Aktualności

Formetic niedostępny w aptekach? Co ma z tym wspólnego NDMA?

Redakcja | 16 czerwca 2020
Formetic niedostepny w aptekach

Formetic to lek dla diabetyków typu 2. W aptekach w całej Polsce zaczyna brakować tego popularnego środka. Okazuje się, że nie będzie dostępny jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy.

Formetic znika z aptek w całym kraju

Formetic to lek przeciwcukrzycowy z metforminą. Jego zadaniem jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, a stosowany jest głównie u pacjentów z nadwagą. 

Dostępność leku w aptekach sprawdziliśmy na portalu KtoMaLek – zgodnie z podanymi tam informacjami, na terenie np. Poznania czy Warszawy nie ma problemu z rezerwacją i odbiorem leku Formetic (2). 

Podobno jednak niestety nie jest to zgodne z rzeczywistością. Zaczyna go brakować zarówno w hurtowniach jak i w aptekach w całej Polsce.

Metformina w Formeticu rakotwórcza?

W grudniu 2019 r. pojawiły się informacje, że w lekach z metforminą mogą znajdywać się szczątkowe ilości rakotwórczej substancji NDMA

Sztab kryzysowy Ministerstwa Zdrowia zalecił jednak, by pod żadnym pozorem nie odstawiać leków i zażywać je dalej, podczas gdy zostaną przeprowadzone badania potwierdzające obecność wysokiego stężenia NDMA w leku.

Od tamtej pory jednak sprawa całkowicie ucichła…

Formetic: dlaczego go zabrakło?

Okazało się, że od kilku miesięcy trwa proces prowadzony przez Europejską Agencję Leków dotyczący analizy obecności rakotwórczego związku NDMA w produktach zawierających substancję czynną: metforminę. Jednym z nich jest Formetic.

Po zidentyfikowaniu ryzyka występowania NDMA w produkcie, jako firma odpowiedzialna, podjęliśmy decyzję o czasowym zaprzestaniu wprowadzania do obrotu nowych serii Formeticu, skupiając się na rozpoznaniu przyczyn powstawania NDMA oraz zmianie technologii wytwarzania produktu, aby był on w pełni bezpieczny dla pacjentów – poinformowała Magdalena Rzeszotalska z Polpharma SA (1).

Kiedy Formetic wróci do aptek?

– Jest szansa, że produkt w listopadzie będzie mógł powrócić na rynek – mówi Rzeszotalska.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie podjął decyzji o wycofania z rynku produktu leczniczego Formetic. Zrobił to podmiot odpowiedzialny – Polpharma SA.

Produkt leczniczy Formetic 850 mg, został zgłoszony przez POLPHARMA S.A. jako czasowo wstrzymany w obrocie od końca lutego 2020 r. 

Lek do tej pory zażywało ponad 2 miliony Polaków chorujących na cukrzycę, insulinooporność oraz PCOS. Lekarze sugerują sięgnąć po zamienniki.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1.https://portal.abczdrowie.pl/formetic-lek-na-cukrzyce-jest-niedostepny-w-aptekach-europejska-agencja-lekow-bada-obecnosc-rakotworczego-zwiazku-ndma-w-tabletkach

2. https://ktomalek.pl/

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Ruszyła grupa „Farmaceuciszczepią” oraz infolinia na Discordzie dla wszystkich farmaceutów wykonujących szczepienia

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content