Aktualności

Choroby cywilizacyjne: cukrzyca i choroby układu krążenia

Redakcja | 1 sierpnia 2019
kampania choroby cywilizacyjne cukrzyca

Dziś wystartowała przygotowana przez Warsaw Press kampania „Choroby cywilizacyjne” poświęcona cukrzycy i chorobom układu krążenia. Jako Partner kampanii zachęcamy do lektury.

Wersję papierową można znaleźć w wydaniu Gazety Wyborczej z dnia 1.08. Dla pozostałych treści zostały również opublikowane online na portalu o Chorobach Cywilizacyjnych.

Na świecie jest już ok. 400 mln chorych na cukrzycę i liczba ta stale rośnie. Przyrost chorych na cukrzycę typu 2 wynika ze zmian cywilizacyjnych: zmniejszenia ilości ruchu i jednocześnie zwiększenia ilości pożywienia. Prowadzi to do rozwoju nadwagi i otyłości, a w konsekwencji – do rozwoju cukrzycy. – Prof. dr hab. n med. Krzysztof Strojek

Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna

Cukrzyca stała się prawdziwą epidemią XXI wieku. Kluczowym elementem w walce z chorobą jest zmiana stylu życia, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta.

Dowiedziono, że zmiana stylu życia (odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny) zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy o 58%, ale są również badania, które mówią, że odpowiednio zaplanowany wysiłek fizyczny i dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy o 98%. – Lek. Med. Anna Plucik-Mrożek

Cukrzyca i choroby układu krążenia

Do najgroźniejszych powikłań cukrzycy należą choroby sercowo-naczyniowe i to one odpowiadają za największą ilość zgonów osób z cukrzycą.

Cukrzyca jest akceleratorem miażdżycy; u chorych na cukrzycę szybciej występują zmiany miażdżycowe i zwężenia w tętnicach wieńcowych, w tętnicach kończyn dolnych, nerkowych i tętnicach doprowadzających krew do mózgu, są więc szybciej niż inni narażeni na udary mózgu i zawały serca, nagłe zgony czy amputacje kończyn z powodu niedokrwienia i tzw. stopy cukrzycowej.  – Prof. dr hab. med. Adam Witkowski

Dlatego nie bagatelizujmy pojawiających się objawów, dbajmy o siebie. Bądźmy odpowiedzialni i kontrolujmy przebieg swojej choroby.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak poradzić sobie z bólem w cukrzycy?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content