Leczenie cukrzycy typu 2

Dominującym mechanizmem w cukrzycy typu 2 jest insulinooporność, która wynika przede wszystkim z nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie (a szczególnie tej zlokalizowanej w obrębie brzucha). Dlatego też najważniejszym celem, który będzie wiązał się ze znaczną poprawą wyników jest doprowadzenie do redukcji masy ciała u pacjenta. 

Metformina

Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, po rozpoznaniu cukrzycy typu 2, pierwszym krokiem jest włączenie terapii behawioralnej, w której zawiera się dieta i wysiłek fizyczny oraz włączenie doustnych preparatów metforminy. Metformina jest lekiem, który szczególnie korzystnie działa u osób z nadwagą i otyłością, ponieważ przyspiesza efekty działań behawioralnych (zmiana nawyków żywieniowych i włączenie wysiłku fizycznego). Jest to lek pierwszego wyboru w leczeniu cukrzycy typu 2, o ile pacjent nie ma przeciwwskazań i/lub nie odczuwa dolegliwości po jego zastosowaniu (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, biegunki, bóle brzucha). 

Warto pamiętać o tym, że początkowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe pojawiają się u wielu osób po włączeniu leku, ale u większości ustępują po około 2 tygodniach od zastosowania preparatu, przez co nie ma przeciwwskazań do dalszego stosowania.

Inne leki

Innymi lekami stosowanymi w cukrzycy typu 2 mogą być leki inkretynowe, które są podawane w postaci zastrzyków (np. liraglutyd) szczególnie polecane u osób z otyłością lub współistniejącą chorobą sercowo-naczyniową. Pacjenci z cukrzycą typu 2 mogą także być leczeni pochodnymi sulfonylomocznika (np. gliklazyd), lekami z grupy inhibitorów receptora SGLT2 (tzw. flozyny), akarbozą, która zmniejsza wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego lub lekami z grupy glitazonów.

Insulina

Czasem jednak doustne leki przeciwcukrzycowe są niewystarczające i pacjent chorujący na cukrzycę typu 2 musi mieć włączoną insulinę. Zazwyczaj przy dobrym zarządzaniu chorobą i stosowaniu się do zaleceń lekarskich, moment włączenia insuliny jest odroczony. Jednak w momencie braku współpracy i zmiany nawyków żywieniowych, leczenie insuliną jest koniecznością szybciej niż może się wydawać.

Modyfikacja stylu życia

Nie zapominaj o tym, że na każdym z powyższych etapów leczenia cukrzycy typu 2 obowiązuje dieta i dostosowany do możliwości osoby z cukrzycą wysiłek fizyczny. Bez przestrzegania tych zasad żaden z wymienionych leków nie będzie na tyle skuteczny by “pokonać” cukrzycę. O modyfikacji stylu  życia należy już pamiętać w stanie kiedy jesteśmy zagrożeni cukrzycą (nadwaga, nietolerancja glukozy), ponieważ na tym etapie możemy zapobiec rozwojowi pełnoobjawowej choroby.

Literatura

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna 2018;4(1):1-92.

O AUTORZE

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n. med.  

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii. Wieloletni pracownik oddziału diabetologicznego w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Czynna uczestniczka zjazdów krajowych i międzynarodowych z dziedziny endokrynologii i diabetologii.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O:

Zespół metaboliczny czy tylko otyłość?

CZYTAJ DALEJ

Zespół metaboliczny czy tylko otyłość?