Aktualności

Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy

Redakcja | 13 kwietnia 2022
metropolitalny program profilaktyki cukrzycy

Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na związek między tą chorobą a COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać! Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.

Skutki uboczne COVID-19

Naukowcy coraz więcej wiedzą o skutkach ubocznych, jakie powoduje COVID-19. Amerykańscy badacze odkryli, że osoby, które przeszły COVID-19 mają aż o 40% większe ryzyko zdiagnozowania cukrzycy typu 2. Analiza badawcza nie wskazuje, że COVID-19 powoduje cukrzycę, ale podkreśla związek, jaki istnieje między tymi dwoma schorzeniami.

Naukowcy nie mają wątpliwości – opieka nad pacjentami zwłaszcza po ostrym COVID-19 powinna obejmować badania przesiewowe i identyfikację!
W te zalecenia wpisuje się Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2, realizowany na terenie metropolii do 2023 r.

Jak prowadzono badania nad związkiem między COVID-19 a cukrzycą?

Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl, w badaniu opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology oceniono dokumentację medyczną ponad 181 tys. pacjentów Departamentu Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych, u których zdiagnozowano COVID-19 między 1 marca 2020 r. a 30 września 2021 r. W kolejnym etapie naukowcy porównali dane 4,1 miliona pacjentów, którzy nigdy nie przeszli zakażenia oraz kolejnych 4,28 miliona pacjentów leczonych jeszcze przed pandemią.

Eksperci: “Konieczne są badania przesiewowe!”

Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy było większe u osób, które przeszły chorobę ciężko, ale podwyższone ryzyko zauważono także u pacjentów z łagodniejszymi objawami.

Zdecydowana większość pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę po przejściu COVID-19, miała cukrzycę typu 2, a nie cukrzycę typu 1. Naukowcy podkreślają, że w świetle tych badań cukrzycę należy traktować jako składnik zespołu długiego COVID-19 (czyli długotrwałych objawów zakażenia koronawirusem), a strategie opieki nad osobami, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powinny zawierać badania przesiewowe i leczenie cukrzycy. Oczywiście wyniki badań amerykańskich naukowców muszą być potwierdzone w kolejnych badaniach.

Jak skorzystać z metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy?

Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
Na terenie naszej metropolii w ramach programu realizowanych jest 6 projektów dla mieszkańców:

  • Gdańska i gminy Stegna,
  • Tczewa i gminy Tczew (szczegóły tutaj)
  • Sopotu,
  • powiatu gdańskiego,
  • Gdyni oraz powiatów puckiego i wejherowskiego

Wkrótce rusza program dla powiatu kartuskiego. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Kto może skorzystać z badania przesiewowego Programu Profilaktyki Cukrzycy?

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów.

Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą w metropolii

Program Profilaktyki Cukrzycy jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Przed wybuchem pandemii szacowało się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5% populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby! W świetle nowych badań można przypuszczać, że to ryzyko w najbliższych miesiącach i latach dramatycznie wzrośnie. Szybka diagnoza jest kluczowa w procesie zapobiegania rozwojowi choroby i skutecznego leczenia.

 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=5e3afe97628c462a&title=Przeszedles-COVID-19-Zbadaj-sie-w-ramach-metropolitalnego-Programu-Profilaktyki-Cukrzycy

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Eksperci na AZ Summit 2022: Śpieszmy się leczyć naszych pacjentów

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content