Aktualności

Popularny lek na nadciśnienie wycofany. Sprawdź, jaki!

Redakcja | 20 października 2020
Lisinoratio Popularny lek na nadcisnienie wycofany

GIF wydał pilną decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Lek może być zanieczyszczony inną substancją czynną. Sprawdź, czy masz go w domu.

GIF wycofuje Lisinoratio 5: dla kogo to lek?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o pilnym wycofaniu z aptek partii leku Lisinoratio 5 w tabletkach. Substancją czynną preparatu jest lizynopryl, zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, którego stosowanie wskazane jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego m.in w terapii chorych ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz rozpoczynającą się nefropatią cukrzycową, pacjentów niedługo po zawale serca oraz osób cierpiących na niewydolność serca.

Zanieczyszczenie Lisinoratio 5 inną substacją czynną

Z obrotu wycofany została partia leku “Lisinoratio 5 (Lisinoprilum), 5 mg, tabletki” o numerze serii: W13273A i terminie ważności: 05.2024.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Ratiopharm GmbH z Niemiec, a przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

“Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od pełnomocnika przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o możliwym zanieczyszczeniu ibuprofenem serii produktu leczniczego Lisinorratio 5 (Lisinoprilum). W związku z potencjalnym wystąpieniem wady jakościowej, o której mowa, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na teremie całego kraju ww. serii produktu leczniczego” – głosi uzasadnienie decyzji (1).

Jako przyczynę wycofania tej serii leku Lisinoratio 5 z aptek w całej Polsce, Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał możliwe zanieczyszczenie tabletek ibuprofenem.

Masz Lisinoratio 5 w domu: co robić dalej?

Jeżeli leczysz się na nadciśnienie, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie kupiłeś właśnie tego leku. Produkty, o których wycofaniu decyduje GIF, nie powinny być w żadnym wypadku spożywane.

Nie oznacza to jednak, że należy odstawiać leki, które się przyjmuje. Lepiej zgłosić się do lekarza po nową receptę.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://pacjenci.pl/gif-181020-dw-lek-wycofany-nadcisnienie
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Diabetomat: Alkomat dla diabetyków w fazie badań klinicznych

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content