Opieka koordynowana dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym!
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom glukozy w naczyniach spojówek. Pozwala to na monitorowanie stanu chorego na cukrzycę, a w razie potrzeby na podanie odpowiedniej dawki leku.
Soczewki te zbudowane są z mikroelektrycznych przewodów oraz wspomnianego mikroczipu. Osiągają one bardzo małe rozmiary – według badaczy mogą być zmniejszone nawet do 1,5 mm, tak jak tradycyjne soczewki. Monitorują poziom glukozy w spojówkach oczu przy pomocy spektroskopii w bliskiej podczerwieni (badanie polegające na monitorowaniu aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych). Czujniki wbudowane w soczewki pozwalają na porównanie aktualnego poziomu glukozy we krwi u pacjenta w odniesieniu do zalecanej normy. W przypadku nieprawidłowości pacjent może wprowadzić odpowiednią dawkę leku, w celu wyrównania stężenia glukozy.
W dalszym procesie, badanie zostało również przeprowadzone pod kątem leczenia retinopatii cukrzycowej. W badaniu przeprowadzonym na królikach z retinopatią cukrzycową wykazano, że soczewki ograniczają powstawanie nowych naczyń (angiogeneza), co ma ogromne znaczenie w przypadku występowania patologicznej angiogenezy siatkówki jako powikłania retinopatii cukrzycowej (powikłanie cukrzycy polegające na uszkodzeniu siatkówki oka).
Badania nad tym zagadnieniem wciąż są w toku i jak twierdzi jeden z badaczy, John Hovanesian z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, cukrzyca to tylko jedna z chorób, którą będzie można monitorować oraz leczyć tym sposobem.
Do tej pory badania były prowadzone na królikach, natomiast dalsze badania kliniczne, z udziałem ludzi, planowane są już przyszłym roku. Jeśli wszystko będzie zgodne z planem, innowacyjne soczewki mogą trafić na rynek już w 2023 roku. (1)
Innowacyjne szkła kontaktowe mogą okazać się przełomem w dziedzinie leczenia cukrzycy. Zapewniając ciągły sposób monitorowania stężenia glukozy pozwalałyby na niezwykłą dokładność i ochronę przed powikłaniami wynikającymi z niewyrównania cukru we krwi.
Inną ciekawą technologią zastosowaną w monitorowaniu cukrzycy może być biosensoryczny tatuaż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
100 tysięcy złotych zostało przekazane do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przez Superbet. Dzięki darowiźnie stowarzyszenie zrealizuje dwa cele w 2024 roku,…
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
Ciężko sobie wyobrazić prowadzenie terapii żywieniowej, bez kooperacji zespołu medycznego z dietetykiem klinicznym. Ich rolą jest prowadzenie pacjentów niedożywionych czy…
Światowy Dzień Cukrzycy już wkrótce. Jak obchodzić się go będzie w Warszawie? Program Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą…
Badacze z Uniwersytetu Indiana w USA przeprojektowali cząsteczkę insuliny. Uczeni zmienili jej strukturę tak, aby reagowała na obecność w organizmie…