Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Za nami Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association 2022), w czasie którego przedstawiono wyniki aktualnie zakończonych badań oraz nowe wskazanie dotyczące leczenia cukrzycy. Te najważniejsze omawia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Tegoroczny kongres Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego zorganizowano w dniach 3-7 czerwca w Nowym Orleanie, w formule hybrydowej. Jak wskazał prof. Grzegorz Dzida, na kongresie dominowały nowinki technologiczne m.in. w zakresie terapii pompowej. Na liście najważniejszych tematów znalazła się zaś terapia otyłości w cukrzycy typu 2.
– W trakcie kongresu mówiono między innymi o nowych możliwościach farmakologicznego leczenia otyłości. Nowe nadzieje w tym zakresie związane są z wykorzystaniem zmodyfikowanych analogów GLP-1, które w badaniach wykazały istotną redukcję masy ciała. I w tym celu mogą być stosowane także u osób bez cukrzycy. Ich zastosowanie w tej grupie daje bowiem – w perspektywie kilku lat – istotną redukuję ryzyka pojawienia się cukrzycy – powiedział profesor i dodał, że spodziewa się w Polsce tych nowych preparatów pod koniec tego roku.
Na kongresie powrócił też temat insulin doustnych i insuliny wziewnej. Zaproponowano też nowy konsensus ADA i EASD (European Association for the Study of Diabetes).
Zapraszamy do oglądania.
Video na stronie: https://pulsmedycyny.pl/nowosci-w-leczeniu-cukrzycy-doniesienia-z-ada-2022-1154890
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/nowosci-w-leczeniu-cukrzycy-doniesienia-z-ada-2022-1154890
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Podczas pandemii koronawirusa skupiliśmy się zdecydowanie za bardzo jedynie na negatywnych konsekwencjach zachorowania na COVID-19. Zapomnieliśmy o negatywnych skutkach odkładania…
Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na…
Systemy do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) stopniowo stają się standardem nowoczesnej kontroli cukrzycy leczonej przy pomocy insulinoterapii….