Hipoglikemia reaktywna – co to takiego?
Hipoglikemia to stan znany każdej osobie chorującej na cukrzycę. Inaczej nazywana jest niedocukrzeniem, czyli najprościej mówiąc jest to obniżenie poziomu…
Do obrotu zostanie nareszcie dopuszczony glukagon, który podaje się do nosa. Nie wymaga on specjalistycznej wiedzy i umiejętności bliskich.
Obecnie jedyną możliwością leczenia głębokiej hipoglikemii poza szpitalem jest glukagon do wstrzyknięcia. Taki glukagon kupić można w postaci półproduktów, które następnie trzeba samodzielnie wymieszać.
Jego podanie wymaga więc specjalistycznej wiedzy i określonych umiejętności, co znacząco utrudnia jego podanie.
Europejska Agencja Leków (EMA) rekomenduje jednak nowy preparat – glukagon Baqsimi. Podawany on jest do nosa i nie wymaga iniekcji. Glukagon ten jest przeznaczony dla diabetyków od 4. roku życia. Jego substancja czynna znajduje się w dozowniku jednorazowego użytku, który jest gotowy do użycia.
Pacjentowi z hipoglikemią można podać ten preparat nawet wtedy, gdy jest nieprzytomny – nie musi głęboko oddychać, ani wykonywać wdechu w momencie podania leku.
Wykonano badania kliniczne, w których brało udział 83 i 70 osób z cukrzycą i hipoglikemią wywołaną insuliną. Glukagon do nosa Baqsimi jest równie efektywny i bezpieczny jak glukagon podawany drogą iniekcji.
Ze względu na ryzyko niewłaściwego użycia dozownika, do zestawu dołączony będzie zestaw demonstracyjny bez substancji czynnej oraz ulotkę.
Już wkrótce Komisja Europejska zadecyduje, czy ten glukagon zostanie dopuszczony do obrotu w Unii (1).
Hipoglikemia to stan znany każdej osobie chorującej na cukrzycę. Inaczej nazywana jest niedocukrzeniem, czyli najprościej mówiąc jest to obniżenie poziomu…
Hipoglikemia to niebezpieczne, ostre powikłanie cukrzycy, które rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l),…
Hiperglikemia to podwyższony poziom glukozy we krwi. U osób zdrowych norma glikemii na czczo wynosi 70-99 mg/dl. U diabetyków o…
Skuteczność leczenia cukrzycy w dużej mierze jest uzależniona od umiejętności samokontroli i zaangażowania pacjenta w sposób leczenia. Z tego względu…
Leptyna i grelina to dwa kluczowe hormony regulujące uczucie głodu i sytości, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej…
Cukrzyca często łączy się z innymi jednostkami chorobowymi i na skutek nieprawidłowego wyrównania glikemii może dojść do rozwoju poważnych powikłań. …