Aktualności

Refundacja leku DIAPREL MR 60 mg wycofana. Co teraz?

Redakcja | 28 czerwca 2019
leczenie cukrzycy typu 2 diaprel mr

Lek DIAPREL MR jest bardzo popularnym i szeroko stosowanym lekiem przez pacjentów z cukrzycą typu 2. U wielu chorych walczących z insulinoopornością i tym typem cukrzycy, DIAPREL MR zajmuje najważniejsze miejsce na ich liście leków zażywanych na stałe. Substancją czynną jest gliklazyd.

Szacuje się, że nawet 200 tys. osób jest leczonych tymi tabletkami, co stanowi bardzo duży odsetek wszystkich pacjentów (1).

Niestety, w nowym wykazie leków refundowanych, ważnego od 1 lipca 2019 r. brakuje leku DIAPREL MR w dawce 60 mg. Jest to dawka powszechnie zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Oznacza to, że wielu pacjentów chorujących na typ 2 cukrzycy będzie zmuszonych zrezygnować z tej formy leczenia i udać się do lekarza w celu zmiany stosowanego preparatu. Dotychczas możliwa była zmiana na tańszy lek generyczny i pozostawało to w zakresie decyzji samego pacjenta. Jednak po zmianach jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dni, nie będzie to już możliwe. Zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta może zaproponować tańszy odpowiednik, ale pod warunkiem, że znajduje się on na liście leków refundowanych (2).

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w dniu 22. czerwca 2019 r. wystosowało oficjalny list do Ministerstwa Zdrowia w związku z publikacją projektu obwieszczenia leków refundowanych, jednocześnie nie zmieniło to decyzji (3).

Cofnięcie DIAPREL MR 60 mg z listy preparatów refundowanych jest zaskoczeniem. Zarówno dla środowiska pacjentów jak i profesjonalistów z obszaru diabetologii.

 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Portal Rzeczpospolita, https://www.rp.pl/
  2. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków https://diabetyk.org.pl/

 

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Choroby przyzębia i cukrzyca idą ze sobą w parze. 2800 bezpłatnych konsultacji stomatologicznych!

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content