Badania

Komórki macierzyste pochodzące z żołądka będą wytwarzać insulinę u chorych na cukrzycę. Najnowsze badanie.

Redakcja | 29 maja 2023
Komórki macierzyste pochodzące z żołądka będą wytwarzać insulinę u chorych na cukrzycę. Najnowsze badanie.

Czy w przyszłości komórki diabetyków będą „samodzielnie” wytwarzać insulinę, zamiast polegać na zastrzykach? Omawiamy wyniki najnowszych badań.

Komórki macierzyste kluczem do wydzielania hormonu insuliny

Przyczyną cukrzycy typu 1 jest utracenie umiejętność komórek organizmu człowieka do wytwarzania insuliny. Naukowcy badają możliwość wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu tej choroby.
Badacze twierdzą, że żołądkowe i jelitowe komórki macierzyste potrawfiją regenerować naszą “wyściółkę jelitową” – następuje to co 5-7 dni. W tym procesie ma miejsce różnicowanie się komórek w tkanki charakterystyczne dla jelit, w tym komórki enteroendokrynne (EEC). Komórki te wydzielają hormony, w tym hormon insuliny (1).

 

Zespół naukowy z Weill Cornell Medicine w swoich badaniach przekształcił ludzkie komórki macierzyste żołądka, w specjalistyczne komórki, które wydzielają insulinę. Nowe komórki reagowały na poziom glukozy we krwi identycznie jak komórki beta trzustki, które robią to u zdrowych osób.

“Żołądek tworzy własne komórki wydzielające hormony, a komórki żołądka i komórki trzustki sąsiadują ze sobą w embrionalnym stadium rozwoju, więc w tym sensie nie jest całkowicie zaskakujące, że komórki macierzyste żołądka mogą być tak łatwo przekształcane w komórki wydzielające insulinę podobne do beta. (2)”, powiedział dr Joe Zhou, badacz w Weill Cornell Medicine.

Cukrzyca wyleczona u myszy! 6 miesięcy analiz

Badacze pobrali komórki macierzyste żołądka w trakcie endoskopii. Następnie hodowali je w specjalnych klastrach.  Okazało się, że nowe komórki stały się wrażliwe na glukozę i zareagowały wydzielaniem insuliny. Kolejnym krokiem było zaimplementowanie tych komórek myszom chorym na cukrzycę. W trakcie dalszych analiz, które trwały sześć miesięcy, nowe komórki prawidłowo wydzielały insulinę u tych zwierząt.

“Jest to badanie sprawdzające koncepcję, które daje nam solidne podstawy do opracowania leczenia, opartego na własnych komórkach pacjentów, cukrzycy typu 1 i ciężkiej cukrzycy typu 2.”

Specjaliści obecnie skupiają się nad zoptymalizowaniem metody przed przejściem do badań klinicznych. Chcą między innymi zwiększyć skalę produkcji komórek, a także chcą sprawić, aby były one mniej podatne na atak układu odpornościowego pacjentów.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://geekweek.interia.pl/medycyna/news-czy-lekarstwem-na-cukrzyce-beda-komorki-macierzyste-pochodza,nId,6802520
  2. Huang, X., Gu, W., Zhang, J. et al. Stomach-derived human insulin-secreting organoids restore glucose homeostasis. Nat Cell Biol 25, 778–786 (2023). https://doi.org/10.1038/s41556-023-01130-y
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Propeptyd oksydazy lizynowej i jego znaczenie w retinopatii cukrzycowej

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content