Aktualności

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada 2018

Redakcja | 14 listopada 2018
światowy dzień cukrzycy

Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na cukrzyce, niezależnie od typu choroby. Jest ustanowiony Światowym Dniem Cukrzycy i jest obchodzony nie tylko przez Diabetyków. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego akurat wybrano dzień 14 listopada?

Otóż w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Rok później otrzymali Nagrodę Nobla za swoje przełomowe odkrycie. Ostanie 90 lat to okres nieustającej rewolucji w leczeniu cukrzycy. Insulina – najpierw zwierzęca, potem ludzka, analogi insuliny, nowe leki cukrzycowe, glukometry, wstrzykiwacze typu pen, osobiste pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii i wreszcie “sztuczna trzustka”, czyli system zamkniętej pętli. Można jednak zadać sobie pytanie czy to rzeczywiście tak wiele?

Z pewnością wszystkie osiągnięcia w zakresie farmakoterapii oraz nowości technologiczne uczyniły łatwiejszym życie z cukrzycą. Nadal jednak, pomimo stałego postępu w dziedzinie diabetologii, podstawę efektywnej terapii stanowią systemowa edukacja, dobra samokontrola i przede wszystkim zaangażowanie pacjenta w leczenie cukrzycy. Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Temat na rok 2018 i 2019 to RODZINA I CUKRZYCA, ponieważ cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Rodzina nierzadko również odgrywa bardzo istotną rolę w uzyskaniu dobrego wyrównania metabolicznego. Zachęcajcie swoje rodziny do edukacji, mówcie wprost o tym czego potrzebujecie, a jeśli dostajecie od nich dużo wsparcia – doceniajcie to :). Warto też zachęcać osoby z rodziny, aby wykonywały badania kontrolne i stosowały razem z Wami prozdrowotne elementy życia z cukrzycą takie jak: dieta o niskim indeksie glikemicznym i regularna aktywność fizyczna.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

Od września edukacja zdrowotna w szkołach