Aktualności, Nowości

Aparat w smartfonie zdiagnozuje cukrzycę typu 2? Czyli o fotopletyzmografii

Joanna Wiśniewska | 6 października 2020
Aparat w smartfonie zdiagnozuje cukrzyce typu 2 Czyli o fotopletyzmografii

Istnieje już wiele aplikacji w smartfonach, systemów DIY, które pomagają w kontrolowaniu cukrzycy. Jednak czy będziemy w stanie już wkrótce ją diagnozować aparatem w telefonie?

Czy da się wcześnie wykryć cukrzycę?

Największym problemem cukrzycy typu 2 jest jej późna wykrywalność. Chorzy często latami nie są w stanie zdiagnozować pojawiających się objawów: senność, zmęczenie, suchość w ustach czy częste oddawanie moczu, właśnie jako cukrzycy. 

Wczesna diagnoza stanu przedcukrzycowego i jego odpowiednie leczenie są w stanie zapobiec rozwojowi pełnowymiarowej cukrzycy. 

Okazuje się jednak, że często nie jest to takie proste.

Aparat w telefonie przydatny w cukrzycy typu 2

Zespół badaczy University of California w San Francisco odkrył, że aparaty ze smartfonów, z których korzystamy każdego dnia, są w stanie zdiagnozować cukrzycę typu 2 – często zanim jeszcze uda się to lekarzom.

Fotopletyzmografia: pomoże w diagnozie cukrzycy typu 2

System zaprojektowany przez naukowców oparty jest na tzw. fotopletyzmografii (PPG) – nowoczesna aplikacja wykorzystując obraz aparatu w smartfonie jest w stanie wyłapać zmiany parametrów światła latarki odbitego od opuszków palca. 

Obecnie lekarze wykorzystują PPG do pomiaru tętna i poziomu tlenu we krwi.

10 lat analizy nagrań 53870 diabetyków

Naukowcy już 10 lat temu zauważyli, że PPG, dokumentowane przez kamery w smartfonach, mogłyby wykazać uszkodzenia naczyń krwionośnych wywołane przez cukrzycę. Wcześniej jednak trzeba było opracować algorytm głębokiego uczenia, a następnie przeanalizować 2,6 miliona nagrań zebranych od 53870 osób z rozpoznaną cukrzycą (1).

Już po pierwszych testach okazało się, że algorytm wykrywa cukrzycę z dokładnością 81%. Połączenie tych danych z danymi pacjenta (BMI, wiek, waga) jeszcze bardziej zwiększyło potencjał tego narzędzia (3).

Czy aplikacja wykrywająca cukrzycę typu 2 pojawi się na smartfonach?

Autorzy przewidują, że udoskonalona aplikacja mogłaby trafić na rynek w ciągu dwóch lat (2).

Inne narzędzia dla diabetyków

Pobierz za darmo naszą aplikację Cukrzyca.pl

Aplikacja Cukrzyca.pl to darmowa aplikacja dla cukrzyków, z którą użytkownik dostaje od naszych dietetyków dopasowany plan diety, zintegrowany kalkulator insuliny oraz dziennik samokontroli z wynikami badań, historią poziomów glikemii. Dodatkowo w tej aplikacji dla diabetyków znajdziecie moduł motywacji, z naszymi eksperckimi treściami zarówno w formie tekstowej, jak i spotkań audio z coachami, oraz medytacje, które obniżą Was poziom stresu.

 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://whatnext.pl/smartfony-pomoga-w-wykrywaniu-cukrzycy/
  2. https://pulsmedycyny.pl/amerykanska-aplikacja-ktora-wykryje-cukrzyce-955459
  3. https://www.ucsf.edu/news/2020/08/418256/smartphones-may-help-detect-diabetes
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak cukrzyca typu 1 wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Wywiad z Maciejem Łysiakiem

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content