Aktualności, Badania, Nowości

Wkładki do butów z nadrukiem 3D nadzieją dla pacjentów z cukrzycą

Joanna Wiśniewska | 30 czerwca 2020
wkladki do butow z nadrukiem 3d dla cukrzykow

Nowe wkładki do butów z nadrukiem 3D mogą poprawić zdrowie stóp osób z cukrzycą. Naukowcy ze Staffordshire University tłumaczą dlaczego.

Obuwie cukrzycowe jako standardowa praktyka kliniczna

Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Staffordshire University daje nadzieję milionom pacjentów z cukrzycą, u których istnieje ryzyko wystąpienia powikłań takich jak m.in. stopa cukrzycowa, które w wielu przypadkach kończą się amputacją stopy.

W wynikach formują się pierwsze dowodu ilościowe na poparcie zoptymalizowanej amortyzacji “obuwia cukrzycowego” w ramach standardowej praktyki klinicznej.

Co zmniejszy nacisk na cukrzycowe stopy?

wkladki z nadrukiem 3d dla cukrzykow

To właśnie wybór odpowiedniej sztywności amortyzacji w obuwiu może znacznie zmniejszyć naciski na stopy, co zapobiega owrzodzeniom stóp.

W badaniu 15 uczestników z zespołem stopy cukrzycowej poproszono o chodzenie w obuwiu z wykonanymi na miarę wkładkami z nadrukiem 3D. Te specjalne wkładki zaprojektowano w ośrodku Center for Biomechanics and Rehabilitation Technologies (CBRT) na Staffordshire University.

Wkładki do butów 3D dopasowane indywidualnie

Dr Chatzistergos, profesor nadzwyczajny CBRT i główny autor tego badania powiedział:

„Optymalna sztywność wkładki jest wyraźnie powiązana z indeksem masy ciała pacjenta (BMI). Odkryliśmy w tym badaniu, że im wyższe jest BMI pacjenta, tym sztywniejsza powinna być wkładka do buta”

Obecnie trwają dalsze prace nad opracowaniem metody, która pomoże specjalistom w określeniu optymalnej sztywności amortyzacji dla konkretnego pacjenta.

Profesor Nachi Chockalingam, dyrektor CBRT i współtwórca technologii powiedział: 

„Wielu pacjentów traci kończyny z powodu zespołu stopy cukrzycowej. Nasze badania pomogą klinicystom skuteczniej zarządzać tą chorobą” (1).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/su-3pi062520.php
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Już u 34 dzieci wykryto predyspozycje do cukrzycy. Badanie UDSK.

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content