Aktualności, Nowości

Leki refundowane na cukrzycę: od stycznia nowości

Redakcja | 17 grudnia 2019
leki refundowane 2020

Na stronie resortu zdrowia ukazał się nowy projekt Ministra Zdrowia w sprawie leków refundowanych, środków przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Jakie leki refundowane znajdziemy na liście od 1 stycznia?

Co na liście leków refundowanych od stycznia 2020?

Na liście leków znajdą się nowe produkty pomocne:

  • w leczeniu zaburzeń depresyjnych
  • w leczeniu podtrzymującym schizofrenii
  • w poszerzeniu terapii dla dzieci z astmą
  • dla chorych na raka piersi
  • w leczeniu cukrzycy

Inkretyny wśród leków refundowanych

Duże zmiany nastąpią od stycznia na liście leków refundowanych w terapii cukrzycy.

Diabetycy zyskają nowe leki inkretynowe: m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum) (1). 

Są to leki stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2. Będą refundowane pacjentom o BMI powyżej 35, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej sześciu miesięcy.

Leki te mają bardzo dobre działanie obniżające poziom cukru, ale też masę ciała i zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe – mówi Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Po flozynach w listopadzie, inkretyny były grupą leków, na które pacjenci bardzo czekali. Mówi się, że są one bardziej skuteczne niż flozyny wśród pacjentów z nadwagą.

Inne nowości na liście refundowanej

Na liście leków refundowanych od stycznia pojawi się również nowy analog insulin Ryzode (insulinum degludecum + insulinum aspartum), który jest połączeniem insulin: długodziałającej degludec z krótkodziałającą aspart.

Nowe leki są niezbędne i są uznawane za bardzo nowoczesne. Mają wspomagać również obniżenie masy ciała, co jest niezwykle ważne przy leczeniu cukrzycy typu 2.

 

Wymagania na spełnienie warunków refundacji jak zwykle są jednak dość wysokie – nie każdy diabetyk otrzyma refundację wskazanych wyżej leków. Jest to jednak na pewno krok w stronę nowoczesnego leczenia cukrzycy w Polsce.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Flozyny. Dlaczego odsuwają w czasie stosowanie insuliny?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content