Kwasica mleczanowa – objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie
Kwasica mleczanowa to zespół zaburzeń metabolicznych, który polega na nadmiernym nagromadzeniu przez organizm kwasu mlekowego w procesie spalania glukozy. Co…
Jednym z głównych powikłań cukrzycy, zarówno typu 1, jak i typu 2, jest uszkodzenie naczyń. Wśród nich wyróżniamy tzw. mikroangiopatie, czyli uszkodzenia małych naczyń oraz makroangiopatie, będące uszkodzeniami dużych naczyń organizmu.
Do mikronaczyniowych powikłań cukrzycy należą m.in.:
Z kolei makroangiopatie związane są głównie z przyspieszonym rozwojem miażdżycy i jej powikłań (np. zawał serca i udar mózgu). Przebiegają one głównie w postaci choroby niedokrwiennej serca, choroby naczyń mózgowych lub choroby tętnic kończyn dolnych (1, 2).
Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że cukrzyca zwiększa istotnie ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za ponad 75% wszystkich zgonów występujących u pacjentów z cukrzycą.
Szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą wydają się być zawał serca i udar mózgu (3).
Najczęstszym powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną zwiększonej śmiertelności jest choroba niedokrwienna serca. Nazwa ta jest często stosowana zamiennie z pojęciem choroby wieńcowej. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że nie są to pojęcia tożsame.
Choroba niedokrwienna serca jest pojęciem szerszym i zgodnie z przyjętą definicją obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego bez względu na ich przyczynę.
Choroba wieńcowa obejmuje natomiast stany niedokrwienia mięśnia sercowego związane ze zmianami w tętnicach wieńcowych. Choroba wieńcowa jest spowodowana najczęściej rozwojem zmian miażdżycowych. Miażdżyca to z kolei choroba tętnic, prowadząca do zwężenia ich światła, które spowodowana jest zwykle odkładaniem się cholesterolu w ścianach naczyń.
Obecnie, obok hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego, palenia tytoniu, niskiego stężenia cholesterolu frakcji HDL (,,dobry” cholesterol) oraz starszego wieku, cukrzycę uznano za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Co więcej, u pacjentów z cukrzycą choroba ta jest zwykle bardziej zaawansowana i występuje w młodszym wieku. Szacuje się, że z powodu tej jednostki chorobowej umiera ponad 50% chorych na cukrzycę. Obecność cukrzycy i choroby niedokrwiennej serca zwiększa 2-3-krotnie ryzyko zgonu u mężczyzn i aż 3-5-krotnie u kobiet.
Częstą konsekwencją choroby niedokrwiennej serca jest zawał serca, czyli martwica mięśnia sercowego. Zawał serca spowodowany jest najczęściej niedokrwieniem mięśnia sercowego, zwykle na skutek zakrzepu w tętnicy wieńcowej. Nowsze badania wykazały, że ryzyko zawału serca, u chorych na cukrzycę jest równoważne ryzyku u osób bez cukrzycy, które przebyły już zawał serca. Natomiast śmiertelność wśród chorych na cukrzycę w trakcie ostrego zawału serca jest wyższa niż w grupie osób bez cukrzycy. Pacjenci z cukrzycą poddawani zabiegom rewaskularyzacji (przywrócenia prawidłowego krążenia w świetle naczynia) mają ponadto gorsze rokowanie i mniej korzystne wyniki w porównaniu z pacjentami bez cukrzycy.
Przeprowadzone do tej pory badania wykazały również, że ryzyko śmierci sercowej w chorych na cukrzycę, którzy nie przebyli zawału serca, jest podobne, jak u osób bez cukrzycy po przebytym zawale. Obecność cukrzycy jest zatem istotnym czynnikiem ryzyka o sile działania równej wcześniej rozpoznanej chorobie sercowo-naczyniowej (4, 5).
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia udar mózgu to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwających dłużej niż 24 godziny i spowodowanych wyłącznie przyczynami naczyniowymi, związanymi z przepływem krwi.
Udar mózgu jest trzecią po chorobie niedokrwiennej serca i nowotworach przyczyną zgonów na świecie oraz jedną z najczęstszych przyczyn trwałej niepełnosprawności. Szacuje się, że rocznie w wyniku udaru na świecie umiera prawie 6 milionów osób. W Europie w ciągu roku około 2,5 miliona osób doznaje udaru mózgu, a prawie 30% z nich umiera w ciągu pierwszych 12 miesięcy, w tym 40% w ciągu pierwszych 30 dni po udarze. Z kolei zapadalność na udary mózgu w Polsce kształtuje się na średnim poziomie europejskim (6).
Istotną rolę w powstawaniu udarów odgrywają czynniki ryzyka. Można je podzielić na czynniki niemodyfikowalne i modyfikowalne. Pierwszą grupę stanowią te czynniki, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Należą do nich m.in. wiek, płeć, rasa i inne czynniki genetyczne. Druga grupa czynników poddaje się działaniom modyfikującym, a ich wykrywanie i leczenie jest jedyną skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka udaru.
Do grupy czynników modyfikowalnych należą m.in.:
Zaobserwowano, że aż u 31% chorych w ciągu miesiąca po przebyciu zawału serca występuje udar, natomiast w chwili wystąpienia udaru rokowanie pogarsza współistnienie choroby serca.
Jak wspomniano wcześniej cukrzyca jest też silnym niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu. U chorych na cukrzycę typu 2 ryzyko wystąpienia udaru mózgu wzrasta nawet o 150-400% w stosunku do osób bez tej choroby. Szczególnie niekorzystnie przedstawia się sytuacja u osób z cukrzycą poniżej 65 roku życia, u których ryzyko wystąpienia udaru jest nawet 10-krotnie większe.
W cukrzycy zwiększone jest także 3-krotnie ryzyko wystąpienia demencji związanej z udarem oraz 2-krotnie ryzyko wystąpienia ponownego udaru, jak również zgonu spowodowanego udarem mózgu (7, 8).
Jak wspomniano, częstość występowania zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z cukrzycą jest większa niż u osób zdrowych. Natomiast w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z cukrzycą istotną rolę odgrywa normalizacja poziomu glikemii.
Ponadto ważna jest także:
Kwasica mleczanowa to zespół zaburzeń metabolicznych, który polega na nadmiernym nagromadzeniu przez organizm kwasu mlekowego w procesie spalania glukozy. Co…
U każdego pacjenta z cukrzycą typu 2 powinno się oszacować ryzyko sercowo-naczyniowe. Do tego celu zostało przygotowane specjalne narzędzie – SCORE2-Diabetes. Na Kongresie…
Od wielu lat wiadomo, że u chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na grypę jest znacznie większa. Odpowiadają za to zaburzenia…
Cukrzycowa choroba nerek (inaczej nefropatia cukrzycowa) jest jednym z częstszych i groźniejszych przewlekłych powikłań cukrzycy zaliczanych do mikroangiopatii. Na skutek…
Nie od dziś wiadomo, że nieleczona cukrzyca zwiększa ryzyko współwystępowania innych jednostek chorobowych m.in. otyłości, nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości związanych z…
Coraz częściej można spotkać się z określeniem, że cukrzyca to choroba, która nie boli. W przypadku pacjentów z cukrzycą typu…