Badania

Implant optyczny dla osób z cukrzycą. Będzie monitorować poziom glukozy

Redakcja | 27 października 2023
implant podskórny dla diabetyków

Nad podskórnym implantem optycznym, który będzie monitorować poziom glukozy w płynie międzykomórkowym pracuje polski startup Walletmed. Informację o stanie zdrowia osoby z cukrzycą otrzymają za pomocą telefonu lub zegarka.

Podskórny implant optyczny

Prezes Walletmed Wojciech Paprota powiedział, że implant, nad którym pracuje jego firma, docelowo będzie umieszczony w kapsułce o rozmiarze 3 mm na 16 mm.

“Urządzenie zostanie umieszczone w kapsułce wielkości ziarenka ryżu, którą instalować się będzie poprzez zastrzyk, najlepiej pod skórą dłoni” – wyjaśnił dodając, że kapsułka będzie wykonana ze szkła bezpiecznego dla człowieka. “Dioda laserowa umieszczona na implancie będzie aktywowana za pomocą aplikacji w telefonie lub smartwatchu. Zakładamy smartwatch lub przykładamy telefon do ręki i spektrometr znajdujący się w implancie od razu bada widmo, czyli odbicie światła w płynie międzykomórkowym. Następnie urządzenie przesyła dane telefonu lub zegarka. Na ich podstawie jesteśmy w stanie obliczyć, jaki jest poziom glukozy w organizmie. Następnie aplikacja prezentuje wyniki” – wskazał (1).

Jak stwierdził, startup pracuje również nad smartwatchem, który umożliwi odczytywanie danych z implantu co 3, 5 lub 30 minut. Ma to ułatwić ciągłe monitorowanie poziomu glukozy, zwłaszcza osobom z cukrzycą typu 1.

Podskórny implant ma być tańszą i mniej czasochłonną alternatywą dla obecnych sposobów mierzenia poziomu glukozy, z których korzystają osoby z cukrzycą, jak nakłuwanie palca czy umieszczanie na ciele sensorów. Jego docelowy rozmiar wynosić będzie zaledwie 3 mm na 16 mm, co czyni go niewidocznym i komfortowym w noszeniu. Implant będzie też w pełni bezpieczny, a to za sprawą między innymi użycia w nim biokompatybilnych i hipoalergicznych komponentów.

“Sensory wymagają obecnie regularnego wymieniania, uzupełniania zawartych w nich substancji i kalibracji. Nasz implant nie będzie wykorzystywał żadnej chemicznej, ani biologicznej substancji, która się wyczerpuje. Nie będzie miał żadnego elementu, który by się rozregulowywał czy ewaporował. Dzięki temu, po jednorazowym wszczepieniu implantu, osoba chora na cukrzycę będzie mieć spokój na całe życie” – powiedział Paprota.

Obiecujące wyniki pierwszych badań

Mówiąc o pracach nad implantem, Paprota poinformował, że od lipca do początku października 2023 roku we współpracy z Polską Akademią Nauk w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt w Jabłonnie prowadzone były badania na zwierzętach. W ramach eksperymentu świniom podawano glukozę i dokonywano jej pomiarów.

Testy dowiodły wysokiej korelacji między wynikami uzyskanymi optycznie za pomocą prototypowego urządzenia opartego o spektroskop Ramana a tzw. złotymi standardami, w tym sensorami naklejanymi na skórę i badaniami glukozy z krwi za pomocą igły i strzykawki.

Paprota przyznał, że prototyp był wielkości pudełka po butach, a widmo światła było badane za pomocą końcówki optycznej wprowadzonej w organizm zwierzęcia.

“Teraz urządzenie musimy zminiaturyzować tak, żeby zmieściło się w kapsułce. Wyzwaniem jest zachowanie takich samych parametrów, jak w sprzęcie, którym dysponujemy obecnie” – powiedział.

Powstanie zminiaturyzowanego implantu Paprota zapowiedział na 2024 roku. W następnym roku miałyby ruszyć badania kliniczne na ludziach. Wprowadzenie produktu na rynek zaplanowano pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku (2).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Polacy-pracuja-nad-implantem-optycznym-dla-osob-z-cukrzyca-Bedzie-monitorowac-poziom-glukozy,251343,1016.html
  2. https://mamstartup.pl/walletmed-rewolucjonizuje-pomiar-poziomu-glukozy/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Ruszyło badanie kliniczne SINT1A nad prewencją cukrzycy typu 1

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content