Najlepsze źródła magnezu w diecie diabetyka – jak wspierać metabolizm glukozy?
Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków dla zdrowia metabolicznego. Wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, zwiększa wrażliwość na insulinę…
Leczenie cukrzycy w Polsce jest drogie. Niektórzy diabetycy otrzymują refundację 30% na wybrane lekarstwa. Ci po 26. roku życia za większość płacą jednak pełną kwotę, mimo płacenia wysokich opłat do służby zdrowia. Jak się okazało, to Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie na świecie!
Jakiś czas temu sprawdzaliśmy, ile kosztuje diabetyka leczenie cukrzycy w Polsce i porównywaliśmy te kwoty z cenami w innych Państwach na świecie. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych czy Brazylii leczenie wcale nie jest tańsze.
Okazało się jednak, że to nie w państwach skandynawskich znajdziemy najlepszą opiekę zdrowotną, choć wiele osób tak właśnie myśli.
Krajem z najlepszą i jednocześnie najtańszą opieką zdrowotną okazał się Singapur!
Bank Światowy podaje, że PKB w Singapurze wynosi 4,6%.
Dla porównania: w Polsce jest to 6,7%, czyli aż o ⅓ więcej, w Stanach aż 17,9%, a w Skandynawii to 10%, połowę więcej! (1)
Sinapurski system leczenia został uznany za najbardziej efektowny na świecie, biorąc pod uwagę stosunek efektów do kosztów.
Śmiertelność niemowląt wynosi 2 na każde 1000 urodzeń, a oczekiwana długość życia to aż 82 lata. Tak dobry wynik jak Singapur ma tylko kilka krajów na świecie!
Jak to osiągnęli? 69% kosztów leczenia finansują podatnicy! W Polsce jest to jedynie 28,8%, a na przykład w Wielkiej Brytanii jeszcze mniej – 17,3%.
Pomimo bardzo dobrego poziomu leczenia, w Singapurze na cukrzycę choruje prawie jedna trzecia populacji między 30 a 69 rokiem życia! Cukrzyca typu 2 pojawia się też coraz częściej u dzieci. Jest to najczęstsza przewlekła choroba w Singapurze: zmaga się z nią aż 8% całej populacji.
Co warto zaznaczyć, za insulinę i wyposażenie do leczenia cukrzycy typu 1 mieszkańcy Singapuru płacą samodzielnie – fiolka insuliny kosztuje od $7 do nawet $120, a pompa insulinowa to koszt $6000. Za tabletki przy cukrzycy typu 2 płaci się do $6 za tabletkę.
Korzystając jednak z systemu ubezpieczeniowego Medisave, diabetycy mogą zgłosić się do partnerskiej kliniki i płacić tylko 15% kwoty za swoje leczenie (2). Wtedy tak na prawdę koszty leczenia cukrzycy wypadają bardzo podobnie do tych polskich.
Mimo, że mówimy tu o najlepszym i najtańszym systemie opieki zdrowotnej na świecie, diabetycy mają bardzo zbliżowe warunki leczenia co Polacy. Ogromną przewagą Polaków-diabetyków jednak jest to, że jest ich zdecydowanie mniej w populacji. Głównie ze względu na wszechobecnie dodawany w Singapurze do wszystkiego cukier (3). Trudno jest więc tam ustrzec się przed tą chorobą.
Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków dla zdrowia metabolicznego. Wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, zwiększa wrażliwość na insulinę…
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Bieganie: ten sport dostępny dla wszystkich obniża ciśnienie, normuje poziom cukru we krwi, a również przeciwdziała depresji. Jak rozpocząć bieganie?
W wykazie leków refundowanych dla diabetyków od 1 lipca 2019 r. cofnięta została refundacja leku DIAPREL MR 60 mg. Dawka zalecana przez WHO.
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki od kilku lat pracuje nad projektem 3D bionicznej trzustki – żywego organu wydrukowanego w technologii…