Aktualności, Badania, Medycyna, Nowości

Czy szkła kontaktowe mogą monitorować cukrzycę?

Redakcja | 14 maja 2020
szkła kontaktowe monitorują glikemię u cukrzyków

Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom glukozy w naczyniach spojówek. Pozwala to na monitorowanie stanu chorego na cukrzycę, a w razie potrzeby na podanie odpowiedniej dawki leku. 

 Z czego zbudowane są i jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki te zbudowane są z mikroelektrycznych przewodów oraz wspomnianego mikroczipu. Osiągają one bardzo małe rozmiary – według badaczy mogą być zmniejszone nawet do 1,5 mm, tak jak tradycyjne soczewki. Monitorują poziom glukozy w spojówkach oczu przy pomocy spektroskopii w bliskiej podczerwieni (badanie polegające na monitorowaniu aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych). Czujniki wbudowane w soczewki pozwalają na porównanie aktualnego poziomu glukozy we krwi u pacjenta w odniesieniu do zalecanej normy. W przypadku nieprawidłowości pacjent może wprowadzić odpowiednią dawkę leku, w celu wyrównania stężenia glukozy. 

Retinopatia cukrzycowa

W dalszym procesie, badanie zostało również przeprowadzone pod kątem leczenia retinopatii cukrzycowej. W badaniu przeprowadzonym na królikach z retinopatią cukrzycową wykazano, że soczewki ograniczają powstawanie nowych naczyń (angiogeneza), co ma ogromne znaczenie w przypadku występowania patologicznej angiogenezy siatkówki jako powikłania retinopatii cukrzycowej (powikłanie cukrzycy polegające na uszkodzeniu siatkówki oka).

Dalsze badania nad soczewką kontaktową dla diabetyków

Badania nad tym zagadnieniem wciąż są w toku i jak twierdzi jeden z badaczy, John Hovanesian z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, cukrzyca to tylko jedna z chorób, którą będzie można monitorować oraz leczyć tym sposobem.

Do tej pory badania były prowadzone na królikach, natomiast dalsze badania kliniczne, z udziałem ludzi, planowane są już przyszłym roku. Jeśli wszystko będzie zgodne z planem, innowacyjne soczewki mogą trafić na rynek już w 2023 roku. (1)

Podsumowanie

Innowacyjne szkła kontaktowe mogą okazać się przełomem w dziedzinie leczenia cukrzycy. Zapewniając ciągły sposób monitorowania stężenia glukozy pozwalałyby na niezwykłą dokładność i ochronę przed powikłaniami wynikającymi z niewyrównania cukru we krwi. 

Inną ciekawą technologią zastosowaną w monitorowaniu cukrzycy może być biosensoryczny tatuaż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Hahn S.K., Bao Z. i wsp. Multifunctional materials for implantable and wearable photonic healthcare devices. Nat Rev Mat. 2020; 5: 149-165.
Klaudia Nykiel redakcja cukrzyca pl
O autorze Klaudia Nykiel

lic

Studentka dietetyki II stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Zainteresowana zagadnieniami dietetyki sportowej, kształtowania sylwetki przez trening siłowy oraz psychodietetyki.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zdrowe pączki na Tłusty Czwartek

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content