Aktualności

Światowy Dzień Cukrzycy 2020: pielęgniarki!

Redakcja | 4 listopada 2020
Swiatowy dzien cukrzycy 2020 pielegniarki

Światowy Dzień Cukrzycy 2020 (14 listopada) obchodzony jest pod hasłem “Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!” – ustaliła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF).

Światowy Dzień Cukrzycy 2020: materiały do pobrania

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), która jest organizatorem Światowego Dnia Cukrzycy, z okazji święta 14 listopada stworzyła plakat promocyjny z tematem przewodnim oraz dodatkowe materiały promocyjne.

Przetłumaczyliśmy je na polski, aby każdy mógł z nich skorzystać.

Zachęcamy do pobrania całej paczki tutaj

Plakat swiatowy dzien cukrzycy-1

Światowy Dzień Cukrzycy: temat przewodni

Światowy Dzień Cukrzycy, obchodzony 14 listopada, został ustanowiony po raz pierwszy w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na wzrost zagrożenia zachorowaniem na cukrzycę.

Od tego momentu jest jedną z największych kampanii uświadamiających na temat cukrzycy.

Przez cały miesiąc listopad w ramach Światowego Dnia Walki z cukrzycą odbywają się liczne spotkania, wykłady oraz konferencje mające na celu zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie związane z leczeniem cukrzycy oraz zapobieganiu cukrzycy typu 2, a także zwiększenie świadomości i edukacji w opinii publicznej.

W tym roku tematem przewodnim jest “Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!” 

Rola pielęgniarki w leczeniu cukrzycy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecna liczba osób pracujących w zawodzie pielęgniarskim to 27,9 mln, z czego 19,3 mln to profesjonalne pielęgniarki i pielęgniarze. 

Globalny niedobór pielęgniarek w 2018 roku szacowano na poziomie 5,9 miliona, z czego 89% skoncentrowany był w państwach o niskich i średnich dochodach. Liczba przeszkolonych pielęgniarek powinna wzrosnąć o 8% rocznie, aby przezwyciężyć niepokojące braki w tym zawodzie do 2030 roku.

Na świecie 425 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a liczby te wciąż rosną.

Rola pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia jest bardzo istotna w przebiegu cukrzycy. Często to właśnie pielęgniarki są pierwszymi osobami, które wchodzą w interakcję z pacjentem. Ich wstępna ocena stanu zdrowia oraz edukacja pacjenta ma istotny wpływ na proces leczenia. Pielęgniarki:

Niestety na świecie odnotowuje się znaczący niedobór pielęgniarek.  Osoby, które chorują na cukrzycę lub są zagrożone zachorowaniem, również potrzebują ich wsparcia. Nadal istnieje znaczna potrzeba edukacji pielęgniarek diabetologicznych oraz zwiększenia funduszy na wyposażenie pielęgniarek na całym świecie. Dysponując odpowiednią wiedzą, pielęgniarki mogą wiele zmienić dla osób dotkniętych cukrzycą.

Połowa diabetyków na świecie wciąż nie została jeszcze zdiagnozowana

 

Infografika_Apteline_cukrzyca_objawy
źródło: https://apteline.pl/artykuly/cukrzyca-objawy-przyczyny-dieta-badania-jak-rozpoznac-i-leczyc-cukrzyce

Wczesna diagnostyka cukrzycy znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań. U każdej osoby objawy choroby mogą się różnić. Charakter objawów zależy również od tego czy chorujesz na cukrzycę typu 1 czy cukrzycę typu 2. Jednocześnie do najczęściej wymienianych objawów cukrzycy zaliczamy:

 • częste uczucie pragnienia
 • częste oddawanie moczu
 • towarzyszące uczucie apetytu
 • suchość w ustach  
 • spadek masy ciała
 • zaburzenia widzenia
 • utrzymujące się ciągłe uczucie zmęczenia
 • senność
 • apatia
 • trudności z koncentracją

Objawów zarówno cukrzycy typu 1 jak i typu 2 nie można bagatelizować.

Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego w ramach kampanii Dłuższe Życie z Cukrzycą, w którym diabetycy opowiadają swoją historię choroby:

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

About WDD

Key messages

 • https://apteline.pl/artykuly/cukrzyca-objawy-przyczyny-dieta-badania-jak-rozpoznac-i-leczyc-cukrzyce
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Od września edukacja zdrowotna w szkołach

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content