Aktualności

W aptekach znów brakuje leków?

Redakcja | 17 grudnia 2019
brak lekow w aptekach

Ministerstwo Zdrowia kilka dni temu opublikowało nowy wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności. Wśród nich można znaleźć insulinę i inne leki na cukrzycę.

Jakich leków brakuje?

W sierpniu 2019 wszystkie media alarmowały o braku dostępności leków. Wtedy na liście produktów znajdowało się ponad 320 pozycji. Obecnie mówi się o około 50 pozycjach. 

Do większości leków, których obecnie w aptekach jest mniej, nie ma zamienników – stąd każdorazowo obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia należy traktować poważnie (1).

Pacjenci już teraz zgłaszają problemy z zakupem m.in. metforminy – substancji, która jest w Polsce używana przez prawie 2 miliony ludzi.

Problem mają również osoby z chorobą tarczycy – jedna z dawek Euthyrox N jest znacznie mniej dostępna w aptekach. To właśnie z tym lekiem był głównie problem latem.

Już dłuższy czas brakuje leków z jodem oraz szczepionki przeciwko ospie i odrze.

Skąd problem braku leków?

Już kilka miesięcy temu zostało zamkniętych kilka fabryk w Chinach, z których sprowadzane były tańsze substancje czynne. Były one niezbędne do produkcji leków w Polsce.

Jako powód podaje się również ustawę refundacyjną, która wymusza obniżkę cen na firmach farmaceutycznych oraz surowe prawo Unii Europejskiej.

Nas zastanawia jedynie, czy ostatnie informacje o zanieczyszczeniu Metforminy nie pojawiły się właśnie dlatego, że o zagrożeniu brakiem dostępności leku już było wiadomo. 

Czy jest się czym martwić?

Skala problemu w tym momencie jest wiele razy mniejsza niż sytuacja, która miała miejsce w sierpniu.

Mamy nadzieję, że nie będziemy mieć powtórki z lata. Na tę chwilę media jeszcze milczą na ten temat, a pacjenci nie zgłaszają problemu masowo.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. http://dziennikmz.mz.gov.pl/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Dlaczego warto się wysypiać? Niedobór snu odpowiedzialny za cukrzycę typu 2

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content