Aktualności, Badania

Bezpłatne badania poziomu zwłóknienia wątroby aż w 17 miastach!

Redakcja | 31 lipca 2020
badania wątroby postaw na wątrobę

Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Łódź. W tych miastach mieszkańcy będą mogli bezpłatnie wykonać profilaktyczne badanie poziomu zwłóknienia wątroby.

Bezpłatne badanie wątroby w Wątrobusie

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) dotyczy nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może prowadzić do innych poważnych powikłań.

W Mobilnym Punkcie Badania Wątroby, który odwiedzi 17 polskich miast, będzie można skorzystać z badania przy pomocy urządzenia FibroScan. Potrafi ono w szybki sposób określić stan wątroby pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia.

Wynik otrzymany z badania pacjent będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. W ten sposób będą mogli ustalić oni dalsze postępowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia.

Kto powinien skorzystać z bezpłatnych badań?

Z badań profilaktycznych wykonywanych w Wątrobusie powinny skorzystać przede wszystkim osoby będące w grupie ryzyka rozwoju NAFLD, a więc m.in. z nadwagą i otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami sercowo-naczyniowymi.

Dlaczego Wątrobus jeździ po Polsce?

Impulsem do rozpoczęcia tych bezpłatnych badań wątroby były wyniki zrealizowanego we wrześniu 2019 r. przez agencję IPSOS badania “Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” [1]. 

Badanie miało na celu ocenić świadomość Polaków na temat bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Wykazało ono, że poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest wciąż bardzo niski.

  Aż 87 proc. badanej grupy nie ma świadomości istnienia takiej choroby jak NAFLD. 

Problemem okazuje się także diagnostyka chorób wątroby – tylko 10 proc. respondentów wykonywało badania w tym w kierunku w ostatnim roku, ponad 41 proc. nie zrobiło tego nigdy.

Kiedy można skorzystać z bezpłatnych badań wątroby?

Skorzystanie z akcji bezpłatnych badań profilaktycznych to możliwość wczesnej diagnostyki w kierunku chorób wątroby, w wykrywaniu i późniejszym leczeniu jej nieprawidłowości [2]. 

Informację o tym, kiedy i gdzie dokładnie odbędą się bezpłatne badania wątroby wyczytać można z poniższej grafiki [3]:

Zapraszamy do udziału w badaniu.

 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.ipsos.com/pl-pl/polacy-niealkoholowe-stluszczenie-watroby
  2. https://pulsmedycyny.pl/w-sierpniu-wystartuja-badania-poziomu-zwloknienia-watroby-w-17-miastach-997700
  3. https://www.sanofi.pl/pl/o-nas/inicjatywy-wydarzenia/zbadajwatrobe
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

“Cukrzyca: chroń swoją rodzinę”. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2019

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content