Aktualności

Popularny lek na nadciśnienie wycofany. Sprawdź, jaki!

Redakcja | 20 października 2020
Lisinoratio Popularny lek na nadcisnienie wycofany

GIF wydał pilną decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Lek może być zanieczyszczony inną substancją czynną. Sprawdź, czy masz go w domu.

GIF wycofuje Lisinoratio 5: dla kogo to lek?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o pilnym wycofaniu z aptek partii leku Lisinoratio 5 w tabletkach. Substancją czynną preparatu jest lizynopryl, zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, którego stosowanie wskazane jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego m.in w terapii chorych ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz rozpoczynającą się nefropatią cukrzycową, pacjentów niedługo po zawale serca oraz osób cierpiących na niewydolność serca.

Zanieczyszczenie Lisinoratio 5 inną substacją czynną

Z obrotu wycofany została partia leku “Lisinoratio 5 (Lisinoprilum), 5 mg, tabletki” o numerze serii: W13273A i terminie ważności: 05.2024.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Ratiopharm GmbH z Niemiec, a przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

“Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od pełnomocnika przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o możliwym zanieczyszczeniu ibuprofenem serii produktu leczniczego Lisinorratio 5 (Lisinoprilum). W związku z potencjalnym wystąpieniem wady jakościowej, o której mowa, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na teremie całego kraju ww. serii produktu leczniczego” – głosi uzasadnienie decyzji (1).

Jako przyczynę wycofania tej serii leku Lisinoratio 5 z aptek w całej Polsce, Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał możliwe zanieczyszczenie tabletek ibuprofenem.

Masz Lisinoratio 5 w domu: co robić dalej?

Jeżeli leczysz się na nadciśnienie, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie kupiłeś właśnie tego leku. Produkty, o których wycofaniu decyduje GIF, nie powinny być w żadnym wypadku spożywane.

Nie oznacza to jednak, że należy odstawiać leki, które się przyjmuje. Lepiej zgłosić się do lekarza po nową receptę.

Literatura

  1. https://pacjenci.pl/gif-181020-dw-lek-wycofany-nadcisnienie
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

Ogólnopolski Dzień Diabetyka: jak wynaleziono insulinę?

Skip to content