Aktualności

Inteligentna insulina w leczeniu cukrzycy: jak przeprojektowano cząsteczkę insuliny?

Redakcja | 13 sierpnia 2021
Inteligentna insulina w leczeniu cukrzycy

Badacze z Uniwersytetu Indiana w USA przeprojektowali cząsteczkę insuliny. Uczeni zmienili jej strukturę tak, aby reagowała na obecność w organizmie węglowodanów prostych.

Motyfikacje cząsteczki insuliny: co się zmieniło?

Modyfikacje skupiają się na cechach wbudowanych w kształt cząsteczki: tak zwanym ochronnym zawiasie, który pozwala białku funkcjonować, gdy jest otwarte, a także utrzymuje je stabilne w konformacji zamkniętej.

Oznacza to, że zmodyfikowana cząsteczka insuliny otwiera się tylko w obecności “klucza”, którym może być np. cukier.

Eksperymenty przeprowadzone przez biochemika – Michaela Weissa – wykorzystywały fruktozę. Naukowcom udało się udowodnić, że przy jej użyciu można manipulować insuliną. Badana insulina ze zmienioną strukturą działa i wątroba wyrzuca ją jedynie, gdy w organizmie będzie określony poziom cukru. Nie ma jednak pewności, że w obecności glukozy efekt będzie taki sam (1).

“Obietnica tego rodzaju “inteligentnej” insuliny jest taka, że zmieni ona sposób leczenia cukrzycy, a ludzie nie będą musieli się już martwić”, powiedział Weiss.

Inne podobne eksperymenty z insuliną

W zeszłym roku zespół uczonych z Uniwersytetu w Kopenhadze i firma biotechnologiczna Gubra odniosły sukces z podobnym rozwiązaniem, tworząc formę insuliny z dołączoną grupą, która rozpadała się w obecności glukozy, aby uczynić cząsteczkę funkcjonalną.

Rozpowszechnienie w leczeniu cukrzycy typu 1 “inteligentnej insuliny” znacznie ułatwiłoby życie chorym. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości cukrzycy nie musieliby się stale martwić o poziom cukru i go mierzyć tak często, bo inteligentna insulina kontrolowałaby cukrzycę za nich, wypierając na dobre insulinę responsywną jedynie na glukozę.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Insertion of a synthetic switch into insulin provides metabolite-dependent regulation of hormone–receptor activation. Yen-Shan ChenJeremy GleatonYanwu YangBalamurugan DhayalanNelson B. PhillipsYule LiuLaurie BroadwaterMark A. JarosinskiDeepak ChatterjeeMichael C. LawrenceThomas HattierM. Dodson MichaelMichael A. Weiss.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – bezpłatne badania w Gdyni

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content