Aktualności

XX Zjazd Naukowy PTD

Redakcja | 24 maja 2019
polskie towarzystwo diabetologiczne xx zjazd

W dniach od 16 do 18 maja 2019 w Lublinie odbył się jubileuszowy XX Zjazd Naukowy PTD Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oczywiście, byliśmy na nim obecni.

XX edycja wydarzenia PTD: co się działo?

x zjazd ptd lublin 2019 cukrzyca

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne to największa organizacja diabetologiczna w Polsce. Skupia wokół siebie lekarzy, pielęgniarki oraz osoby, których praca jest związana z zagadnieniem diabetologii. W programie m.in. były sesje związane z cukrzycą typu 1, mówiono również o powikłaniach stopy cukrzycowej oraz o układzie nerwowym w cukrzycy.

Na miejscu nie zabrakło naszej obecności. Dr n.med. Anita Rogowicz-Frontczak z naszej redakcji uczestniczyła w sesji Przypadków Klinicznych – opowiadała o przypadku Pacjenta z cukrzycą typu 1 i chorobą Addisona.
Profesor Ralph DeFronzo podczas swojej prelekcji zwrócił uwagę na to, że leczenie cukrzycy typu 2 powinniśmy leczyć od początku analogami GLP_1, flozynami i lioglitazonem, a dopiero na 4 miejscu metforminą.

Nie obyło się również bez sesji plakatowej oraz prezentacjach produktów wielu firm: Novo Nordisk, Sanofi-Aventis, Roche Diabetes Care Polska i wielu innych.

polskie towarzystwo diabetologiczne xx zjazd

Pierwsza bezdrenowa pompa w Polsce

Na XX Zjeździe PTD zaprezentowana została również pierwsza bezdrenowa pompa Accu-Chek Solo. W systemie znajdziemy funkcje znane z tradycyjnych pomp insulinowych oraz zaawansowane technologicznie podawanie insuliny bez użycia drenów. Składa się on z dwóch części: częściowo jednorazowej mikropompy insulinowej oraz w pełni funkcjonalnego pilota zdalnego sterowania zawierającego glukometr i kalkulator bolusa.

Czy to będzie prawdziwy przełom w leczeniu diabetyków? CEO Roche Diagnostics, Roland Diggelmann jest pewien, że tak.  “Nowa modułowa konstrukcja naszego systemu mikropompy Accu-Chek Solo odpowiada potrzebom osób z cukrzycą, zapewniając większą dyskrecję i elastyczność”.

Nowy skład Zarządu PTD

Podczas tego Zjazdu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PTD i wyłoniono nowe władze Towarzystwa na kolejne lata: 2019-2023. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Poznania została Prezesem Zarządu Głównego, natomiast viceprezesem prof. Irina Kowalska z Białegostoku.

Skład Zarządu Głównego PTD na lata 2019-2023 alfabetycznie

prof. Aleksandra Araszkiewicz – Poznań
prof. Katarzyna Cypryk – Łódź
prof. Grzegorz Dzida – Lublin
prof. Wojciech Fendler – łódźprof. Janusz Gumprecht – Zabrze/Katowice
prof. Tomasz Klupa – Kraków
prof. Irina Kowalska – Białystok – Vice Prezes
prof. Maciej Małecki – Kraków – past Prezes
prof. Małgorzata Myśliwiec – Gdańsk
prof. Agnieszka Szadkowska – Łódź
prof. Agnieszka Szypowska – Warszawa
prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz – Poznań – Prezes

Komisja rewizyjna:

dr med. Mariusz Dąbrowski – Rzeszów
prof. Przemysława Jarosz-Chobot – Katowice
prof. Ewa Wender-Ożegowska – Poznań – Przewodnicząca
dr med. Bogumił Wolnik – Gdańsk

Członkowie komitetu honorowego PTD polskie towarzystwo diabetologiczne

Z naszej strony dziękujemy za możliwość zdobycia wiedzy zaprezentowanej na Zjeździe, życzymy powodzenia i determinacji w działaniach związanych z diabetologią w Polsce.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Apple Watch 7, Samsung Galaxy Watch 4 i glukometr w smartwatchu. Kiedy go zobaczymy?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content