Badania

Czy cukrzyca może uszkadzać słuch?

Anna Bajerska | 25 maja 2022
cukrzyca a słuch

Autorem projektu badań jest Olga Kamińska – Jackowiak, lekarka z oddziału pediatrii USK, która zakwalifikowała się w tym roku do elitarnej Szkoły Młodych Naukowców ISPAD, międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodzieży. Zjazd szkoły odbędzie się w ostatnim tygodniu maja w Pradze.

– Każdego roku do Szkoły Młodych Naukowców ISPAD przyjmowanych jest 20 lekarzy z całego świata, którzy przedstawiają najlepsze pomysły na projekty badawcze – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK, profesor Uniwersytetu Opolskiego. – To ogromne wyróżnienie i szansa na uzyskanie fachowego wsparcia w przygotowaniu do realizacji pomysłu, zdobycia kontaktów i unikalnej, najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu diabetologii. Cieszę się, że w gronie tegorocznych uczestników znalazła się przedstawicielka naszego ośrodka.

Prof. Chobot sama jest absolwentką takiej szkoły (w tym roku odbywa się 20. edycja programu), a od kilku lat prowadzi też młodych badaczy – lekarzy jako mentor ISPAD.

– Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku – opowiada Olga Kamińska – Jackowiak. – Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań wpływa na ewentualny rozwój tych powikłań. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę.

Badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne dla pacjentów. Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już zdobył na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł – grant Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

– Planujemy przebadać wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących ponad naszą opieką – wyjaśnia Olga Kamińska-Jackowiak. – Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na naszym oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę. Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Czy istnieje lek chroniący przed rozwojem cukrzycy typu 1?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content