Aktualności

Wakacje z cukrzycą – jak się przygotować?

Redakcja | 11 czerwca 2019
wakacje z cukrzycą cukrzyca

Za oknem już wakacyjne słońce a temperatura potwierdza zdecydowanie lato w pełnej odsłonie. Każdy lubi wakacje, to przede wszystkim czas odpoczynku od codziennych obowiązków, relaksu i naładowania baterii :). Wakacje z cukrzycą to niełatwe zadanie. Zdajemy sobie sprawę, że wakacji od cukrzycy nie możemy sobie zrobić (choć zdarzają się odważni, którzy tego próbują, aczkolwiek my zdecydowanie tego nie polecamy), natomiast pokażemy jak można dobrze zaplanować ten czas wspólnie z cukrzycą, dbając tym samym o dobre glikemie.

Wakacje z cukrzycą: dlaczego cukry w wakacje ulegają rozchwianiu?

  • Nieregularny tryb życia

Twój codzienny rytm zostaje zaburzony. Nieregularne spożywanie posiłków, zmiana w aktywności fizycznej może początkowo prowadzić do wahań glikemii.

A czasami po prostu brak diety cukrzycowej 🙂 Lody, słodycze, gofry, alkohol… to najczęstsze przyczyny wysokich stężeń glukozy. Pamiętaj, że każdy diabetyk może sobie pozwolić na przyjemności, jednocześnie warto zadbać wtedy o więcej aktywności fizycznej i o kontrolowanie poziomu glukozy.

Każdy czasem chce pospać dłużej i odpocząć. Jednocześnie chorując na cukrzycę ważne, abyś dbał o wszystkie te czynności związane z leczeniem, o które dbasz poza wakacjami (np. podawanie bazy o tej samej porze). W przeciwnym razie wakacje mogą przemienić w walkę z wysokimi cukrami zamiast być odpoczynkiem od codziennych obowiązków.

10 rad: o co należy zadbać jadąc na wakacje:

  1. Wyjeżdżając za granicę, a w szczególności planując podróż samolotem zadbaj o zaświadczenie od swojego lekarza o tym, że jesteś diabetykiem i w związku z tym możesz przewozić insulinę, glukometr, peny, pompę insulinową, igły i inne ważne elementy związane z leczeniem. Takie zaświadczenie możesz również pobrać z naszej strony, jest gotowe do druku.
  2. Insulinę zawsze miej w bagażu podręcznym, nie chowaj jej do bagażu głównego. Jest niestety większe ryzyko, że taki bagaż może się zgubić, a poza tym w luku bagażowym panuje bardzo niska temperatura, która może zaburzyć działanie insuliny. Pamiętaj, że jeśli planujesz dłuższą podróż samolotem, możesz poprosić załogę o przechowanie wkładów insuliny w niższej temperaturze.
  3. Miej zawsze przy sobie kartę diabetyka, aby szybciej uzyskać pomoc w nagłej sytuacji awaryjnej. Możesz ją wydrukować na naszej stronie, również w języku angielskim.
  4. Zadbaj o specjalną torbę termiczną, w której możesz przechowywać peny z insuliną kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Pamiętaj, że odpowiednia temperatura dla pena z insuliną to nie więcej niż 25 stopni, więc wychodząc np. na plażę schowaj insulinę do schłodzonej wcześniej torby.
  5. Pamiętaj o pomiarach glikemii. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, to wrażliwość tkanek na działanie insuliny może się zwiększyć i będziesz potrzebować mniej bazy lub mniej insuliny do posiłków. Możesz skorzystać z naszego Dzienniczka Samokontroli.
  6. Zawsze miej przy sobie coś słodkiego na wypadek wystąpienia hipoglikemii. Pamiętaj, żeby było to coś w postaci płynnej i łatwo przyswajalnej.
  7. Z lodów bezpieczniej wybierać… sorbety :). Mają zdecydowanie mniej kcal i węglowodanów, co oznacza, że mniej podnoszą poziom cukru.
  8. Bądź aktywny fizycznie! Wtedy nawet mini pokusy dietetyczne nie będą aż tak niebezpieczne. Ruch odgrywa bardzo istotną rolę w leczeniu cukrzycy nie tylko w wakacje. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, możesz przeczytać więcej o roli wysiłku fizycznego w osobnym artykule.
  9. Zabierz ze sobą odpowiednie nastawienie i dobry humor 🙂
  10. Sprawdź czy zabrałeś wszystko, zgodnie z checklistą*. Jeśli chcesz, wydrukuj naszą listę, żeby na pewno niczego nie pominąć.wakacje z cukrzycą

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca i nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko wczesnej jaskry

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content