czy słusznie?

Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2: insulinoterapia

Jeżeli Twój poziom glikemii pomimo stosowania optymalnych dawek  leków doustnych i przestrzegania diety nie jest zadowalający to nie obawiaj się wdrożenia insuliny. Poprzez obniżenie glikemii poprawi się Twoje samopoczucie i zmniejszy ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Niezależnie od poziomu  glukozy we krwi osiąganych za pomocą leków doustnych w okresie ciąży u kobiety z cukrzycą typu 2 stosuje się wyłącznie insulinoterapię (leki doustne są w ciąży przeciwwskazane). insulinoterapia stanowi również jedyną metodę leczenia cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu LADA (rodzaj cukrzycy podobny do cukrzycy typu 1 ujawniający się u osób po 35 roku życia) (1).

Czasowe leczenie insuliną w cukrzycy typu 2

W trakcie leczenia cukrzycy typu 2 mogą się zdarzyć takie sytuacje, kiedy stosowanie leków doustnych jest niewskazane i właściwym jest czasowe wprowadzenie insuliny:

  • zabieg/operacja;
  • dekompensacja cukrzycy wywołana rozległym urazem;
  • w trakcie ciężkiej infekcji np. ciężkie zapalenie płuc, które jest przyczyną wysokich wartości glikemii;
  • stosowanie leków takich jak sterydy, gdy powodują one wysokie wartości glikemii;
  • zawał serca;
  • udar mózgu

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna 2018;4(1):1-92.
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 – kiedy?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content