Aktualności, Badania

Czy Koronawirus może wywołać cukrzycę?

Redakcja | 18 czerwca 2020
Czy koronawirus moze wywolac cukrzyce

Niedawno wśród badaczy pojawiło się pytanie: czy koronawirus może wywołać cukrzycę? Wyjaśniamy.

Cukrzyca a koronawirus

Już jakiś czas temu pojawiła się informacja, że osoby starsze oraz osoby z cukrzycą posiadają większe ryzyko rozwoju powikłań i zakażenia o bardzo ciężkim przebiegu koronawirusem COVID-19

Projekt CoviDIAB

Międzynarodowa grupa czołowych badaczy w dziedzinie diabetologii postanowiła szerzej zbadać zależność między cukrzycą a koronawirusem.

Z tego powodu powstał projekt CoviDIAB: do jego rejestru wpisywani są wszyscy pacjenci, u których rozwinęła się cukrzyca w związku z zachorowaniem na koronawirusa COVID-19.

Celem projektu CoviDIAB jest lepsze poznanie skali tego zjawiska oraz dokładne opisanie objawów cukrzycy, pojawiającej się u chorych.

Na ten moment jeszcze nie wiadomo, czy zaburzenia metabolizmu glukozy mijają po wyleczeniu infekcji wirusa COVID-19.

Jaka jest zależność między koronawirusem a cukrzycą?

Naukowcy na łamach „New England Journal of Medicine” podkreślają dwustronną zależność koronawirusa i cukrzycy. 

Z jednej strony u pacjenta zarażonego koronawirusem, który jednocześnie ma cukrzycę, istnieje większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Wśród zarażonych pacjentów zaobserwowano z czasem również nietypowe powikłania cukrzycy, takie jak kwasicę ketonową oraz hipersmolarność osocza.

Z drugiej strony u chorych na COVID-19 zaobserwowano nowe zachorowania na cukrzycę, której wcześniej nie mieli. Niestety, nie wiadomo jeszcze w jaki sposób zachorowanie na COVID-19 wpływa na pojawienie się cukrzycy u pacjentów.

Badacze podejrzewają, że wirus powoduje kompleksowe zaburzenia metabolizmu glukozy, co może przyczyniać się nie tylko do powikłań u osób już chorych na cukrzycę, ale także rozwoju tej choroby u pacjentów, którzy dotychczas nie mieli zdiagnozowanej cukrzycy (1).

“Nie wiemy, czy ostre objawy cukrzycy u tych pacjentów to cukrzyca typu 1, typu 2 czy może nowa postać cukrzycy” – skomentował prof. Francesco Rubino z King’s College w Londynie oraz jeden z badaczy prowadzących projekt rejestru CoviDiab.

Na tę chwilę badacze wciąż nie wiedzą wiele o cukrzycy wywołanej koronawirusem, a jedynie zaobserwowali występowanie takiego zjawiska. Kolejne publikacje na ten temat z pewnością będą pojawiać się w mediach.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://pulsmedycyny.pl/nejm-covid-19-moze-powodowac-rozwoj-cukrzycy-993934
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Rusza pierwsza w Polsce certyfikacja w ramach programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent – certyfikat bezpieczeństwa i jakości”

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content