Tablety i aplikacje mobilne pomogą dzieciom chorym na cukrzycę
Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na…
Aż 85% Polaków planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa – wynika z badań. Czy Polacy zaczną się więcej ruszać?
Badania przeprowadzono w dniach 23-30 kwietnia na 1000. Polaków powyżej 18. roku życia.
Z wywiadów telefonicznych wynika, że aż 57% odczuwa większą potrzebę ruchu, a 43% przyznała, że w dobie epidemii ich aktywność fizyczna zmalała.
Jako powód zmniejszonego ruchu ankietowani podawali m.in.:
85% ankietowanych chce jednak więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa.
Aż 75% z nich zapowiada, że powróci na siłownię zaraz po ich otwarciu. Już teraz wiemy, że nastąpi to 6 czerwca 2020 r.
Większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność deklaruje pojawienie się negatywnych skutków braku ruchu, m.in:
Przypominamy, że aktywność fizyczna u diabetyków dodatkowo pozwala unormować poziomy glikemii i zapobiegać przewlekłym powikłaniom w późniejszych latach.
Obecnie, po złagodzeniu obostrzeń, najczęściej wybieranym sportem ćwiczących Polaków jest jazda na rowerze. Aż 36% trenujących Polaków wybiera właśnie tą aktywność na świeżym powietrzu.
Na kolejnych miejscach plasują się treningi ogólnorozwojowe: takie jak gimnastyka czy aerobik, które można wykonywać również w domu (28%).
Polacy często wybierają również jogging (27%) i spacery (26%).
W czasie izolacji, gdy większość z nas nie wychodziła z domu, niezwykle popularne do ćwiczeń stały się rozwiązania online.
Obecnie dostępnych jest wiele kanałów, które wspierają aktywny tryb życia w warunkach domowych. Są to zarówno filmy instruktażowe dostępne na portalu YouTube, jak i dedykowane aplikacje mobilne z programami treningowymi, np. Diet&Training by Ann.
„W czasie epidemii, gdy blisko 40 proc. z nas nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 30 dni, każda forma ruchu jest lepsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż jego brak. Regularna aktywność fizyczna wspiera nasze zdrowie, poprawia samopoczucie, odporność, sprawność umysłową, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, czy depresja, które cały czas są głównymi przyczynami zgonów w Polsce” – podkreśla specjalista chorób zakaźnych oraz medycyny sportowej dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na siłownie i inne obiekty sportowe, takie jak baseny, czy kluby fitness, możemy wrócić już 6 czerwca.
Zdaniem dr. Kuchara możliwość ponownego podjęcia ćwiczeń w przystosowanych do tego obiektach sportowych jest obecnie bardzo ważna.
Poprawiająca się obecnie pogoda i zniesienie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek poza domem, dodatkowo zachęcają do zwiększenia aktywności fizycznej, do czego cała redakcja Cukrzyca.pl gorąco zachęca 🙂
Badanie pt. MultiSport Index Pandemia zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems. (PAP) (1)
Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na…
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na…
Ozempic i Trulicity, analogi GLP-1, zarejestrowane w Polsce do leczenia cukrzycy typu 2, widnieją na liście 208 leków zagrożonych brakiem…
Damian Kordas zwyciężył Master Chefa, Agenta oraz Taniec z Gwiazdami. Czy wiedzieliście, że Damian Kordas ma cukrzycę typu 1? Kim…
Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na cukrzyce, niezależnie od typu choroby. Jest ustanowiony Światowym Dniem Cukrzycy i…
Pierwszy dzień lata kalendarzowego już za nami. Natomiast lato w pełni jest już odczuwalne od paru tygodni. Poziom cukru a…