Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Badacze z Uniwersytetu Indiana w USA przeprojektowali cząsteczkę insuliny. Uczeni zmienili jej strukturę tak, aby reagowała na obecność w organizmie węglowodanów prostych.
Modyfikacje skupiają się na cechach wbudowanych w kształt cząsteczki: tak zwanym ochronnym zawiasie, który pozwala białku funkcjonować, gdy jest otwarte, a także utrzymuje je stabilne w konformacji zamkniętej.
Oznacza to, że zmodyfikowana cząsteczka insuliny otwiera się tylko w obecności “klucza”, którym może być np. cukier.
Eksperymenty przeprowadzone przez biochemika – Michaela Weissa – wykorzystywały fruktozę. Naukowcom udało się udowodnić, że przy jej użyciu można manipulować insuliną. Badana insulina ze zmienioną strukturą działa i wątroba wyrzuca ją jedynie, gdy w organizmie będzie określony poziom cukru. Nie ma jednak pewności, że w obecności glukozy efekt będzie taki sam (1).
“Obietnica tego rodzaju “inteligentnej” insuliny jest taka, że zmieni ona sposób leczenia cukrzycy, a ludzie nie będą musieli się już martwić”, powiedział Weiss.
W zeszłym roku zespół uczonych z Uniwersytetu w Kopenhadze i firma biotechnologiczna Gubra odniosły sukces z podobnym rozwiązaniem, tworząc formę insuliny z dołączoną grupą, która rozpadała się w obecności glukozy, aby uczynić cząsteczkę funkcjonalną.
Rozpowszechnienie w leczeniu cukrzycy typu 1 “inteligentnej insuliny” znacznie ułatwiłoby życie chorym. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości cukrzycy nie musieliby się stale martwić o poziom cukru i go mierzyć tak często, bo inteligentna insulina kontrolowałaby cukrzycę za nich, wypierając na dobre insulinę responsywną jedynie na glukozę.
Insertion of a synthetic switch into insulin provides metabolite-dependent regulation of hormone–receptor activation.
, , , , , , , ,W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Już około 900 dzieci zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Predyspozycje do zachorowania wykryto u 34…
100 tysięcy złotych zostało przekazane do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przez Superbet. Dzięki darowiźnie stowarzyszenie zrealizuje dwa cele w 2024 roku,…
Nowy Rok to najlepszy okres aby wyznaczyć sobie nowe cele nie tylko związane z pracą zawodową oraz życiem osobistym, ale…