Aktualności, Porady

Jak otrzymać refundację na systemy CGM/FGM?

Joanna Wiśniewska | 4 lutego 2023
Jak otrzymac refundacje na systemy CGM FGM od 1 stycznia 2023

Systemy do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) stopniowo stają się standardem nowoczesnej kontroli cukrzycy leczonej przy pomocy insulinoterapii. Monitoring glikemii w ten sposób poprawia kontrolę cukrzycy, zapewnia diabetykom większe poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Jak otrzymać refundację na systemy CGM i kto może wystawić taki wniosek?

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać refundację na CGM/FGM?

Z refundacji na sensory oraz transmitery do systemu CGM mogą skorzystać:

 • pacjenci do ukończenia 26 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3, leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brak objawów przepowiadających hipoglikemię, z wyłączeniem hipoglikemii poalkoholowej);
 • pacjenci powyżej 26 roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3, wymagający intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii. W tej grupie pacjentów, z uwagi na brak refundacji pomp insulinowych dla osób powyżej 26 roku życia, jako kryterium wprowadzono konieczność intensywnej insulinoterapii. Wprowadzono jednolity limit w wysokości 510 złotych raz na miesiąc, i będzie on analogiczny do refundacji sensorów FGM.

Limit na finansowanie w przypadku poszczególnych rodzajów sensorów przedstawia się następująco:

 • Sensor do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) do 3 sztuk.

Limit finansowania wynosi 250 zł za sztukę – sensor wymagający wymiany co 10 dni. Refundacja w tym przypadku obejmuje jedynie pacjentów do ukończenia 26 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii i z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135A lub 135B, lub 137, lub 137A;

Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 50 sztuk (dotyczy sensorów wymienianych co 10 dni) albo 100 sztuk (dotyczy sensorów wymagających wymiany co 6 lub 7 dni) w okresie poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia (1).

 • Sensor do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) do 5 sztuk

Limit finansowania ze środków publicznych wynosi 510 zł (raz na miesiąc). Refundacja może być przyznana pacjentom po ukończeniu 26 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii i z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135 lub 135B, lub 137, lub 137A.

Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 100 sztuk w okresie poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia

 • Sensor do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) wymagający wymiany raz na 180 dni

Limit finansowania ze środków publicznych wynosi 4500 zł (raz na 6 miesięcy). Kryterium przyznania – pacjenci od ukończenia 18 roku życia do ukończenia 26 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135 lub 135A, lub 136, lub 137, lub 137A.

Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w liczbie nie większej niż 200 sztuk w okresie poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia.

Ten sam rodzaj sensora może być finansowany ze środków publicznych do kwoty 3060 złotych (raz na 6 miesięcy), ale w tym przypadku dotyczy to pacjentów po ukończeniu 26 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 wymagający intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135 lub 135A, lub 136, lub 137, lub 137A.

 • Transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) wymagający wymiany raz na 3 miesiące

Limit finansowania wynosi 350 zł raz na 3 miesiące i dotyczy on zarówno poniżej 26 roku życia, jak i diabetyków po ukończeniu 26 roku życia wymagających intensywnej insulinoterapii.

 • Transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) wymagający wymiany raz na rok

Limit finansowania wynosi 970 zł i dotyczy on obu grup pacjentów omówionych powyżej.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać refundację na CGM/FGM?

Z refundacji na sensory oraz transmitery do systemu CGM mogą skorzystać:

 • pacjenci w wieku od 4 do 18 lat; kobiety w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii oraz osoby niedowidzące ze znacznym stopniem niepełnosprawności; dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, wymagający insulinoterapii, hiperinsulinizm wrodzony.
 • osoby powyżej 18 roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 albo z innymi typami cukrzycy wymagający intensywnej insulinoterapii – min. 3 wstrzyknięcia insuliny na dobę.

Limit finansowania jest zależny od wieku pacjenta. Osoby niepełnoletnie będą miały finansowanie na poziomie 80% ceny produktu, zaś pełnoletni pacjenci będą mieli wsparcie NFZ w wysokości 70% ceny produktu (2).

Jak uzyskać refundację CGM/FGM? Instrukcja krok po kroku

Dla wielu pacjentów będzie to pierwsza „przygoda” z tą formą samokontroli, dlatego opisujemy krok po kroku, co należy zrobić, żeby zacząć stosować ciągły monitoring glikemii. Należy pamiętać, że zasady refundacji różnią się w zależności od wybranego systemu: inne są dla sensorów FreeStyle Libre 2 (FGM), inne dla sensorów Dexcom, Medtronic i Eversense (CGM).

Sensory do monitoringu glikemii zaliczają się do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nie są dostępne w aptece na podstawie recepty. Osoby uprawnione do refundacji muszą uzyskać od uprawnionego lekarza specjalne zlecenie (lista specjalizacji w kolejnym akapicie), a następnie dokonać zakupu w miejscu, które ma podpisaną umowę z NFZ i takowe zlecenia realizuje i rozlicza (4).

Jest to proces prosty i szybki: od lekarza wychodzimy ze zleceniem na sensory w formie papierowej lub za pośrednictwem serwisu internetowego NFZ.

Następnie zakupu dokonujemy w sklepie internetowym, bo na chwilę obecną apteki nie mają zakontraktowanych sensorów do sprzedaży w refundacji. Refundowane sensory są dostępne wyłącznie w sklepie internetowym diabetyk24.pl. Można je zamówić online lub dzwoniąc na infolinię (22 464 86 86) (5).

Dokonując zakupu, należy wybrać rodzaj refundacji oraz podać numer zlecenia.

Kto może wystawić wniosek na refundowany CGM/FGM?

Wniosek na refundowany system CGM może wystawić:

 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i specjalizację w dziedzinie pediatrii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie kardiologii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie geriatrii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie perinatologii;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości;
 • lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii lub chorób wewnętrznych zatrudniony w poradni lub na oddziale diabetologii;
 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Kontynuacja zlecenia możliwa jest przez pielęgniarkę lub położną zatrudnioną w poradni lub na oddziale diabetologii, przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej (3).

Ile zapłacę za refundowany system ciągłego monitorowania glikemii?

W poniższych artykułach dokładnie opisujemy, jakie są koszty pacjenta, który chce skorzystać z refundacji systemów monitorowania glikemii:

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

 1. https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12361702/katalog/12892478#12892478
 2. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Cukrzyca-Od-nowego-roku-wiele-waznych-zmian-dla-diabetykow,238657,1016.html
 3. https://diabetyk24.pl/blog-section/refundacja-na-CGM-FGM-od-stycznia-2023-roku-kto-moze-wystawic-zlecenie
 4. https://www.medtronic-diabetes.com/pl-PL/wsparcie/refundacja-sensorow-i-transmiterow-cgm#refund
 5. https://diabetyk.org.pl/plan-na-styczen-wizyta-u-lekarza-po-zlecenie-na-sensory/
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Wręczenie certyfikatów „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content