Badania

“We Will Rock You” Queen pobudza wytwarzanie insuliny!

Redakcja | 12 września 2023
we will rock you pobudza insuline

Okazuje się, że muzyka może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez komórki trzustki. Muzyka o konkretnych parametrach pobudziła wytwarzanie insuliny u myszy!

Muzyka umożliwi produkcję insuliny w organizmie?

Badacze z ETH Zurich pod przewodnictwem profesora Martina Fusseneggera wpadli na innowacyjny pomysł, który umożliwi produkcję i dostarczanie insuliny w organizmie. Badania zostały opisane w czasopiśmie naukowym The Lancet (1).

Bakterii E. coli w walce z cukrzycą

Aby komórki produkujące insulinę zostały uwrażliwione na fale dźwiękowe, naukowcy wykorzystali białko pochodzące z bakterii E. coli. Reaguje ono na bodźce mechaniczne i kontroluje przepływ jonów wapnia do wnętrza komórki. To białko nie występuje naturalnie u ludzi, mimo to naukowcy zdecydowali się wprowadzić je do ludzkich komórek beta trzustki.

Dzięki temu komórki stały się zdolne do reagowania na dźwięk!

To z kolei spowodowało zmianę ładunku w błonie komórkowej, co skłoniło zgromadzone wewnątrz pęcherzyki, wypełnione insuliną, do połączenia się z błoną komórkową i uwolnienia insuliny na zewnątrz.

Jak wykazali naukowcy, kanał w tych komórkach otwiera się w odpowiedzi na dźwięk, umożliwiając przepływ dodatnio naładowanych jonów wapnia do komórki. To prowadzi do odwrócenia ładunku na błonie komórkowej, co z kolei powoduje połączenie małych pęcherzyków wypełnionych insuliną wewnątrz komórki z błoną komórkową i uwolnienie insuliny na zewnątrz.

Które częstotliwości muzyki aktywują insulinę?

Naukowcy ustalili, które częstotliwości i poziomy głośności najskuteczniej aktywują kanały jonowe. Stwierdzili, że poziomy głośności w okolicach 60 decybeli (dB) i częstotliwości basowe 50 herców były najbardziej skuteczne. Aby wywołać maksymalne uwalnianie insuliny, dźwięk lub muzyka musiała trwać co najmniej trzy sekundy i przerwać się maksymalnie przez pięć sekund. Jeśli interwały były zbyt odległe, uwolnienie insuliny było znacznie mniejsze.

Naukowcy zbadali również, które gatunki muzyki wywołują największą odpowiedź insuliny przy głośności wynoszącej 85 dB. Muzyka rockowa z mocnym basem, jak na przykład Queen “We Will Rock You”, okazała się najlepsza.

“We Will Rock You” wywołał około 70 procent odpowiedzi insuliny w ciągu 5 minut, a całość w ciągu 15 minut. Jest to porównywalne do naturalnej odpowiedzi insuliny na glukozę u zdrowych osób” – mówi Fussenegger (2).

Następnie naukowcy wszczepili komórki produkujące insulinę myszom i umieścili zwierzęta tak, aby ich brzuchy były bezpośrednio nad głośnikiem.

“Nasze komórki testowe uwalniają insulinę tylko wtedy, gdy źródło dźwięku o odpowiednim natężeniu jest odtwarzane bezpośrednio na skórze nad implantem” – wyjaśnia Fussenegger.

Queen “We Will Rock You” pobudza działanie komórek trzustki

Na podstawie tych badań Fussenegger uważa, że istnieje niewielka szansa, że wszczepione komórki mogą produkować insulinę nieustannie i przy mniejszym hałasie.

Kolejnym zabezpieczeniem jest to, że depozyty insuliny potrzebują czterech godzin, aby w pełni się zregenerować po opróżnieniu. Nawet jeśli komórki byłyby wystawiane na dźwięk co godzinę, nie byłyby w stanie uwolnić pełnej dawki insuliny za każdym razem, co mogłoby spowodować niebezpieczną hipoglikemię.

“Jednakże mogłoby to pokryć typowe potrzeby pacjenta z cukrzycą, który spożywa trzy posiłki dziennie” – mówi Fussenegger. Wyjaśnia, że insulina pozostaje w pęcherzykach przez długi czas, nawet jeśli osoba nie je przez więcej niż cztery godziny.

Naukowcy na ten moment dostarczyli jedynie potwierdzenie swojego pierwotnego pomysłu, pokazując, że sieci genetyczne mogą być kontrolowane przez bodźce mechaniczne, takie jak fale dźwiękowe.

Czy ta zasada kiedykolwiek zostanie praktycznie zastosowana? Może być ona szeroko stosowana nie tylko w przypadku insuliny, ale także innych białek, które nadają się do terapeutycznego zastosowania (3).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37620062/
  2. https://ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2023/08/cells-with-an-ear-for-music-release-insulin.html?utm_source=facebook&utm_medium=ETH+Z%C3%BCrich&utm_content=a364b3402ef84614b4d711b96616ecb6-768635709814450&utm_campaign=HK_Grund_Forschung&fbclid=IwAR0fELjnUB12hZgmY6uOElNye3JaqRqwFxBUaG0b8vruBukbodUClb0ojXk
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/hit-grupy-queen-moze-pomoc-w-walce-z-cukrzyca-naukowcy-wskazali-konkretny-utwor-aa-YyBL-reBZ-2Lkb.html
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Podatek cukrowy w Polsce: Polacy zjadają ponad 40 kg cukru rocznie!

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content