Aktualności, Nowości

Pierwsza aplikacja do automatycznego podawania insuliny zatwierdzona przez FDA!

Joanna Wiśniewska | 19 lutego 2023
tidepool loop zatwierdzone przez fda

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła aplikację Tidepool Loop. To pierwsza na rynku zatwierdzona przez FDA aplikacja typu „zrób to sam” – automatyczny system podawania insuliny.

Automatyczne podawanie insuliny w aplikacji Tidepool Loop

Do tej pory tworzenie pętli „zrób to sam” oznaczało sporą ingerencję w pompy insulinowe i instalowanie nowego oprogramowania. Wymagało to zaawansowanej wiedzy technicznej i nie każdy był w stanie zainstalować takie rozwiązanie na swoim sprzęcie.

System Tidepool umożliwi większej liczbie osób z cukrzycą typu 1 dostęp do systemu zautomatyzowanego podawania insuliny.

“Warto śledzić rozwój sytuacji, szczególnie w kontekście uzyskania odpowiednich zezwoleń na Europę” – informuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Zatwierdzenie Tidepool Loop (1) czyni go pierwszym na rynku zatwierdzonym przez FDA systemem „zrób to sam” lub automatycznym systemem podawania insuliny (AID) (2).

Oprogramowanie opracowane przez organizację non-profit Tidepool to trzy pracujące nierozłącznie elementy: ciągły monitor glukozy (CGM), pompa insulinowa i opracowany przez firmę algorytm Tidepool Loop, który będzie dostępny w formie aplikacji na smartfony z systemem iOS lub Apple (3).

Aplikacja Tidepool na smartwatche?

Tidepool Loop ma kilka cech, które różnią się od innych dostępnych systemów AID.

Po pierwsze, aplikacja ma tryb „ustawienia wstępnego przed posiłkiem”, który pozwala użytkownikom dostosować żądany zakres glukozy podczas posiłku, zmniejszając ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi wynikającego z podawania insuliny w bolusie przed posiłkami.

System umożliwia użytkownikom proaktywne lub wsteczne dostosowywanie ilości insuliny po posiłku poprzez wprowadzenie szacunkowej ilości węglowodanów do aplikacji. Ta funkcja umożliwia szybkie dostosowanie do potencjalnie nieprzewidywalnych zmian poziomu glukozy.

Tidepool będzie pierwszą aplikacją, którą można sterować bezpośrednio z Apple Watch. Zapewnia to użytkownikom większą dyskrecję i wygodę podczas dawkowania insuliny. Firma pracuje nad rozszerzeniem kompatybilności z urządzeniami z Androidem.

Inne możliwości aplikacji Tidepool Loop

Znaczącą cechą Tidepool Loop jest również zdolność oprogramowania do umożliwienia komponentom z różnych systemów dostarczania insuliny komunikacji w skoordynowany sposób. Bez ingerencji użytkownika.

Sam system Tidepool Loop nie jest dostarczany z CGM i pompą insulinową – jest to własny algorytm AID, który może obsługiwać CGM i pompę insulinową za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Tidepool nie ogłosił jeszcze listy urządzeń, które będą kompatybilne z ich systemem. Wiemy tylko, że firma jest partnerem firmy Dexcom – możemy się więc spodziewać integracji z ich systemami.

Tidepool Loop może dać użytkownikom większą elastyczność w wyborze kompatybilnej pompy i CGM, które preferują, ze względu na to, że będą niezależną aplikacją, którą będzie można sparować z różnymi markami.

Nasza aplikacja dla diabetyków Cukrzyca.pl

Pobierz za darmo naszą aplikację Cukrzyca.pl

Aplikacja Cukrzyca.pl to darmowa aplikacja dla cukrzyków, z którą użytkownik dostaje od naszych dietetyków dopasowany plan diety, zintegrowany kalkulator insuliny oraz dziennik samokontroli z wynikami badań, historią poziomów glikemii. Dodatkowo w tej aplikacji dla diabetyków znajdziecie moduł motywacji, z naszymi eksperckimi treściami zarówno w formie tekstowej, jak i spotkań audio z coachami, oraz medytacje, które obniżą Was poziom stresu.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.tidepool.org/tidepool-loop
  2. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Cukrzyca-i-automatyczny-system-podawania-insuliny-FDA-zatwierdza-pierwsza-taka-aplikacje,242575,1016.html
  3. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-roundup-january-24-2023
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Nie zmieniłem igły do pena. Co teraz?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content