Badania, Nowości

Glukagon do nosa: od teraz łatwiej ratować osoby z hipoglikemią!

Redakcja | 25 października 2019
jak ratowac osoby z hipoglikemia glukagon do nosa

Do obrotu zostanie nareszcie dopuszczony glukagon, który podaje się do nosa. Nie wymaga on specjalistycznej wiedzy i umiejętności bliskich.

Jak obecnie leczyć głęboką hipoglikemię?

Obecnie jedyną możliwością leczenia głębokiej hipoglikemii poza szpitalem jest glukagon do wstrzyknięcia. Taki glukagon kupić można w postaci półproduktów, które następnie trzeba samodzielnie wymieszać. 

Jego podanie wymaga więc specjalistycznej wiedzy i określonych umiejętności, co znacząco utrudnia jego podanie.

Nowość: glukagon do nosa

Europejska Agencja Leków (EMA) rekomenduje jednak nowy preparat – glukagon Baqsimi. Podawany on jest do nosa i nie wymaga iniekcji. Glukagon ten jest przeznaczony dla diabetyków od 4. roku życia.  Jego substancja czynna znajduje się w dozowniku jednorazowego użytku, który jest gotowy do użycia.

Pacjentowi z hipoglikemią można podać ten preparat nawet wtedy, gdy jest nieprzytomny – nie musi głęboko oddychać, ani wykonywać wdechu w momencie podania leku.

Czy glukagon do nosa jest bezpieczny?

Wykonano badania kliniczne, w których brało udział 83 i 70 osób z cukrzycą i hipoglikemią wywołaną insuliną. Glukagon do nosa Baqsimi jest równie efektywny i bezpieczny jak glukagon podawany drogą iniekcji.

Ze względu na ryzyko niewłaściwego użycia dozownika, do zestawu dołączony będzie zestaw demonstracyjny bez substancji czynnej oraz ulotkę. 

Już wkrótce Komisja Europejska zadecyduje, czy ten glukagon zostanie dopuszczony do obrotu w Unii (1).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.medexpress.pl/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Hipoglikemia – wszystko o niedocukrzeniu organizmu

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content