Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Aż 85% Polaków planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa – wynika z badań. Czy Polacy zaczną się więcej ruszać?
Badania przeprowadzono w dniach 23-30 kwietnia na 1000. Polaków powyżej 18. roku życia.
Z wywiadów telefonicznych wynika, że aż 57% odczuwa większą potrzebę ruchu, a 43% przyznała, że w dobie epidemii ich aktywność fizyczna zmalała.
Jako powód zmniejszonego ruchu ankietowani podawali m.in.:
85% ankietowanych chce jednak więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa.
Aż 75% z nich zapowiada, że powróci na siłownię zaraz po ich otwarciu. Już teraz wiemy, że nastąpi to 6 czerwca 2020 r.
Większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność deklaruje pojawienie się negatywnych skutków braku ruchu, m.in:
Przypominamy, że aktywność fizyczna u diabetyków dodatkowo pozwala unormować poziomy glikemii i zapobiegać przewlekłym powikłaniom w późniejszych latach.
Obecnie, po złagodzeniu obostrzeń, najczęściej wybieranym sportem ćwiczących Polaków jest jazda na rowerze. Aż 36% trenujących Polaków wybiera właśnie tą aktywność na świeżym powietrzu.
Na kolejnych miejscach plasują się treningi ogólnorozwojowe: takie jak gimnastyka czy aerobik, które można wykonywać również w domu (28%).
Polacy często wybierają również jogging (27%) i spacery (26%).
W czasie izolacji, gdy większość z nas nie wychodziła z domu, niezwykle popularne do ćwiczeń stały się rozwiązania online.
Obecnie dostępnych jest wiele kanałów, które wspierają aktywny tryb życia w warunkach domowych. Są to zarówno filmy instruktażowe dostępne na portalu YouTube, jak i dedykowane aplikacje mobilne z programami treningowymi, np. Diet&Training by Ann.
„W czasie epidemii, gdy blisko 40 proc. z nas nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 30 dni, każda forma ruchu jest lepsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż jego brak. Regularna aktywność fizyczna wspiera nasze zdrowie, poprawia samopoczucie, odporność, sprawność umysłową, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, czy depresja, które cały czas są głównymi przyczynami zgonów w Polsce” – podkreśla specjalista chorób zakaźnych oraz medycyny sportowej dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na siłownie i inne obiekty sportowe, takie jak baseny, czy kluby fitness, możemy wrócić już 6 czerwca.
Zdaniem dr. Kuchara możliwość ponownego podjęcia ćwiczeń w przystosowanych do tego obiektach sportowych jest obecnie bardzo ważna.
Poprawiająca się obecnie pogoda i zniesienie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek poza domem, dodatkowo zachęcają do zwiększenia aktywności fizycznej, do czego cała redakcja Cukrzyca.pl gorąco zachęca 🙂
Badanie pt. MultiSport Index Pandemia zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems. (PAP) (1)
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Trzeci zastrzyk szczepionki Moderny zachowuje wysoką skuteczność w ochronie przed nowym wariantem COVID-19 „Omikron” – poinformował producent leku. Testy laboratoryjne…
Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Łódź. W tych…
11 stycznia 2020 roku odbędzie się 14. Bieg WOŚP “Policz się z cukrzycą” w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej…