Badania

Cukrzyca a utrata słuchu: czy Tobie to grozi?

Redakcja | 6 grudnia 2021
Czy cukrzyca wpływa na utratę sluchu

Wśród powikłań cukrzycowych najczęściej wymienia się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek czy stopę cukrzycową. Warto wiedzieć, że uszkodzenie słuchu także należy do częstych jej powikłań: u osób z cukrzycą występuje ponad dwukrotnie częściej niż u osób bez tego schorzenia.

Zaburzenia słuchu u diabetyków

Jak wynika z opublikowanych w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Niigata, chorzy na cukrzycę dwukrotnie częściej niż osoby bez tej choroby cierpią na zaburzenia słuchu (1).

W badaniach wzięło udział łącznie ponad 20 tys. pacjentów. U niemal 7,4 tys. z nich stwierdzono ubytek słuchu. Co więcej, jest to niezależne od ich wieku czy narażenia na hałas.

Aby to sprawdzić, zastosowano tzw. audiometrię tonalną, która ocenia próg słyszenia i na tej podstawie określa rodzaj oraz stopień upośledzenia zmysłu słuchu. Zdaniem ekspertów badania oceniające słuch powinny być wykonywane u wszystkich pacjentów z cukrzycą w młodszym wieku, by jak najszybciej zapobiegać skutkom upośledzenia słuchu. Powszechnie nie jest uświadamiane, że pogorszenie słuchu może prowadzić np. do depresji.

Dlaczego cukrzyca upośledza słuch?

Pogarszanie słuchu w przebiegu cukrzycy powodują wahania poziomu cukru we krwi.

“W trakcie rozwoju choroby zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać drobne naczynia krwionośne w ślimaku ucha oraz nerwy słuchowe, co prowadzi do zmniejszenia zdolności odbioru dźwięków” – wyjaśnia Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Zmiany zwyrodnieniowe naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego powodują u chorej osoby szumy i piski w uchu, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale może także stanowić przeszkodę w odbieraniu wielu sygnałów z zewnątrz, w tym mowy. Z czasem może dochodzić nawet do trudności w rozumieniu mowy (tzw. zjawisko wyrównywania głośności), co jest odczuwalne szczególnie podczas rozmów w grupie – osoba z uszkodzeniem odbiorczym słuchu źle rozumie wypowiadane zdania, a im głośniej ktoś mówi, tym ta osoba gorzej rozumie.

Jak zapobiegać kłopotom ze słuchem u cukrzyków?

Specjaliści podkreślają, że konieczne są regularne badania słuchu u osób z cukrzycą – wcześnie wykrytym problemom można skutecznie zaradzić. Wykonywane do tej pory badania dowodzą, że specjalistyczna opieka nad diabetykami powinna obejmować również profilaktykę słuchu.

Zgodnie z japońskimi i polskimi badaniami, bo i w naszym kraju przeprowadzono badania nad uszkodzeniem słuchu jako jednym z powikłań cukrzycy, specjalistyczna opieka nad diabetykami powinna obejmować także profilaktykę upośledzenia słuchu.

Trzeba pamiętać, że najlepszym sposobem unikania powikłań cukrzycy jest jej prawidłowe leczenie. To zaś obejmuje nie tylko przyjmowanie zapisanych leków, ale i odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz wysypianie się.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Chika Horikawa, Satoru Kodama, Shiro Tanaka, Kazuya Fujihara, Reiko Hirasawa, Yoko Yachi, Hitoshi Shimano, Nobuhiro Yamada, Kazumi Saito, Hirohito Sone, Diabetes and Risk of Hearing Impairment in Adults: A Meta-Analysis, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 98, Issue 1, 1 January 2013, Pages 51–58, https://doi.org/10.1210/jc.2012-2119
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Kawa a cukrzyca typu 2: najnowsze badania

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content