Aktualności

Opole: badania nad wpływem cukrzycy na zaburzenia słuchu u dzieci

Anna Bajerska | 23 maja 2022
cukrzyca a słuch u dzieci
Zespół z USK sprawdzi, czy cukrzyca może wpływać na uszkodzenia słuchu u chorujących na nią dzieci i młodzieży. Pieniądze na ten cel już są, a projekt lek. Olgi Kamińskiej-Jackowiak zostanie wkrótce dopracowany podczas Międzynarodowej szkoły dla młodych naukowców ISPAD.

– Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku. Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań wpływa na ewentualny ich rozwój. Wprowadzenie ciągłego monitowania glikemii pozwala na dokładną ocenę wyrównania glikemii i przeanalizowanie dodatkowych parametrów. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę. Ważną informacją dla pacjentów jest to, że badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne. Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już pozyskał na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł, grant Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego – opowiada lek. Olga Kamińska – Jackowiak.

W planach jest przebadanie wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących pod opieką szpitala. Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę.

– Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt – podsumowuje.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://opole.tvp.pl/60308012/w-usk-w-opolu-beda-prowadzone-badania-nad-wplywem-cukrzycy-na-zaburzenia-sluchu-u-dzieci

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Bioniczne rewolucje: wylicytuj przełom w medycynie!

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content