Szerszy dostęp do leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na cukrzyce, niezależnie od typu choroby. Jest ustanowiony Światowym Dniem Cukrzycy i jest obchodzony nie tylko przez Diabetyków. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego akurat wybrano dzień 14 listopada?
Otóż w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Rok później otrzymali Nagrodę Nobla za swoje przełomowe odkrycie. Ostanie 90 lat to okres nieustającej rewolucji w leczeniu cukrzycy. Insulina – najpierw zwierzęca, potem ludzka, analogi insuliny, nowe leki cukrzycowe, glukometry, wstrzykiwacze typu pen, osobiste pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii i wreszcie “sztuczna trzustka”, czyli system zamkniętej pętli. Można jednak zadać sobie pytanie czy to rzeczywiście tak wiele?
Z pewnością wszystkie osiągnięcia w zakresie farmakoterapii oraz nowości technologiczne uczyniły łatwiejszym życie z cukrzycą. Nadal jednak, pomimo stałego postępu w dziedzinie diabetologii, podstawę efektywnej terapii stanowią systemowa edukacja, dobra samokontrola i przede wszystkim zaangażowanie pacjenta w leczenie cukrzycy. Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Temat na rok 2018 i 2019 to RODZINA I CUKRZYCA, ponieważ cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Rodzina nierzadko również odgrywa bardzo istotną rolę w uzyskaniu dobrego wyrównania metabolicznego. Zachęcajcie swoje rodziny do edukacji, mówcie wprost o tym czego potrzebujecie, a jeśli dostajecie od nich dużo wsparcia – doceniajcie to :). Warto też zachęcać osoby z rodziny, aby wykonywały badania kontrolne i stosowały razem z Wami prozdrowotne elementy życia z cukrzycą takie jak: dieta o niskim indeksie glikemicznym i regularna aktywność fizyczna.
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element…
Interna to w dzisiejszym rozumieniu inaczej: kardio-nefro-diabeto-logia rodzinna. U pacjenta z cukrzycą musimy zwracać uwagę na parametry nerkowe i kardiologiczne….
Bieganie: ten sport dostępny dla wszystkich obniża ciśnienie, normuje poziom cukru we krwi, a również przeciwdziała depresji. Jak rozpocząć bieganie?
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz…
Zespół naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły kontynuuje badania nad stworzeniem bionicznej trzustki….