Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Leczenie cukrzycy w Polsce jest drogie. Niektórzy diabetycy otrzymują refundację 30% na wybrane lekarstwa. Ci po 26. roku życia za większość płacą jednak pełną kwotę, mimo płacenia wysokich opłat do służby zdrowia. Jak się okazało, to Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie na świecie!
Jakiś czas temu sprawdzaliśmy, ile kosztuje diabetyka leczenie cukrzycy w Polsce i porównywaliśmy te kwoty z cenami w innych Państwach na świecie. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych czy Brazylii leczenie wcale nie jest tańsze.
Okazało się jednak, że to nie w państwach skandynawskich znajdziemy najlepszą opiekę zdrowotną, choć wiele osób tak właśnie myśli.
Krajem z najlepszą i jednocześnie najtańszą opieką zdrowotną okazał się Singapur!
Bank Światowy podaje, że PKB w Singapurze wynosi 4,6%.
Dla porównania: w Polsce jest to 6,7%, czyli aż o ⅓ więcej, w Stanach aż 17,9%, a w Skandynawii to 10%, połowę więcej! (1)
Sinapurski system leczenia został uznany za najbardziej efektowny na świecie, biorąc pod uwagę stosunek efektów do kosztów.
Śmiertelność niemowląt wynosi 2 na każde 1000 urodzeń, a oczekiwana długość życia to aż 82 lata. Tak dobry wynik jak Singapur ma tylko kilka krajów na świecie!
Jak to osiągnęli? 69% kosztów leczenia finansują podatnicy! W Polsce jest to jedynie 28,8%, a na przykład w Wielkiej Brytanii jeszcze mniej – 17,3%.
Pomimo bardzo dobrego poziomu leczenia, w Singapurze na cukrzycę choruje prawie jedna trzecia populacji między 30 a 69 rokiem życia! Cukrzyca typu 2 pojawia się też coraz częściej u dzieci. Jest to najczęstsza przewlekła choroba w Singapurze: zmaga się z nią aż 8% całej populacji.
Co warto zaznaczyć, za insulinę i wyposażenie do leczenia cukrzycy typu 1 mieszkańcy Singapuru płacą samodzielnie – fiolka insuliny kosztuje od $7 do nawet $120, a pompa insulinowa to koszt $6000. Za tabletki przy cukrzycy typu 2 płaci się do $6 za tabletkę.
Korzystając jednak z systemu ubezpieczeniowego Medisave, diabetycy mogą zgłosić się do partnerskiej kliniki i płacić tylko 15% kwoty za swoje leczenie (2). Wtedy tak na prawdę koszty leczenia cukrzycy wypadają bardzo podobnie do tych polskich.
Mimo, że mówimy tu o najlepszym i najtańszym systemie opieki zdrowotnej na świecie, diabetycy mają bardzo zbliżowe warunki leczenia co Polacy. Ogromną przewagą Polaków-diabetyków jednak jest to, że jest ich zdecydowanie mniej w populacji. Głównie ze względu na wszechobecnie dodawany w Singapurze do wszystkiego cukier (3). Trudno jest więc tam ustrzec się przed tą chorobą.
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła aplikację Tidepool Loop. To pierwsza na rynku zatwierdzona przez FDA aplikacja typu…
Na dzień 30 lipca 2019 r. przypada Międzynarodowy Dzień Sernika! Tradycyjne serniki bardzo szybko podnoszą glikemię i są wysokokaloryczne, ponieważ…
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom…