Aktualności, Badania

Globalna epidemia – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Redakcja | 12 stycznia 2022
niealkoholowa stluszczeniowa choroba watroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może dotyczyć nawet 9 milionów Polaków. Niestety świadomość Polaków na temat tej choroby (NAFLD) jest na zatrważająco niskim poziomie.

Polacy nie wiedzą o niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby

O tym schorzeniu nie słyszała większość respondentów badania IPSOS „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”. A może ono u niektórych pacjentów prowadzić nawet do rozwoju zwłóknienia, marskości lub raka wątrobowokomórkowego. Wyniki tego badania wykazały, że aż 87% badanej grupy nie ma świadomości istnienia tej choroby.

Co to jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby?

Stłuszczeniem nazywamy zwiększone odkładanie tłuszczu w obrębie komórek wątrobowych. Według eksperta dr Beaty Cywińskiej-Durczak, niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba cywilizacyjna XXI wieku.

Głównymi czynnikami ryzyka tej choroby jest otyłość i nadwaga. Według danych NAFLD występuje u 70% osób z otyłością i 55,5% dotkniętych cukrzycą typu 2.

Respondenci wykazali niepokojący brak świadomości na temat niealkoholowego stłuszczenia wątroby. O chorobie nigdy nie słyszało aż 48% kobiet i 49% mężczyzn. Nigdy nie spotkało się z tym określeniem aż 47% osób ze wskaźnikiem BMI powyżej 40 kg/m2 (otyłość stopnia III). Co gorsza, brak wiedzy na temat NAFLD występuje u znacznego procenta osób z chorobami towarzyszącymi: nadciśnieniem tętniczym – 43%, cukrzycą typu 2 – 45% czy hipercholesterolemią – 39%.

NAFLD dotyczy bardzo dużej grupy ludzi, około 24% populacji Europy, co w skali Polski możemy obliczyć, że dotyczyć może nawet 9 milionów Polaków. Spośród badanej grupy Polaków wiemy, że stłuszczenie wątroby może wystąpić nawet u 77,5% Polaków z BMI powyżej 25, czyli już kiedy występuje nadwaga i powyżej 30 BMI, czyli kiedy występuje otyłość, to ryzyko rośnie i jest to alarmujące, ponieważ ten odsetek jest rzeczywiście wysoki” – ostrzega dr Beata Cywińska-Durczak, Manager Medyczny w firmie Sanofi. 

Objawy NAFLD

Należy mieć na względzie to, że wątroba nie boli i nie daje typowych objawów. Symptomy NAFLD są zazwyczaj mało charakterystyczne.

Może pojawić się:

  • złe samopoczucie,
  • zaburzenia snu,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia koncentracji oraz
  • brak apetytu.

Z badań wykonanych w specjalnie przygotowanym do tych celów busie w polskich miastach skorzystało prawie 2,5 tysiąca osób. Stłuszczenie wątroby stwierdzono u ponad 58% osób z ogólnej liczby przebadanych, natomiast w grupie osób z nadwagą i otyłością stłuszczenie stwierdzono aż u 77,5% osób.

 „Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby to problem, który dotyczy większości Polaków, szczególnie tych z nadmierną masą ciała. Faktycznie znaczenie tutaj będzie miał nasz odpowiedni styl życia, czyli dieta – to jak jemy, no i też oczywiście aktywność fizyczna. Optymalna dieta w prewencji NAFLD, ale również w wspomaganiu leczenia i w leczeniu tej choroby to dieta bazująca na zasadach diety śródziemnomorskiej.– tłumaczy ekspert, mgr Klaudia Wiśniewska dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Wątroba się sprawdza”.

Z badań przesiewowych można wyciągnąć wyraźne wnioski, że ryzyko stłuszczenia wątroby jest skorelowane ze wskaźnikiem BMI. Nadwaga jest podobnym czynnikiem ryzyka rozwoju stłuszczenia jak i otyłość. Oznacza to, że osoby z nadwagą, a niezależnie też z otyłością i innymi chorobami towarzyszącymi – cukrzycą, nadciśnieniem, hiperlipidemią itp., powinny być aktywnie badane w kierunku stłuszczenia i zależenie od wyniku poddane szczegółowej diagnostyce lub leczeniu.

Jak szybko rozpoznać niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby?

Eksperci podkreślają, że najbardziej szkodliwymi czynnikami dla wątroby jest nadmiar tłuszczu i cukru w diecie. Szybkim badaniem, które może nam pomóc w rozpoznaniu NAFLD na wczesnym etapie jest USG jamy brzusznej. Konieczne jest podejmowanie edukacyjnych inicjatyw i projektów, aby uświadamiać pacjentów, ale także przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję. Wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, dlatego nawet pomimo wykrycia choroby tego narządu warto niezwłocznie podjąć działania lecznicze.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

5 tys. osób z cukrzycą weźmie udział w badaniach wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content