Refundacja Freestyle Libre 2: wszystkie zasady
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni opracowali “kalkulator ryzyka śmierci”, który pozwoli ocenić ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Algorytm porównuje wiek, płeć i kluczowe typy chorób współistniejących z danymi zebranymi przez ekspertów. Na tej podstawie określa, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.
Wśród wymienionych w kalkulatorze chorób pojawia się:
Test można wypełnić online. Zrobienie go zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.
“Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny”, przyznaje główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz.
Jak mówi dalej “najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19”.
Zdrowy tryb życia uchroni nas więc przed powikłaniami nie tylko związanymi z chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycy, ale też przed powikłaniami chorób zakaźnych. Pamiętajcie, nigdy nie jest za późno, by zacząć zdrowiej się odżywiać 🙂
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
System FreeStyle Libre 2 jest już dostępny dla polskich pacjentów. Nowa generacja sensorów posiada opcjonalne alarmy na telefon. Można je…
Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego…
W sierpniu w 5 miastach w Polsce odbyły się „Marsze po dłuższe życie z cukrzycą”, których celem było zwrócenie uwagi…
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom…
E-recepta, czyli elektroniczna recepta, została wprowadzona do użytku 8 stycznia 2020 roku. Od tej pory od lekarzy nie dostaniemy papierowej…