Szerszy dostęp do leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom glukozy w naczyniach spojówek. Pozwala to na monitorowanie stanu chorego na cukrzycę, a w razie potrzeby na podanie odpowiedniej dawki leku.
Z czego zbudowane są i jak działają soczewki?
Soczewki te zbudowane są z mikroelektrycznych przewodów oraz wspomnianego mikroczipu. Osiągają one bardzo małe rozmiary – według badaczy mogą być zmniejszone nawet do 1,5 mm, tak jak tradycyjne soczewki. Monitorują poziom glukozy w spojówkach oczu przy pomocy spektroskopii w bliskiej podczerwieni (badanie polegające na monitorowaniu aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych). Czujniki wbudowane w soczewki pozwalają na porównanie aktualnego poziomu glukozy we krwi u pacjenta w odniesieniu do zalecanej normy. W przypadku nieprawidłowości pacjent może wprowadzić odpowiednią dawkę leku, w celu wyrównania stężenia glukozy.
Retinopatia cukrzycowa
W dalszym procesie, badanie zostało również przeprowadzone pod kątem leczenia retinopatii cukrzycowej. W badaniu przeprowadzonym na królikach z retinopatią cukrzycową wykazano, że soczewki ograniczają powstawanie nowych naczyń (angiogeneza), co ma ogromne znaczenie w przypadku występowania patologicznej angiogenezy siatkówki jako powikłania retinopatii cukrzycowej (powikłanie cukrzycy polegające na uszkodzeniu siatkówki oka).
Dalsze badania
Badania nad tym zagadnieniem wciąż są w toku i jak twierdzi jeden z badaczy, John Hovanesian z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, cukrzyca to tylko jedna z chorób, którą będzie można monitorować oraz leczyć tym sposobem.
Do tej pory badania były prowadzone na królikach, natomiast dalsze badania kliniczne, z udziałem ludzi, planowane są już przyszłym roku. Jeśli wszystko będzie zgodne z planem, innowacyjne soczewki mogą trafić na rynek już w 2023 roku. (1)
Podsumowanie
Innowacyjne szkła kontaktowe mogą okazać się przełomem w dziedzinie leczenia cukrzycy. Zapewniając ciągły sposób monitorowania stężenia glukozy pozwalałyby na niezwykłą dokładność i ochronę przed powikłaniami wynikającymi z niewyrównania cukru we krwi.
Inną ciekawą technologią zastosowaną w monitorowaniu cukrzycy może być biosensoryczny tatuaż. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….
W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca, Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania – pomiary poziomu cukru we krwi. To element…
Interna to w dzisiejszym rozumieniu inaczej: kardio-nefro-diabeto-logia rodzinna. U pacjenta z cukrzycą musimy zwracać uwagę na parametry nerkowe i kardiologiczne….
Lech Wałęsa od lat zmaga się z cukrzycą. Ostatnio jednak poinformował na Facebooku, że odstawił insulinę. Jak to możliwe? Lech…
O tym, jak ważna jest odpowiednia kondycja skoóry często pacjenci przypominają sobie dopiero wówczas, gdy walczą z trudno gojącymi ranami,…
Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na…