Opieka koordynowana dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym!
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
GIF wydał pilną decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Lek może być zanieczyszczony inną substancją czynną. Sprawdź, czy masz go w domu.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o pilnym wycofaniu z aptek partii leku Lisinoratio 5 w tabletkach. Substancją czynną preparatu jest lizynopryl, zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, którego stosowanie wskazane jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i naczyniowo-nerkowego m.in w terapii chorych ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz rozpoczynającą się nefropatią cukrzycową, pacjentów niedługo po zawale serca oraz osób cierpiących na niewydolność serca.
Z obrotu wycofany została partia leku “Lisinoratio 5 (Lisinoprilum), 5 mg, tabletki” o numerze serii: W13273A i terminie ważności: 05.2024.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Ratiopharm GmbH z Niemiec, a przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
“Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od pełnomocnika przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o możliwym zanieczyszczeniu ibuprofenem serii produktu leczniczego Lisinorratio 5 (Lisinoprilum). W związku z potencjalnym wystąpieniem wady jakościowej, o której mowa, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na teremie całego kraju ww. serii produktu leczniczego” – głosi uzasadnienie decyzji (1).
Jako przyczynę wycofania tej serii leku Lisinoratio 5 z aptek w całej Polsce, Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał możliwe zanieczyszczenie tabletek ibuprofenem.
Jeżeli leczysz się na nadciśnienie, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie kupiłeś właśnie tego leku. Produkty, o których wycofaniu decyduje GIF, nie powinny być w żadnym wypadku spożywane.
Nie oznacza to jednak, że należy odstawiać leki, które się przyjmuje. Lepiej zgłosić się do lekarza po nową receptę.
Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy…
100 tysięcy złotych zostało przekazane do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przez Superbet. Dzięki darowiźnie stowarzyszenie zrealizuje dwa cele w 2024 roku,…
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
Opieka koordynowana w POZ Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w modelu opieki koordynowanej. Lekarze POZ otrzymali…
Niedawno wśród badaczy pojawiło się pytanie: czy koronawirus może wywołać cukrzycę? Wyjaśniamy. Cukrzyca a koronawirus Już jakiś czas temu pojawiła…
Stowarzyszenie “Słodka Jedynka” od początku ogłoszenia przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia nr z wykazu MZ 816 jest przeciwne sztucznym i…