Leki inkretynowe: Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych
Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. W leczeniu tej choroby kluczowe…
Insulinę w cukrzycy typu 2 zaleca w początkowym okresie choroby, gdy rozpoznanie nastąpiło późno a wartości glikemii były wysokie (> 300 mg/dl). Na ogół leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 nie trwa długo i już po kilku dniach pobytu w szpitalu można włączyć doustne leki przeciwcukrzycowe. W późniejszym etapie cukrzycy typu 2 może dochodzić do niedoboru insuliny oraz wtórnej nieskuteczności doustnych leków hipoglikemicznych. W takim wypadku, przy braku optymalnego wyrównania cukrzycy (HbA1c >7 %) podejmuje się decyzję o włączeniu insulinoterapii. Wiele osób z cukrzycą boi się włączenia insulinoterapii. Czy słusznie?
Jeżeli Twój poziom glikemii pomimo stosowania optymalnych dawek leków doustnych i przestrzegania diety nie jest zadowalający to nie obawiaj się wdrożenia insuliny. Poprzez obniżenie glikemii poprawi się Twoje samopoczucie i zmniejszy ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.
Niezależnie od poziomu glukozy we krwi osiąganych za pomocą leków doustnych w okresie ciąży u kobiety z cukrzycą typu 2 stosuje się wyłącznie insulinoterapię (leki doustne są w ciąży przeciwwskazane). insulinoterapia stanowi również jedyną metodę leczenia cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu LADA (rodzaj cukrzycy podobny do cukrzycy typu 1 ujawniający się u osób po 35 roku życia) (1).
W trakcie leczenia cukrzycy typu 2 mogą się zdarzyć takie sytuacje, kiedy stosowanie leków doustnych jest niewskazane i właściwym jest czasowe wprowadzenie insuliny:
Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. W leczeniu tej choroby kluczowe…
Gliptyny (inhibitiry DPP -4) jest to jedna z najnowszych grup leków, mających zastosowanie w cukrzycy typu 2. Pierwszym inhibitorem DPP-4…
Test na cukrzycę typu 2 Przeczytaj poniższe pytania, zrób test na cukrzycę i zlicz punkty. Dowiesz się, czy jesteś w…