Mounjaro: kolejny zastrzyk na odchudzanie dostępny w Polsce

mounjaro

Leki na cukrzycę typu 2, które przy okazji odchudzają, biją rekordy popularności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wstrzykiwane tylko raz w tygodniu mają bardzo dobre działanie zmniejszające apetyt i w konsekwencji masę ciała. Niestety, dostępne do tej pory w Polsce Ozempic i Wegovy są prawie niewidoczne w aptekach. Do aptek trafił właśnie długo wyczekiwany lek, który działa jeszcze lepiej niż poprzednicy – Mounjaro. Zobacz, gdzie można go kupić i ile kosztuje.

Leki na cukrzycę jako zastrzyki na odchudzanie

Nowoczesne leki na cukrzycę w zastrzykach wykonywanych tylko raz w tygodniu należą ostatnio najbardziej poszukiwanych farmaceutyków.

Powodem popularności leków takich, jak Ozempic czy Wegovy, jest ich działanie obniżającego masę ciała. Są one wykupowane przez osoby stosujące je poza wskazaniami na otyłość i nadwagę.

W Polsce dostępne są starsze leki tego typu, takie jak liraglutyd (Saxenda) i dulaglutyd (Trulicity). Niedawno dopuszczono też nowsze leki. To semaglutyd w leku Ozempic (sierpień 2022 r.) oraz Wegovy (wrzesień 2023 r.). Jednak tylko Wegovy jest dopuszczony do stosowania w przypadku otyłości – Ozempic jest lekiem kierowanym jedynie dla osób z cukrzycą typu 2.

Kolejnym lekiem o działaniu odchudzającym jest Mounjaro, który zawiera tirzepatyd. Jest on przeznaczony do stosowania jako środek do poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Produkt ten do tej pory nie był jednak dostępny w Polsce. W ostatnich dniach sytuacja uległa jednak zmianie.

Mounjaro już dostępny w aptekach. Czy jest refundowany?

Lek Mounjaro z tirzepatydem trafił właśnie do polskich aptek. Jego dostępność można sprawdzić w portalu gdziepolek.pl. Niestety, nowy lek na cukrzycę nie jest refundowany, co oznacza, że pacjenci muszą zapłacić za niego pełną cenę. Inaczej jest np. w przypadku produktu Ozempic i Trulicity.

Jaka jest cena Mounjaro?

Lek na cukrzycę Mounjaro firmy Eli Lily ma zachęcająco niską cenę. Za jeden wstrzykiwacz zależnie od dawki substancji czynnej trzeba zapłacić 270-280 zł.

Tymczasem Ozempic w opakowaniu z jednym wstrzykiwaczem kosztuje w aptece około 400 zł. Natomiast Wegovy to już koszt 1100-1700 zł za jedną strzykawkę w zależności od stężenia leku. Tymczasem na miesiąc trzeba zużyć od 4 do 5 dawek.

Jak działa tirzepatyd?

Tirzepatyd, substancja aktywna w leku Mounjaro, ma działanie obniżające glikemię, a oprócz tego powoduje szybsze pojawienie się uczucia sytości podczas jedzenia.

Uczestnicy badań przyjmujący Mounjaro tracili średnio 15 procent masy ciała w ciągu 72 tygodni leczenia, co odpowiadało średnio 14,8 kg. U osób otyłych uzyskano wyniki sięgające aż 20 procent. Naukowcy potwierdzili ponadto, że dodanie leku Mounjaro do terapii insuliną bazową pomaga nie tylko wyrównać poziomy glukozy we krwi, ale też uzyskać większą utratę kilogramów, a przy tym w mniejszym stopniu sprzyja hipoglikemii u osób z niekontrolowaną cukrzycą typu 2.

Mounjaro: najlepszy lek na cukrzycę i odchudzanie

Mounjaro wpływa na regulację stężenia glukozy we krwi i może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. To aktualnie jedyny produkt farmaceutyczny, który jest jednocześnie agonistą receptora glukozozależnyego peptydu insulinotropowego (GIP), jak i glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Podobne leki, takie jak Ozempic i Wegovy, są jedynie agonistami receptora GLP-1.

Zarówno GIP, jak i GLP-1, to podstawowe hormony inkretynowe wydzielane w jelicie przy jedzeniu produktów zawierających cukry lub inne składniki stymulujące do wydzielania insuliny przez trzustkę. Mounjaro naśladuje działanie tych dwóch hormonów, pobudzając do pracy trzustkę i hamując produkcję cukrów w wątrobie. Zwiększa także wrażliwość komórek ciała na insulinę, co łącznie prowadzi do większej stabilizacji glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi (1).

Efekty stosowania Mounjaro

U chorych przyjmujących Mounjaro stwierdzono:

 • obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej we krwi (HbA1c) w porównaniu do tych stosujących insulinę lispro,
 • mniejszą liczbę epizodów niedocukrzenia,
 • sporą utratę masy ciała (podczas gdy terapia insuliną zwykle powoduje przybieranie na wadze).

Uczestnicy stracili średnio 9 kg w ciągu 52 miesięcy, natomiast przyjmujący insulinę lispro – przytyli ok. 3,2 kg.

Mounjaro: skutki uboczne i przeciwwskazania

Jakie działania niepożądane wywołuje Mounjaro? Mogą należeć do nich:

 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • spowolnienie pracy jelita grubego,
 • ryzyko rozwoju stanu zapalnego trzustki.

W badaniach efekty uboczne były przyczyną przerwania leczenia przez około 5 procent uczestników.

Istnieją także obawy o zdrowie psychiczne i życie pacjentów, który zażywają leki na odchudzanie w zastrzykach.

Lekarze ostrzegają, że istnieją także poważne przeciwwskazania do przyjmowania leku Mounjaro, a najważniejszym jest ryzyko rozwoju raka rdzeniastego tarczycy, związane z rodzinną historią tej dość rzadkiej choroby. Podobnie z zagrożeniem chorobami takimi, jak mnoga gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza typu 2, a ponadto zapaleniem trzustki.

Wszystkie te kwestie musi rozważyć lekarz w przypadku konkretnego pacjenta (2).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

 1. https://stronazdrowia.pl/nowy-lek-na-cukrzyce-juz-w-aptekach-zastrzyk-na-odchudzanie-jest-skuteczniejszy-i-tanszy-od-podobnych-farmaceutykow/ar/c14-17965517
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/mounjaro-may-aid-weight-loss-lower-blood-sugar-in-people-with-type-2-diabetes
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 – kiedy?

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content