Stopa cukrzycowa: siedem tysięcy amputacji rocznie. Jak odwrócić te statystykę?
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na cukrzyce, niezależnie od typu choroby. Jest ustanowiony Światowym Dniem Cukrzycy i jest obchodzony nie tylko przez Diabetyków. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego akurat wybrano dzień 14 listopada?
Otóż w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Rok później otrzymali Nagrodę Nobla za swoje przełomowe odkrycie. Ostanie 90 lat to okres nieustającej rewolucji w leczeniu cukrzycy. Insulina – najpierw zwierzęca, potem ludzka, analogi insuliny, nowe leki cukrzycowe, glukometry, wstrzykiwacze typu pen, osobiste pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii i wreszcie “sztuczna trzustka”, czyli system zamkniętej pętli. Można jednak zadać sobie pytanie czy to rzeczywiście tak wiele?
Z pewnością wszystkie osiągnięcia w zakresie farmakoterapii oraz nowości technologiczne uczyniły łatwiejszym życie z cukrzycą. Nadal jednak, pomimo stałego postępu w dziedzinie diabetologii, podstawę efektywnej terapii stanowią systemowa edukacja, dobra samokontrola i przede wszystkim zaangażowanie pacjenta w leczenie cukrzycy. Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Temat na rok 2018 i 2019 to RODZINA I CUKRZYCA, ponieważ cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Rodzina nierzadko również odgrywa bardzo istotną rolę w uzyskaniu dobrego wyrównania metabolicznego. Zachęcajcie swoje rodziny do edukacji, mówcie wprost o tym czego potrzebujecie, a jeśli dostajecie od nich dużo wsparcia – doceniajcie to :). Warto też zachęcać osoby z rodziny, aby wykonywały badania kontrolne i stosowały razem z Wami prozdrowotne elementy życia z cukrzycą takie jak: dieta o niskim indeksie glikemicznym i regularna aktywność fizyczna.
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem….
Pocenie się to jeden ze sposobów organizmu na regulowanie temperatury ciała, przede wszystkim odczuwamy to podczas upalnych dni lub aktywności…
Konkurs „Poskromienie Cukrzycy” to jedna z aktywności odbywających się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Dłuższe Życie z Cukrzycą, realizowanej z…
Badanie glukozy bez nakłuwania – przełomowy wynalazek, nad którym pracuje obecnie polski start-up Gluco-Active. Bezinwazyjny pomiar glukozy w zegarku.