Cukrzyca a podróżowanie: Jak przygotować się na podróże i dalekie wyjazdy?
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom glukozy w naczyniach spojówek. Pozwala to na monitorowanie stanu chorego na cukrzycę, a w razie potrzeby na podanie odpowiedniej dawki leku.
Soczewki te zbudowane są z mikroelektrycznych przewodów oraz wspomnianego mikroczipu. Osiągają one bardzo małe rozmiary – według badaczy mogą być zmniejszone nawet do 1,5 mm, tak jak tradycyjne soczewki. Monitorują poziom glukozy w spojówkach oczu przy pomocy spektroskopii w bliskiej podczerwieni (badanie polegające na monitorowaniu aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych). Czujniki wbudowane w soczewki pozwalają na porównanie aktualnego poziomu glukozy we krwi u pacjenta w odniesieniu do zalecanej normy. W przypadku nieprawidłowości pacjent może wprowadzić odpowiednią dawkę leku, w celu wyrównania stężenia glukozy.
W dalszym procesie, badanie zostało również przeprowadzone pod kątem leczenia retinopatii cukrzycowej. W badaniu przeprowadzonym na królikach z retinopatią cukrzycową wykazano, że soczewki ograniczają powstawanie nowych naczyń (angiogeneza), co ma ogromne znaczenie w przypadku występowania patologicznej angiogenezy siatkówki jako powikłania retinopatii cukrzycowej (powikłanie cukrzycy polegające na uszkodzeniu siatkówki oka).
Badania nad tym zagadnieniem wciąż są w toku i jak twierdzi jeden z badaczy, John Hovanesian z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, cukrzyca to tylko jedna z chorób, którą będzie można monitorować oraz leczyć tym sposobem.
Do tej pory badania były prowadzone na królikach, natomiast dalsze badania kliniczne, z udziałem ludzi, planowane są już przyszłym roku. Jeśli wszystko będzie zgodne z planem, innowacyjne soczewki mogą trafić na rynek już w 2023 roku. (1)
Innowacyjne szkła kontaktowe mogą okazać się przełomem w dziedzinie leczenia cukrzycy. Zapewniając ciągły sposób monitorowania stężenia glukozy pozwalałyby na niezwykłą dokładność i ochronę przed powikłaniami wynikającymi z niewyrównania cukru we krwi.
Inną ciekawą technologią zastosowaną w monitorowaniu cukrzycy może być biosensoryczny tatuaż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to jeden z najbardziej rekomendowanych planów żywieniowych w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego….
Uczucie niepokoju, drżenie rąk oraz odczuwalny niepokój bardzo często jest skorelowany z jednostką chorobową, jaką jest cukrzyca. Problemy ze snem…
Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na…
W dniach od 16 do 18 maja 2019 w Lublinie odbył się jubileuszowy XX Zjazd Naukowy PTD Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego….
Sezon zachorowań na infekcje panuje w pełni, a ryzyko zachorowania występuje u każdego. To czy spotkanie z wirusem przejdziemy łagodniej…